Ząbkowskie inicjatywy obywatelskie

? Z uwagi na wkład pracy  i zaangażowanie mieszkańców postanowiłam jako burmistrz uszanować ich wolę i dalej realizować budżet obywatelski już w nieco uproszczonej formie (…) Nie jest istotne to, czy uchwała obowiązuje czy też nie, najistotniejszym jest dla mnie, aby wnioski zgłoszone przez Ząbkowian doczekały się realizacji ? mówi Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek.

9 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie z autorami wniosków złożonych do Ząbkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne zaplanowano na 11 kwietnia br., godz. 17:00 w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Harcerskiej 9 w Ząbkach. Podczas spotkań pomysłodawcy prezentują swoje projekty i zachęcają do głosowania właśnie na nie.

Uchwałą Nr 4.61.2019 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej  w Warszawie z dn. 5 lutego 2019 r. orzekło o nieważności uchwały Nr LXII / 593 / 2018 Rady Miasta Ząbki z dn. 26 września 2018 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami miasta Ząbki dotyczących Ząbkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie nie ma więc w Ząbkach budżetu obywatelskiego  i nie obowiązują procedury zawarte  w unieważnionej uchwale. Rada Miasta Ząbki, postanowiła nie zaskarżać uchwały, ponieważ wydłużyłoby to czas procedowania, ale podjąć kolejną uchwałę, nad której kształtem obecnie pracują Komisja Społeczna i Komisja Budżetu i Inwestycji.
Aby wyjść na przeciw osobom, które złożyły wnioski, poświęciły swój czas i wykazały się inicjatywą, burmistrz Małgorzata Zyśk podjęła decyzję  o dalszych pracach nad złożonymi przez mieszkańców wnioskami, ale poza trybem dot. budżetu obywatelskiego.
– Z uwagi na wkład pracy i zaangażowanie mieszkańców postanowiłam jako burmistrz uszanować ich wolę i dalej realizować budżet obywatelski już w nieco uproszczonej formie, o czym poinformowałam zarówno radnych, jak i mieszkańców miasta. Cieszę się, że moja decyzja spotkała się to z pozytywnym odzewem. Ząbkowianie zgłosili łącznie 34 wnioski, wnioskodawcy zostali zaproszeni do zaprezentowania swoich pomysłów podczas spotkań
z mieszkańcami 9 i 11 kwietnia 2019 r Kolejny etap prac, to głosowanie, które przesądzi o tym, które ze zgłoszonych propozycji zostaną zrealizowane. Nie jest istotne to, czy uchwała obowiązuje czy też nie, najistotniejszym jest dla mnie, aby wnioski zgłoszone przez Ząbkowian doczekały się realizacji. Środki w wysokości 300 tys. złotych, które były zabezpieczone w pierwotnym budżecie obywatelskim, będą wydatkowane jeszcze w roku bieżącym ? mówi Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek Zgodnie z przyjętym harmonogram realizacji złożonych wniosków, prezentacja zadań odbywa się w dniach 29 marca – 12 kwietnia, głosowanie będzie trwało od 15 do 30 kwietnia, a ogłoszenie wyników nastąpi do 30 maja br. Mieszkańcy złożyli 34 wnioski, które zostały poddane weryfikacji formalnej i merytorycznej w tematycznych referatach urzędu. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przekazano burmistrz Małgorzacie Zyśk. Ze względu na podobieństwo niektórych wniosków, zdecydowano  o połączeniu kilku zadań, co spowodowało, że z pozytywnie zweryfikowanych 16 wniosków, pod głosowanie zostanie poddanych 11 zadań: ? Budowa placu zabaw w Ząbkach – lokalizacja:  ul. Wolności/Batorego (wniosek 2) ? Plenerowa integracja sensoryczna ? zdrowie i rekreacja ? lokalizacja MOSiR Ząbki (wniosek 7) ? Częściowa modernizacja i doposażenie placu zabaw ? lokalizacja: róg ul. Szwoleżerów i Dzikiej (wniosek 22) ? Skatepark w Ząbkach ? lokalizacja: do ustalenia (wniosek 23) ? Wieża dla wróbla i jeżyka ? lokalizacja: przy placu zabaw, przy  ul. Maczka/ Powstańców (wniosek 30) ? Warsztaty tańca orientalnego ? lokalizacja MOSiR lub sala szkolna (wnioski 14 i 27) ? Warsztaty zdrowia ? lokalizacja sala MOSiR lub sala szkolna ? Zajęcia ogólnorozwojowe i sprawnościowe ? lokalizacja MOSiR lub sala szkolna (wnioski: 8, 9, 9.) ? Zakup defibrylatorów AED i wyposażenia służącego do szkoleń z pierwszej pomocy (wnioski 1, 12, 21) ? Muzyka dla malucha ? lokalizacja Świetlica Środowiskowa Harcówka (wniosek 20) ? Festiwal Kultury Romskiej ? lokalizacja Park Miejski (wniosek 15).
Kosztorysy w/w. zadań nie przekroczyły pierwotnie zakładanej kwoty, tj, dla projektów twardych, inwestycyjnych 50 000 zł., dla projektów miękkich, społecznych 30 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.