ZEC inwestuje

                         

Rozmowa z kierownikiem ds. eksploatacji Piotrem Dymitrow

– Wrzesień zaskoczył nas wyjątkowo niskimi temperaturami. Na dworze jest zimno i mokro. Czy to oznacza, że mamy marznąć również we własnych mieszkaniach?
-Jako główny producent i dystrybutor energii cieplnej dla miasta Wołomin, w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym Zakład Energetyki Cieplnej informuje wszystkich odbiorców, którzy jeszcze nie zgłosili dyspozycji załączenia centralnego ogrzewania o gotowości jego załączenia. Ogrzewanie załączane jest w sposób automatyczny przy obniżeniu temperatury zewnętrznej, bądź na podstawie dyspozycji właściciela lub zarządcy zasobów mieszkaniowych.

-Jeszcze nie tak dawno takich możliwości nie było. O tym w jakim dniu zaczyna się i kończy sezon grzewczy informowano mieszkańców rządowymi ogłoszeniami…
-Faktycznie jeszcze niedawno tak się to odbywało. Obecnie w dużej mierze zależy to od prężności zakładu oraz zarządu firmy ciepłowniczej. W naszej firmie ciągłość i niezawodność dostawy energii cieplnej wynika z sukcesywnego modernizowania i unowocześniania infrastruktury technicznej zakładu. W sierpniu tego roku w celu zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, zamontowaliśmy agregat prądotwórczy o mocy 400 kVA wraz z nowoczesnymi automatycznymi rozdzielniami elektrycznymi.

-Czy to wszystko, co udało się firmie w tym roku zmienić?
-Rok się jeszcze nie zakończył… Jeszcze w tym roku ZEC rozpocznie:

  • realizację kompleksowej automatyzacji i monitoringu ciepłowni;
  • rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz budowę przyłączy do budynków stanowiących źródła niskiej emisji wraz z zakupem kompaktowych węzłów ciepłowniczych;
  • zakup i montaż nowoczesnych elektronicznych pomp obiegowych do węzłów cieplnych na osiedlu Niepodległości;
  • przygotowanie dokumentacji oraz wdrażanie pozwolenia zintegrowanego w zakresie ochrony środowiska;
  • wprowadzenie zintegrowanego oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem oraz kompleksową obsługę odbiorców;
  • rozpoczęcie procedury wdrożenia systemu jakości ISO 9000: 2000

– Na ile jako „producenci ciepła” jesteście konkurencyjni na rynku?
– Na konkurencyjność zakładu głównie wpływa niezawodność dostaw, bezpieczeństwo i komfort użytkowania oraz stabilność cen. Ceny wytwarzanego w ZEC Wołomin ciepła kształtują się poniżej średniej krajowej, są też niższe od cen warszawskich. Przy wykorzystaniu obecnie do produkcji energii cieplnej krajowego taniego surowca jakim jest miał węglowy, ceny ciepła będą nadal stabilne a ich zmiany minimalne.
W celu zwiększenia konkurencyjności i rentowności ZEC planuje jeszcze w tym roku rozbudowę sieci cieplnej oraz przyłączenie nowych odbiorców wzdłuż ulic: Wileńska, Warszawska, Ogrodowa, Chopina oraz budowę magistrali ciepłowniczej od ul. Polnej przez ul. Przyjacielską, Sienkiewicza, Osiedle Moniuszki do ul. Kościelnej, która umożliwi w kolejnych latach przyłączenie nowych odbiorców oraz zwiększy dyspozycyjność i manewrowość sieci cieplnej . Pozostałe obiekty, które zakład zamierza przyłączyć do miejskiej sieci cieplnej to: Hala Tenisowa – Huragan; Budynek wielorodzinny przy ul. Wiejskiej; Pawilon handlowy, Stacja Kontroli Pojazdów – Zientara; Budynek Usług Medycznych przy ul. Kościelnej.

-Nasuwa się tu pytanie: Skąd pieniądze na tak ambitne zadania?
Wszystkie inwestycje, ZEC zamierza finansować z własnych środków oraz z funduszy pomocowych. W tym celu na zadania inwestycyjne złożyliśmy wnioski do funduszu PHARE 2002 – Krajowy Fundusz Dotacji Inwestycyjnych oraz do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto we wrześniu, tuż po uruchomieniu Funduszy Strukturalnych zamierzamy aplikować wnioski na zadania objęte programami działań w ramach programu Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Są to działania z zakresu nowoczesnych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz ochrony środowiska. Spowoduje to utrzymanie konkurencyjnych i stabilnych cen energii cieplnej, zwiększenie rentowności zakładu oraz uzyskanie efektów ekologicznych w zakresie ochrony powietrza.