Za trzy dni wybory samorządowe! Dlaczego udział w nich jest taki ważny?

Za trzy dni wybory samorządowe! Dlaczego udział w nich jest taki ważny?

Weźmy sprawy w swoje ręce. Idźmy na wybory, głosujmy i decydujmy – przekonują wybitni polscy artyści. Wybory samorządowe już w niedzielę. Pamiętajmy, że wybieramy nie tylko prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych miejskich, gminnych czy powiatowych, lecz także zadecydujemy o przyszłości naszych województw, wskazując radnych województw. Dlaczego to takie ważne? Tylko na Mazowszu w ostatniej kadencji każdego dnia sejmik Mazowsza przeznaczał na inwestycje w regionie aż 8 mln zł. Przez ten czas zrealizowano ich na Mazowszu blisko 30 tysięcy!

Wybory już w niedzielę 7 kwietnia

Mazowsze to 314 gmin, 37 powiatów i 5 miast na prawach powiatu, ale przede wszystkim to największe  województwo w Polsce. Mazowszanie wybiorą więc 51 radnych województwa, którzy przez najbliższych pięć lat będą podejmowali decyzje o kierunku rozwoju całego Mazowsza. Dlaczego warto oddać swój głos w wyborach samorządowych? Andrzej Seweryn, wybitny aktor i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, nie ma wątpliwości – to nasz przywilej i obowiązek.

Wybory samorządowe dają nam szansę na to, byśmy mogli – jak mówi nazwa tych wyborów – „sami rządzić”. Nie są ważne wiek, miejsce zamieszkania, miejsce pracy, status materialny, poglądy polityczne – każdy z nas ma taki sam głos, a jego waga jest ogromna. Głosując, możemy poprzeć osoby, które myślą o lokalnej społeczności tak samo jak my. Możemy wybrać do samorządów – miejskich, powiatowych, gminnych czy wojewódzkich – ludzi, którzy mają plany i marzenia podobne do naszych i w naszym imieniu będą wydawać wspólne pieniądze w celu uczynienia z naszych miast, miasteczek i wsi lepszych miejsc do życia dla nas i naszych dzieci. Dlaczego ktokolwiek miałby rezygnować z przywileju, jaki daje samorządność? Zatem zachęcam – idźmy na wybory, głosujmy, decydujmy! – zaznacza Andrzej Seweryn.

Podobnego zdania jest Alicja Węgorzewska-Whiskerd, śpiewaczka operowa, jurorka „The Voice Senior” i dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej w Warszawie. – Głosowanie to nie tylko przywilej, ale też nasz obowiązek. A dlaczego? Ponieważ bierzemy sprawy w swojej ręce. My decydujemy jako wyborcy, a ja mogę tylko powiedzieć, że chciałabym równouprawnienia w dostępie do wysokiej kultury – podkreśla Alicja Węgorzewska-Whiskerd. 

Do wzięcia udziału w wyborach zachęca także dziennikarka Katarzyna Bosacka. – Idę na wybory, bo jestem Polką, obywatelką, Mazowszanką, mieszkanką Wilanowa, wyborczynią. Idę na wybory, bo jestem mamą. Zabiorę swoje dzieci. 10-letni Franek wrzuci głos do urny, a ja opowiem mu, dlaczego ten dzień jest taki ważny. Wybory samorządowe to święto demokracji, która jest – jak pokazują ostatnie lata – bardzo krucha. Wybierzmy zatem mądrze.

Sejmiki to inwestycje w regionach

W tym roku mija 25 lat od powstania samorządów województw. To one od ćwierć wieku odpowiadają za rozwój regionów. Ostatnia kadencja była dla nich rekordowa pod wieloma względami. Po pierwsze, rekordowo długa, a po drugie – rekordowa w zakresie inwestycji. – W tym czasie na Mazowszu udało się zrealizować blisko 30 tysięcy inwestycji ze wsparciem sejmiku Mazowsza, który przeznaczył na ten  cel ponad 16 mld zł. To ponad 8 mln zł dziennie! – podlicza marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. To zarówno pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego, jak i środki unijne będące w gestii samorządu. – Dużym sukcesem było doprowadzenie do statystycznego podziału Mazowsza. Dzięki temu UE traktuje nasz region jako dwa oddzielne statystycznie regiony – warszawski stołeczny i mazowiecki. Oznacza to, że do naszego regionu dalej będą płynąć pieniądze z UE – wyjaśnia marszałek. – Ogromnym wsparciem dla samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych okazały się nasze autorskie programy wsparcia. Gminy i powiaty z Mazowsza, a także dzielnice m.st. Warszawy mogły otrzymać pieniądze na realizację ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa dróg, boisk sportowych, szkół, przedszkoli, ale także wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne czy wsparcie schronisk dla zwierząt – dodaje.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski zwraca uwagę na inwestycje w placówkach medycznych na całym Mazowszu. – Tylko w mijającej kadencji przeznaczyliśmy ponad 2 mld zł na inwestycje w mazowieckich szpitalach. Dziś nasze szpitale są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną, a pacjenci mogą leczyć się w coraz lepszych warunkach. Mowa tu zarówno o inwestycjach w stołecznych placówkach, m.in. w szpitalach bródnowskim, międzyleskim czy dziecięcym przy ul. Niekłańskiej, jak i na całym Mazowszu. Tu warto wspomnieć o budowie SOR-u przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, Centrum  Onkologii w Płocku czy rozbudowie oddziału zakaźnego przy szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie. W tym czasie sejmik Mazowsza postawił także na kulturę. Nie chodzi tu tylko o inwestycje, ale też o dostęp do niej, który ciągle nie dla wszystkich jest osiągalny. – Stąd pomysł na program skierowany do dzieci i młodzieży „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Uczniowie mazowieckich szkół mogą odwiedzać nasze muzea i teatry za symboliczną złotówkę. Akcja cieszy się ogromnym powodzeniem. Do tej pory skorzystało już z niej ponad 540 tys. młodych Mazowszan.

