Zrównoważony rozwój i ESG – zmiany przed którymi nie ma ucieczki

Kobyłka dla czystego ciepła

We wtorek 28 listopada 2023 roku odbyła się Konferencja „Zrównoważony rozwój i ESG z perspektywy samorządów”. zorganizowana z inicjatywy Edyty Zbieć, burmistrz Miasta Kobyłka. W wydarzeniu wzięli udział eksperci ze świata nauki, organizacji pozarządowych, biznesu oraz administracji publicznej. – To, że zmiany klimatyczne są nieuniknione, wiadomo nie od dziś. To że samorząd musi znaleźć inne rozwiązania – również. Biznes, samorząd, organizacje pozarządowe – na to wszystko trzeba spojrzeć z innej perspektywy, połączyć wzajemnymi celami i się wzajemnie wspierać – stwierdziła podczas konferencji Edyta Zbieć, burmistrz Kobyłki

Wszystkie osoby biorące udział w konferencji „Zrównoważony rozwój i ESG z perspektywy samorządów” zgodnie podkreślają: To była bardzo potrzebna i udana konferencja. – Zrównoważone miasta, to miasta gdzie stosuje się rozwiązania, które nie degradują obecnej przestrzeni oraz warunków naturalnych, ale dają szansę na taki sam (lub wyższy) poziom życia przyszłym pokoleniom. Pamiętajmy tu zostaną nasze dzieci, wnuki… – podkreśliła Edyta Zbieć, burmistrz Miasta Kobyłka.

Wagę tej konferencji podkreślili również prelegenci biorący w niej udział a podsumował w poście zamieszczonym na FB Mirosław Kaznowski, któremu w udziale przypadła rola prowadzącego wy- darzenie.

– Według mojej wiedzy było to pierwsze wydarzenie tego typu w regionie, które poruszyło ten trudny, ale ważny temat relacji współpracy między samorządami, a przedsiębiorcami, w kontekście inwestycji prowadzonych w duchu zrównoważonego rozwoju, zgodnie z praktykami ESG – stwierdził.

Ale znaczenie tego spotkania docenili również jego uczestnicy.

– „ESG” zacznie być wkrótce odmieniane przez wszystkie przypadki oraz stanie się motywem w dyskusjach politycznych. Dlaczego? Bo to zaraz będzie rzeczywistość wielu biznesów mniejszych i większych. Właśnie ESG była poświęcona wczorajsza konferencja zorganizowana przez władze Kobyłki – stwierdził po konferencji Sylwester Jagodziński, obecnie przedsiębiorca, w latach wcześniejszych wiceburmistrz Wołomina.

Według jego oceny również ta konferencja była bardzo potrzebna. – Nie ma powszechnej świadomości przedsiębiorców o tym, że za dwa lata będą musieli (obowiązek prawny) raportować „zrównoważony rozwój”. Dotknie to nie tylko kilku tysięcy większych firm ale i pozostałych – ich podwykonawców, dostawców itp. bowiem raportujący musi wykazać np. ślad węglowy całego łańcucha dostaw – przekonuje. Ogólnie chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochronę bioróżnorodności oraz o równouprawnienie pracowników, walkę z tzw. wykluczeniem itp.

– Czy ktoś się z tym zgadza czy nie, to i tak już za późno, bo to prawo już weszło, i nasze rząd się na to zgodził, zgadzając się na coraz większe znaczenie UE w tworzeniu prawa dla wszystkich państw – wyjaśnia Jagodziński. Według oceny Mirosława Kaznowskiego, siłą rzeczy świat biznesu wkracza na obszar pracy samorządów.

– Z moich doświadczeń wynika, że zbyt często informacje o przebiegu tej współpracy nie są przedstawiane mieszkańcom w sposób jawny i transparentny budząc lęk, obawy i kontrowersje. Ludzie dowiadują się o projekcie, gdy już wszystkie założenia zostały ustalone – uważa aktywista.

Jego zdaniem do konsultacji mieszkańcom przedstawiany jest dopiero efekt końcowy tych rozmów. Często pomysły są forsowane mieszkańcom wbrew ich woli, wręcz bez żadnych konsultacji (ewentualnie wyłącznie w takim zakresie o jakich mówią przepisy).

– Cieszę się zatem, że Miasto Kobyłka wyznacza nowe standardy w tych relacjach, angażując mieszkańców w proces decyzyjny, tworząc nową platformę dialogu i współpracy ze światem biznesu. Dla mnie jest to świadectwo tego, że pracownicy urzędu rozumieją rolę, którą pełnią w tej komórce organizacyjnej – stwierdza.

Dodaje też, że nie chodzi o niekontrolowany rozwój gospodarczy za wszelką cenę, lecz o przemyślane działania, które poprawią naszą jakość życia, chroniąc nas przed zagrożeniami w przyszłości. I trudno się z tymi wnioskami nie zgodzić.

