Zielonka naprawdę pomaga dzieciom!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy swą pomoc kieruje do dzieci z całej polski. Akcję Owsiaka można nazwać globalną, gdyż fundusze dla chorych dzieci zbierane są na całym świecie. Zielonka w tym roku organizuje drugi finał akcji Zielonka Pomaga, skierowany wyłącznie do dzieci z terenu gminy Zielonka.

Zielonka od wielu lat angażuje się w liczne akcje charytatywne. Dzięki takim akcjom jak Magiczna Niedziela, zakupiono inkubator mobilny do karetki pogotowia wołomińskiego szpitala. Społeczność zielonkowska wspiera potrzebujących. Cztery lata temu rozpoczęto organizację lokalnych akcji charytatywnych. Dzięki wielu zbiórkom, udało się zakupić kilka pomp insulinowych, które trafiły do chorych z terenu gminy Zielonka. Dzięki hojności mieszkańców pompę otrzymał także chory Damian z Jadowa. Mieszkańcy zauważyli, że w ich mieście są dzieci poważnie chore, które bez pomocy mają niewielkie szanse na w miarę normalne życie. Dlatego też w ubiegłym roku odbył się pierwszy finał cyklicznej akcji charytatywnej Zielonka Pomaga. Udało się pomóc sześciorgu dzieci i zebrano dla nich kwotę 24 tys złotych. To był wielki sukces.

W tym roku miasto będzie zbierać datki dla piątki poważnie chorych dzieci. Zielonka Pomaga zagra dla: Julii lat 9 – chorej na zespół leigha, Marty lat 3 ? chorej na dziecięce porażenie mózgowe (fundacja POLSAT), Mateusza lat 2 ? chorego na białaczkę szpiku kostnego, Marcina lat 18 ? chorego na dziecięce porażenie mózgowe, wodogłowie oraz Zuzi lat 3 ? chorej na mukowiscydozę (fundacja TVN). Uzyskane fundusze zostaną podzielone w równych częściach i przekazane dzieciom. Dwójka z chorych należy do fundacji więc z przekazaniem pieniędzy nie będzie problemu. Rodzice pozostałej trójki wyrazili zgodę i zobowiązali się, że wszystkie środki zostaną wyłącznie przeznaczone na cele zdrowotne.

To mieszkańcy tworzą finał „Zielonka Pomaga” powołany komitet złożony z kilku osób dba o to, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Każdy ma wgląd do dokumentów i pełnego rozliczenia akcji by nie było żadnych niedomówień. To jest warunek sukcesu każdego następnego finału.

Fenomenem zbiórki jest jej aspekt wychowawczy oraz przejrzystość. Tak jak podczas pierwszego finału tak i teraz akcja jest zaplanowana w miesiącu marcu. Zielonka Pomaga zagra 14 marca. Na tydzień przed wielkim finałem puszki trafią do zielonkowskich szkół i przedszkoli gdzie najmłodsi wolontariusze będą zbierać datki wśród rodziny, znajomych i rówieśników dla Julii, Marty, Mateusza, Marcina i Zuzi. Świadomość, że zebrane pieniądze trafiają bezpośrednio do potrzebujących mieszkańców miasta, otworzyła serca ludzi. Wolontariusze i wszyscy tworzący Zielonka Pomaga robią to wyłącznie charytatywnie z potrzeby serca.

Tego właśnie dnia od godzin porannych na terenie Zielonki będzie można wrzucać datki do puszek wolontariuszy wyposażonych dzięki hojności sponsorów w specjalne koszulki i czapki. W finale uczestniczy każde pokolenie zielonkowskiej społeczności, od przedszkolaka do najstarszego seniora. W Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce o godzinie 14.30 rozpocznie się wielki finał, podczas którego zaprezentują się dzieci, młodzież i artyści. Będą bufety, loterie fantowe oraz licytacje, gdzie między innymi do zlicytowania będą koszuli z Vancouver od Luizy Złotkowskiej, rower czy piłka z autografami piłkarzy reprezentacji Polski. Cały dochód z imprezy trafi na konto komitetu Zielonka Pomaga, a potem w równych częściach do piątki dzieci z Zielonki. Tradycyjnie podczas finału Klub Honorowych Dawców Krwi przeprowadzi akcję zbiórki krwi do tzw ?Banku Krwi Zielonka? z , którego korzystają mieszkańcy Zielonki.

Tydzień po finale 21 marca odbędzie się już II halowy turniej piłkarski im. Tomka Godlewskiego. Tomek w wieku 28 lat zmarł na raka, uwielbiał grać w piłkę nożną i był zawsze tam gdzie potrzebna była pomoc. W niedzielę 14 marca w dniu kiedy odbędzie się II finał Zielonka Pomaga o godz 10.00 odprawiona zostanie Msza Święta w Jego intencji. Zielonkowski kościół obie parafie, księża tak jak w poprzednim roku wspierają działania dobroczynne. W turnieju zagra 12 drużyn, zgłoszenia przyjmowane są do 6 marca pod numerem telefonu: 512 077 997. Pieniądze zebrane podczas turnieju również trafią na konta Julii, Marty, Mateusza, Marcina i Zuzi.

Akcje charytatywne jakie są prowadzone potwierdzają, że nasze społeczeństwo nie jest obojętne i pomaga potrzebującym. Zielonka pod tym względem wyróżnia się spośród innych gmin naszego powiatu. Myślę, że inne miasta powinny brać z niej przykład. Tak też ostatnio zrobiła społeczność Duczek, przeprowadzając imponującą akcję Promyk dla Łukasza. Oby więcej takich zbiórek na naszym terenie.

Emilia Chąchira