Priorytety na kolejną kadencję

Jakie są najistotniejsze zadania rozwojowe na kolejną kadencję? Wśród priorytetów są: stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego, energetycznego i żywnościowego, wspieranie wszystkich służb ratowniczych, rozszerzanie programów wsparcia dla lokalnych samorządów, doposażanie mazowieckich szpitali i budowa ścieżek rowerowych w całym województwie. Władze regionu priorytetowo traktują też rozbudowę lotniska w Modlinie i walkę z wykluczeniem komunikacyjnym.

Marszałek Adam Struzik wyjaśnia, że każdy z programów wsparcia jest wynikiem rozmów z samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. – Nie inaczej będzie w najbliższych latach. Nasze programy wsparcia są odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i dalej będziemy wsłuchiwać się w ich głos. Rozbudowa portu w Modlinie to kolejny priorytet na najbliższe lata. – Przez lata jego rozbudowa była blokowana przez stronę rządową i PPL. Ale teraz, po zmianie rządu, jest zielone światło dla rozbudowy portu. Jesteśmy gotowi wyłożyć na ten cel znaczące środki. W nowej kadencji absolutnym priorytetem będzie bezpieczeństwo regionu. Na ten cel nie będziemy szczędzić środków – podkreśla.

Kolejny cel to budowa ponad 1100 km tras rowerowych w regionie. Jak podkreśla marszałek, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i szansa na rozwój turystyki rowerowej. – Chcemy żyć zdrowo i więcej się ruszać, a dodatkowe kilometry ścieżek rowerowych na całym Mazowszu stworzą do tego doskonałe warunki. Pierwsze umowy już są podpisane.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to kolejny cel na najbliższe lata. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek, zwraca uwagę na komfort i bezpieczeństwo w transporcie publicznym. – W mijającej kadencji położyliśmy nacisk na modernizację i zakup nowoczesnego taboru dla Kolei Mazowieckich. Dzięki dofinansowaniu z UE, spółka zrealizowała największy w Polsce kontrakt na dostawę 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Uruchomiliśmy również program wsparcia „Autobusy dla szkół”. W kolejnej kadencji planujemy kontynuację tego programu i dalsze zakupy inwestycyjne dla Kolei Mazowieckich, obejmujące 22 pojazdy wraz z usługą serwisową.

W mijającej kadencji Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył:

  • 6,2 mld zł z Unii Europejskiej na ponad 4,1 tys. projektów w ramach RPO WM 2014–2020;
  • 4 mld zł z budżetu województwa mazowieckiego na drogi wojewódzkie;
  • 2,5 mld zł z budżetu województwa mazowieckiego na programy wsparcia;
  • 2 mld zł z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach medycznych;
  • 549 mln zł z Unii Europejskiej na 376 inwestycji w ramach PROW 2014–2020;
  • 540 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w muzeach;
  • 215 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach edukacyjnych.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Zaproszenie do współtworzenia projektu Rocznego programu współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok

Zaproszenie do współtworzenia projektu Rocznego programu współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok

Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, zaprasza do udziału w pracach nad przygotowaniem projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, [...]
0 komentarzy

Mazowsze nagrodzi amatorów fotografii

Kochasz fotografować, znasz piękne zakątki Mazowsza i chcesz, by dowiedzieli się o nich inni? Ten konkurs jest dla ciebie! Ruszył nabór wniosków w [...]
0 komentarzy
Koleją nad morze już od najbliższej soboty!

Koleją nad morze

Od soboty 22 czerwca ruszyło wakacyjne połączenie kolejowe pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i Ustką. Popularne pociągi Słoneczny i Słoneczny-BIS w komfortowych warunkach zawiozą [...]
0 komentarzy
Kompostuj bioodpady!

Kompostuj bioodpady!

W krajach UE kompostowanie jest popularną praktyką, w Polsce dopiero zaczyna się popularyzacja tego trendu. Coraz więcej gmin w trosce o środowisko zachęca mieszkańców do ograniczenia [...]
0 komentarzy
Nowy rząd - stare normy węgla? Czy branża górnicza znów będzie górą? Apel ekspertów.

Nowy rząd – stare normy węgla? Czy branża górnicza znów będzie górą? Apel ekspertów.

Czy znowu interes branży górniczej przeważy nad zdrowiem i życiem milionów Polaków – pytają eksperci i NGO, komentując próbę wycofania się rządu z [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.