Zbigniew Grabiński, Redaktor Naczelny ŻPnM: Drzewa – drogowe ofiary braku dialogu?

Zbigniew Grabiński, Redaktor Naczelny ŻPnM: Drzewa – drogowe ofiary braku dialogu?

Oj ta nasza droga do Warszawy – 634 oczywiście. Od lat o jej przebudowę i poprawę dojazdu do stolicy toczą się boje. W realizację spełnionych marzeń o lepszym i sprawniejszym dojeździe do stolicy angażują się kolejne pokolenia samorządowe i społeczne.

I gdy wreszcie stało się to, na co od tak dawna większość z nas zabiegała, również i redakcja „Życia”, o czym już pewnie niewielu z Was pamięta – tak, tak też lobbowaliśmy za jej przebudową. Drukowaliśmy przez kilka wydań w każdym numerze całostronicową ankietę, którą wielu z Was wypełniło i wrzucało do skrzynek ustawionych w budynkach użyteczności publicznej.

Przynosiliście je również osobiście do naszej Redakcji a nasz przedstawiciel przekazał je ówczesnemu wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu na schodach wołomińskiego MDK w czasie konferencji poświęconej bezpieczeństwu.

Lata mijały. Petycje i pisma pisały kolejne osoby starając się zwrócić uwagę na problem dojazdu do Warszawy. W kolejnych latach powstała nie tylko obwodnica Marek ale również cała droga szybkiego ruchu S8 wraz ze zjazdami do naszych miast i miasteczek a 634 była czekała w odwodzie na swoją kolej, mierząc się z różnymi protestami, unieważnianymi i przetargami…

Ale w końcu „mamy to”. Rok 2023 okazał się przełomowym i inwestycja jest w trakcie realizacji. Ale po raz kolejny jej modernizacja napotyka na społeczne protesty. Tym razem nie chodzi o kolizję z prywatną własnością a o masową wycinkę drzew na terenie Wołomina. Wzburzenie mieszkańców wywołały znane już wszystkim czerwone znaki X niemal na wszystkich drzewach wzdłuż drogi 634 na odcinku ulicy 1 Maja biegnącym przez miasto Wołomin.

To kolejna sytuacja w Gminie Wołomin, w której zdaniem mieszkańców zabrakło informacji, ale też reakcji wołomińskiego urzędu we właściwym czasie na proponowane przez projektantów rozwiązania. Gmina umywa ręce i mówi „to nie jest nasza inwestycja”.

Protestujących jednak taka argumentacja nie przekonuje a zatrudniony przez gminę znawca tematu potwierdza to przekonanie informując, że „około 60% drzew nie wchodzi w kolizję z inwestycją”. Ich zdaniem władze miasta zaniechały nie tylko dbałości o konsultację z mieszkańcami ale również same „odpuściły” analizę dokumentacji projektowej we właściwym czasie, czyli wówczas, gdy możliwe było naniesienie w dokumentacji uwag.

Jak czytamy w licznych komentarzach , reakcja władz Wołomina jest niestety ułomna, pojawiła się bowiem dopiero po protestach strony społecznej.

Informacje publikowane na urzędowych komunikatorach nie są traktowane poważnie i często ze sobą sprzeczne. Zamieszanie z drzewami przy 634, to kolejny przykład na brak skutecznej komunikacji wołomińskiego magistratu z mieszkańcami.

Wycinka drzew przy 634 burzy krew u coraz liczniejszej grupy mieszkańców. Tylko w 2023 roku jest to kolejna inwestycja wywołująca społeczny protest z tego samego powodu – braku informacji i konsultacji społecznych.

Czy ostatni? Wątpię. Pojawiają się kolejne czerwone Xy namalowane na drzewach w innych częściach gminy a informacji w tej materii również brak.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wołomin - zmiany na trasach linii L36 i N62

Wołomin – zmiany na trasach linii L36 i N62

ZTM informuje, że w związku z przebudową ulicy Nadarzyńskiej w Kobyłce oraz ulicy 1 Maja w Wołominie (droga wojewódzka nr 634) i całkowitym [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 23 lutego do 1 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji

Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji

Oszuści nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar. Dwa dni temu doszło do oszustwa, której ofiarą padła osoba starsza. Przestępca, podszywając się za policjanta [...]
0 komentarzy
Oszuści podszywają się pod ZUS

Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują [...]
0 komentarzy
Nowy termin rozpoczęcia prac na wołomińskim odcinku DW634

Nowy termin rozpoczęcia prac na wołomińskim odcinku DW634

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie informuje, że 26 lutego zostanie zamknięty wołomiński odcinek DW 634 Prace rozpoczną się na odcinku od Ręczajskiej [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Zbigniew Grabiński, Redaktor Naczelny ŻPnM: Drzewa – drogowe ofiary braku dialogu?

  1. Ela nie jest w stanie zadbać o siebie więc jak może zadbać o Wołomin?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.