Ząbki zimową porą

O tym, co w przedświątecznym czasie szykuje dla nas ząbkowski MOK, rozmawiam z dyrektorem placówki ? Sławomirem Skotnickim.

– W grudniu przewiduje się Festiwal Kolęd i Pastorałek ?Młodzież Mazowsza u wrót stajenki?. Komu zawdzięczamy pomysł takiego konkursu w świątecznym klimacie?
-Głównymi organizatorami są: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Warszawsko-Praskiej, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta w Ząbkach i Praska Giełda Spożywcza w Ząbkach. Patronat nad Festiwalem sprawują: J. Ekscelencja abp Henryk Hoser ? ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz Pan Adam Struzik ? marszałek województwa mazowieckiego. Natomiast pomysłodawcą Festiwalu jest Janusz Dąbrowski z Praskiej Giełdy Spożywczej, który zgłosił się do nas z propozycją współpracy przy tym przedsięwzięciu.
– Jaki jest cel Festiwalu?
– Nasz cel to prezentacja wartościowych, pod względem religijnym i artystycznym, kolęd i pastorałek polskich oraz wyłonienie i promocja młodych talentów muzycznych. Od tej pory Festiwal stanie się u nas coroczną tradycją.
– Kto może wziąć udział w Festiwalu?
– Może w nim wziąć udział młodzież z województwa mazowieckiego ? soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Liczba wykonawców na scenie nie może jednak przekroczyć 8 osób.
– W jaki sposób można zgłosić swoją chęć do wzięcia udziału w imprezie?
– Zgłoszenia należy przesłać do dnia 5 grudnia 2008 r. pocztą, na adres: Miejski Ośrodek Kultury, 05-091 Ząbki k. Warszawy, ul. Orla 8; bądź przybyć do placówki osobiście. Zgłoszenie powinno zawierać: imiona i nazwiska uczestników (z zaznaczeniem ewentualnego instrumentarium), imię i nazwisko ewentualnego opiekuna uczestników, płytę CD lub kasetę magnetofonową z nagraniem dwóch polskich kolęd, adres kontaktowy uczestników oraz numer telefonu i adres e-mail.
– Jakie etapy trzeba przejść, by kolędy i pastorałki zaśpiewać przed publiką?
– Festiwal ma formułę konkursu i składa się z dwóch etapów. I etap to przesłuchanie przez Jury nadesłanych płyt CD lub kaset magnetofonowych (zawierających 2 utwory) i zakwalifikowanie uczestników, w oparciu o przesłuchanie, do II etapu konkursu. II etap polega na przesłuchaniu przez Jury uczestników zakwalifikowanych do II etapu oraz wyłonienie laureatów Festiwalu. Warunkiem zakwalifikowania uczestników do II etapu konkursu jest potwierdzenie przez organizatorów decyzji Jury o zakwalifikowaniu. Jury Festiwalu będzie oceniać uczestników pod względem umiejętności wykonawczych i aktorskich. Niedopuszczalne jest korzystanie podczas Festiwalu z podkładów muzycznych (playback).
– Jakie nagrody czekają na laureatów?
– Laureatom Festiwalu zostaną przyznane cenne nagrody oraz wyróżnienia ufundowane przez organizatorów. Formą gratyfikacji jest też możliwość występu laureatów Festiwalu w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana, 4 stycznia 2009 r. ? przed koncertem ?Moje Betlejem?, jako support zespołu ?Skaldowie?.
– Jakie jeszcze atrakcje przygotowuje MOK dla okolicznych mieszkańców?
– 6  grudnia zapraszamy na Dzień z Mikołajem. Tego dnia o godz. 10:00 dzieci będą mogły obejrzeć bajkę ?Toeś i Boże Narodzenie?. Natomiast dorosłych zapraszamy na godz. 17:00, kiedy nastąpi otwarcie wystawy Anny Madej ze Szczawnicy – artystki malującej na szkle. Otwarciu wystawy towarzyszył będzie Koncert Świąteczny. Zaś nastrojowe i urocze prace malarki, będzie można zakupić jako gwiazdkowe prezenty. Poza tym, także 6 grudnia o godz.10:00, zapraszamy na kolejne Warsztaty Fotograficzne. Należy także zaznaczyć, iż również tego roku, już po raz trzeci, w ząbkowskim Parku Miejskim, dzięki komendzie Hufca ZHP, nastąpi  uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Rozmawiała
Sylwia Kowalska