Zespół Szkół Specjalnych w Wołominie dla Niepodległej

DDC_3831-1-gazeta-752Q100

W dniu 9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Wołominie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która zakończyła cykl imprez w ramach projektu „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę” pod honorowym patronatem Starosty Wołomińskiego, Kazimierza Rakowskiego.

Głównym celem projektu było krzewienie wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną postaw patriotycznych w odniesieniu do historii państwa i narodu polskiego. W projekcie oprócz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnej im. M. Konopnickiej w Radzyminie. Ogółem uczestniczyło w nim ponad pięćdziesięciu uczniów z obu szkół. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę” była Magdalena Frankiewicz, nauczycielka ze szkoły specjalnej w Wołominie. W przygotowanie poszczególnych zadań zaangażowało się wielu nauczycieli i pracowników obu szkół. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Moniki Kisielińskiej i Mai Nowakowskiej – dyrektorów Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie oraz Anny Woźniak – dyrektora Szkoły Podstawowej Specjalnej im. M. Konopnickiej w Radzyminie.

Od kwietnia do listopada 2018 roku w szkole zostały zrealizowane następujące zadania, które tworzyły projekt:

 • Konkurs wiedzy „W drodze do niepodległości” z okazji święta Konstytucji 3 Maja – kwiecień 2018.
 • Uroczysta akademia z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
 • Wycieczka uczniów ZSS do Belwederu – 7. V. 2018.
 • Wycieczka do Warszawy – „Najpiękniejsze miejsca stolicy” – maj 2018.
 • Wizyta w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i na Lotnisku Chopina – czerwiec 2018.
 • VI Sportowa Paraolimpiada w Ostrówku – bieg z ogromną biało – czerwoną flagą – 26. IX. 2018.
 • W Łazienkach Królewskich w Warszawie – 12. X. 2018.
 • Akcja sportowa „100 Rzutów dla Niepodległej” – Wołomin, 18. X. 2018.
 • Wycieczka „Szlakiem warszawskich legend” – 23. X. 2018.
 • Konkurs wiedzy „Odzyskanie przez Polskę niepodległości” z okazji Narodowego Święta Niepodległości – październik/listopada 2018.
 • Przygotowanie specjalnego wydania gazetki szkolnej „Szkolniaczek” – listopad 2018.
 • Udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zainicjowanej przez Minister Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży – wspólne odśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego o godz. 11.11.
 • Prezentacja plakatu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Marii Konopnickiej w Radzyminie.
 • Przegląd pieśni patriotycznych – 9. XI. 2018.
 • Uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu – 9. XI. 2018.

Realizacja projektu „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę” pod patronatem Starosty Wołomińskiego rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku konkursem wiedzy historycznej „W drodze do niepodległości”, a zakończyła 9 listopada 2018 roku uroczystą akademią w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie. Na uroczystości byli obecni: naczelnik Wydziału Oświaty Olga Wileńska, przewodniczący Rady Rodziców pan Michał Puchta, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Radzyminie, przedstawiciele lokalnej prasy. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Dyrektor Monika Kisielińska powitała gości, uczniów, rodziców, nauczycieli obu szkół. W imieniu Starosty Wołomińskiego głos zabrała Olga Wileńska. Uczniowie ze szkoły w Radzyminie zaśpiewali wzruszającą pieśń „Marsz pierwszej brygady”, a uczniowie ze szkoły w Wołominie zaprezentowali przepiękne wiersze i piosenki poświęcone walce i tęsknocie Polaków za wolną Ojczyzną. Naczelnik Wydziału Oświaty Olga Wileńska oraz dyrektor M. Kisielińska i dyrektor M. Nowakowska wręczyły dyplomy i nagrody uczestnikom projektu – uczniom obu szkół, a także nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w przygotowanie projektu. Olga Wileńska pogratulowała dyrektorom, którzy również otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na jej ręce zostało przekazane podziękowanie dla starosty Kazimierza Rakowskiego za objęcie patronatem projektu „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę”. Następnie wszyscy z przyjemnością obejrzeli fotorelację z realizacji projektu i zapoznali się ze specjalnym wydaniem pisemka „Szkolniaczek” poświęconego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię zakończono wspólnym zaśpiewaniem pieśni pt. „Rota”.

Uroczystość, która odbyła się w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie 9 listopada 2018 roku była wielkim świętem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Przecież 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa! 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów pojawiła się na mapie Europy.

Magdalena Frankiewicz
Piotr Dereszewski
(opr.) i zdjęcia Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.