Wystarczy przypomnieć, często poruszane w ostatnim czasie na łamach mediów i to zarówno tradycyjnych jak również społecznościowych sytuację i wysoki poziom zaangażowania niezadowolonych mieszkańców Gminy Dąbrówka, Miasta i Gminy Radzymin i wreszcie Wołomina, którzy nie kryją oburzenia zmianami w studium, w MPZ czy wycinką drzew zarówno tych na terenach leśnych jak też tych przy drogach.

– Nasze wsie, miasta, gminy i powiaty powinny rozwijać się w sposób zrównoważony, patrząc na rozwój w pełnym słowa znaczeniu, planując zmiany z większym wyprzedzeniem, ubiegając się o udział mieszkańców w tych decyzjach – przekonuje.

Jego zdaniem niski poziom zaangażowania obywatelskiego, wycofanie z działań na rzecz lokalnych społeczności jest oznaką porażki samorządu. – Kongres pomógł rozwinąć moją świadomość na temat zagadnień związanych z dyrektywami unijnymi oraz ich wpływem na naszą rzeczywistość. Otworzył mi oczy na korzyści wynikające z mierzenia wskaźników ESG oraz możliwościach wykorzystania tej wiedzy w procesach decyzyjnych dbając o sprawną komunikację z mieszkańcami. Poznałem wiele różnych działań, które podejmowane są w miastach w całej Europie, które mogłyby poprawić jakość życia mieszkańców w ramach działań adaptacyjnych do zmiany klimatu – stwierdza Kaznowski w zamieszczonym wpisie.

Sylwester Jagodziński jako uczestnik i przedsiębiorca zauważa dodatkowo: – Czy ktoś się z tym zgadza czy nie, to i tak już za późno, bo to prawo już weszło w życie, i nasze rząd się na to zgodził, zgadzając się na coraz większe znaczenie UE w tworzeniu prawa dla wszystkich państw.

Zdaniem Jagodzińskiego trzeba mieć tego świadomość i się przygotować bo już za 2025 r. wiele firm będzie zobowiązanych złożyć taki raport w 2026 r. wiec dane trzeba zbierać i raport stworzyć umieć, a mniejsze firmy zaczną być pytane przez partnerów biznesowych o dane dot. np. śladu węglowego ich działalności lub dostarczanych produktów – przekonuje.

– Co więcej – nie będzie możliwości, jak myślicie teraz, powpisywać byle co, aby się zgadzało, bowiem raporty będą badane przez….. biegłych rewidentów! Konferencja, o której tu mowa odbyła się w Kobyłce, była zorganizowana na najwyższym poziomie i transmitowana w Internecie. Jej głównym pomysłodawcą i organizatorem jest wołominiak – Lech Urbanowski – napisał Sylwester Jagodziński na swoim profilu społecznościowym.

Zainteresowanych zachęcamy do wysłuchania/obejrzenia konferencji w Internecie.
Link: https:// fb.watch/oDgOO6iOs9/

Oprac. Red

 

Więcej informacji z Kobyłki

Kobyłka - nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Podinspektor/Inspektor w Wydziale Infrastruktury

Kobyłka – nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Podinspektor/Inspektor w Wydziale Infrastruktury

Urząd Miasta Kobyłka ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Podinspektor/Inspektor w Wydziale Infrastruktury. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w zamkniętej kopercie w terminie do dnia 26 [...]
0 komentarzy
Zielonka - przerwa w dostawie prądu 6 lutego

Kobyłka – Bon energetyczny 2024

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, których przeciętne dochody netto w 2023 roku nie przekroczyły 2500 zł na osobę w [...]
0 komentarzy
Samorządowcy Powiatu Wołomińskiego i Kobyłki omawiali przyszłe inwestycje

Samorządowcy Powiatu Wołomińskiego i Kobyłki omawiali przyszłe inwestycje

Władze Powiatu Wołomińskiego oraz przedstawiciele kobyłkowskiego samorządu spotkali się, aby omówić przyszłe inwestycje infrastrukturalne w Kobyłce. Dyskusje koncentrowały się na dwóch kluczowych projektach, [...]
0 komentarzy
Kobyłka - nowa nawierzchnia na Ul. Dojazdowej – modernizacja ważnego odcinka zakończona

Kobyłka – nowa nawierzchnia na ul. Dojazdowej – modernizacja ważnego odcinka zakończona

18 lipca nastąpił odbiór ulicy Dojazdowej, która została zmodernizowana na odcinku od ul. Załuskiego do ul. Jałowcowej. Ulica, która od dłuższego czasu wymagała [...]
0 komentarzy
Nowa umowa na rzecz seniorów w Kobyłce: wsparcie dla samodzielności

Nowa umowa na rzecz seniorów w Kobyłce: wsparcie dla samodzielności

18 lipca Burmistrz Kobyłki Konrad Kostrzewa oraz Skarbnik Emilia Bakierska podpisali w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej umowę, która z pewnością przyniesie wiele korzyści [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.