Ząbki warto pokazywać

We wtorek 8 kwietnia odbyła się konferencja zatytułowana ?Budownictwo mieszkaniowe – filarem rozwoju Ząbek”, przygotowana przez ząbkowskie władze samorządowe. Podobne spotkanie ma się odbyć w przyszłym roku.

Konferencja skierowana do developerów, którą zorganizował burmistrz Ząbek, spotkała się z dużym zainteresowaniem. – Na listę obecności zapisało się 39 przedstawicieli firm developerskich, głównie lokalnych. Ale gościliśmy też przedstawicieli firm z dalszych regionów Polski – choćby z Bydgoszczy – mówi Robert Perkowski, burmistrz Ząbek.

Jak już pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wydań ?Życia”, celem prezentacji walorów miasta Ząbki developerom, było znalezienie potencjalnego inwestora na teren po tak zwanym ?zbożowcu”.

– Trudno dziś prorokować czy dzięki tej konferencji znaleźliśmy nowego inwestora, na pewno jednak zainteresowaliśmy potencjalnych inwestorów naszym miastem – mówi burmistrz Ząbek. – Osobiście jestem zadowolony z tej konferencji. Została ona bardzo wysoko oceniona, między innymi przez Jacka Kozłowskiego, Wojewodę Mazowieckiego – powiedział w rozmowie z nami.

Podczas spotkania zaprezentowano uwarunkowania inwestycyjne na terenie Ząbek, miasta, które, jak niewiele miast w Polsce, posiada Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Przedstawione zostały również plany samorządu związane z inwestycjami na terenie miasta, takie jak: planowane inwestycje transportowe.

Ciekawie zapowiadają się prace związane z zaprezentowaną przez dr Iwonę Grabarek nową koncepcją transportu miejskiego. Warto dodać, że na prowadzenie prac doświadczalnych władze Ząbek planują przeznaczyć około dwóch hektarów gruntu w pobliżu ząbkowskich marketów.

Zdaniem Jacka Kozłowskiego, Wojewody Mazowieckiego, Ząbki należy pokazywać jako dobry przykład. – Takie konferencje są bardzo potrzebne. To jedna z nielicznych gmin, które mają pełne pokrycie Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Widać, że Ząbki prowadzą bardzo konsekwentną politykę w tym zakresie – powiedział w rozmowie z nami.
Z przebiegu konferencji zadowolony jest również pomysłodawca i organizator Robert Perkowski, burmistrz Ząbek. – Oczekujemy ponownego zainteresowania się naszym miastem.

Chcemy zmotywować developerów do współpracy z miastem przy budowie nowych osiedli. Chcemy, aby nieliczne wolne jeszcze, prywatne działki, były jak najlepiej wykorzystane. Aby osiedla, jakie powstają na tych terenach, były wyposażone w niezbędną infrastrukturę, aby nie były to tylko tanie osiedla, ale aby były też mieszkania o wyższym standardzie – mówi burmistrz Ząbek.

Rozmowy i wymiana poglądów okazały się na tyle interesujące, że włodarze miasta planują iż takich spotkań będzie więcej. – Nie więcej jednak niż jedno w roku. Okazało się, że zarówno my samorządowcy, jak i inwestorzy, mamy podobne spostrzeżenia co do potrzeb mieszkańców nowo budowanych osiedli.

Developerzy również widzą potrzebę równoległego powstawania na nowych osiedlach miejsc do wypoczynku i miejsc na różnego rodzaju usługi – powiedział nam po zakończeniu konferencji Robert Perkowski.

Teresa Urbanowska