Ze szkoły w Markach do Ministerstwa Finansów

5545-gazeta-752Q100

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach wymyślili koncepcję miejsca spotkań dla młodzieży i wysłali ją do Ministerstwa Finansów. Siódmoklasiści z Dwójki biorą udział w programie edukacyjnym Finansoaktywni, organizowanym przez resort finansów.

– Głównym celem programu Finansoaktywni jest uświadomienie młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet – od osobistego i rodzinnego, aż po budżet państwa oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszym miejscu zamieszkania – czytamy na stronie ministerstwa.

Uczniowie nie zasypiali gruszek w popiele i jako pracę konkursową zgłosili na Świętokrzyską, gdzie mieści się siedziba resortu, ciekawy pomysł z budżetu partycypacyjnego.

– Projekt inwestycyjny – Tu jest Budżet – to dla nas ważna sprawa, gdyż włożyliśmy w niego bardzo dużo pracy, zaangażowania i wspaniałych pomysłów. Wszystko zaczęło się od projektu Finansoaktywni, który zainspirował nas do stworzenia projektu inwestycji lokalnej, opracowanego przez młodych dla młodych mieszkańców naszego miasta, we współpracy z Pawłem Pniewskim, pracownikiem Urzędu Miasta Marki. Zgłosiliśmy naszą szkołę do udziału w programie, odebraliśmy materiały edukacyjne i odbyliśmy edukacyjną podróż po świecie finansów.

Czując misję Finansoaktywnych, zastanawialiśmy się wspólnie nad pomysłem na inwestycję lokalną realizowaną z budżetu partycypacyjnego w naszym mieście.  Szukaliśmy inspiracji i  możliwości realizacji naszego projektu. Wpadliśmy na wspaniały pomysł, który zrodził się z analizy naszych marzeń i potrzeb. Wypełniliśmy formularz zgłoszeniowy i nasz projekt o nazwie –  Integrujące się Marki – Nasze miasto przyjazne młodzieży – popłynął w świat do Ministerstwa Finansów.

Nasz projekt budżetu partycypacyjnego dotyczy budowy nowoczesnego i bezpiecznego miejsca spotkań, aktywności fizycznej dla lokalnej społeczności. Głównymi beneficjentami tej inwestycji będą młodzi ludzie, którzy potrzebują własnej przestrzeni. Miejsce wyposażane będzie w różnego rodzaju urządzenia do rekreacji oraz strefę sportową i miejsce spotkań dla młodzieży  Powierzchnie stref bezpieczeństwa poszczególnych urządzeń zostaną wysypane posypką piaskową, a pozostały teren wyłożony trawą z rolki. Będzie się tutaj znajdowała altanka, ławki, miejsce do grillowania, elementy siłowni plenerowej, huśtawka dla osób dorosłych, street workout (mały zestaw), stół do tenisa stołowego,  budka do bookcrossigu. Będą także stojak na rowery, kosze na śmieci, tabliczka z regulaminem.

Z Urzędu Miasta Marki otrzymaliśmy informację, że miejscem odpowiednim pod taką inwestycję będzie działka 4/3 z obrębu 5 – 14 przy ul. Zygmuntowskiej. Lokalizacja jest ogólnodostępna, z dobrym dojazdem, można także dojechać drogą rowerową, brak tutaj utrudnień dla osób niepełnosprawnych.

Młodzi ludzie potrzebują w naszym mieście miejsca, gdzie będą mogli się spotkać, oderwać od ekranów telefonów, tabletów i gier komputerowych, miejsca, w którym będą mogli poczuć, że są u siebie. Właśnie temu ma służyć Prestiżowe Miejsce Spotkań dla Młodych w Markach. Tutaj będziemy mogli spędzać aktywnie czas, uprawiając sport, relaksować się, czytać książki, organizować bezpiecznie czas przy grillu, gitarze i wspólnym śpiewie. Miejsce to przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności miejscowości pod względem walorów turystycznych i krajobrazowych poprawy estetyki otoczenia. Pozwoli na budowanie bliskich relacji rówieśniczych i zacieśnianie więzi wśród społeczności lokalnej, a przede wszystkim spełni marzenie młodych mieszkańców Marek – nasze marzenie – o miejscu nam dedykowanym – piszą uczniowie klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach.

Źródło UM Marki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.