Zmarł dzień po zatrzymaniu przez policję. Sprawę wyjaśnia MSW i prokuratura.

Zmarł dzień po zatrzymaniu przez policję. Sprawę wyjaśnia MSW i prokuratura.

Nie żyje młody mężczyzna, 23 – letni Bartosz, mieszkaniec Marek. Dzień wcześniej został zatrzymany przez policję. Gdy wrócił do domu, miał liczne rany na twarzy i głowie, wyrwany bark oraz ślady przypalania papierosami. Swojej mamie powiedział, że pobił go policjant. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Nie dożył obdukcji

21 grudnia późnym wieczorem mężczyzna wracał ze spaceru i został zaczepiony przez nieznanego napastnika.

„Przestraszył się i wezwał policję. Liczył na pomoc funkcjonariuszy, zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Policjanci przyjechali na interwencję. Ale to nie agresywny napastnik został zatrzymany tylko Bartek. Policjanci przewieźli go do Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Jako podstawę zatrzymania wskazali: znieważenie funkcjonariusza (Art. 226 kk.)” – pisze przyjaciółka rodziny na portalu zrzutka.pl.

Młody człowiek noc spędził w pomieszczeniu dla zatrzymanych komendy w Wołominie. Wrócił do domu o 6 rano 22 grudnia z ranami twarzy, głowy, śladami przypalania papierosami i z wyrwanym barkiem.

„Mamie powiedział, że policjanci go pobili, przypalali papierosami, zmuszali go do podpisania protokołu, potwierdzającego, że posiadał przy sobie susz (marihuana). Odmówił, bo jak stwierdził nic takiego nie miał. Bartek powiedział, że to nie policja, tylko ZOMO, że nie można im tego podarować, że trzeba nagłośnić sprawę. Nie pozwolił mamie wyprać ubrań, w które był wtedy ubrany (liczne ślady jego krwi).” – dodaje przyjaciółka rodziny na portalu zrzutka.pl.

Kobieta wspomina też, że matka zrobiła zdjęcia jego obrażeń i chciała go zawieźć na SOR. Niestety, mężczyzna nie dożył obdukcji lekarskiej. Zmarł w nocy z 22 na 23 grudnia.

Prokuratura szuka winnego

Sprawą zajęła się prokuratura.

– Prokuratura Rejonowa w Wołominie nadzoruje postępowanie w sprawie dokonanego w dniu 23 grudnia 2023 roku w Markach nieumyślnego spowodowania śmierci 23-letniego mężczyzny – przekazała nam Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Chodzi o artykuł 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślne spowodowanie śmierci. – Śledztwo obejmuje również wątek dotyczący czynu z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego (nadużycie władzy – red).

Rzeczniczka dodaje, że wołomińska prokuratura zostanie wyłączona ze sprawy, by uniknąć ewentualnych zarzutów braku bezstronności. Śledztwo przejmie inna jednostka.

Tymczasem została już przeprowadzona sekcja zwłok zmarłego. Uczestniczył w niej pełnomocnik rodziny. Sekcja nie wykazała obrażeń mogących mieć bezpośredni wpływ na śmierć mężczyzny.

Prokuratura zleciła również zabezpieczenie dokumentacji związanej z zatrzymaniem oraz nagrań z monitoringu z Komisariatu Policji Marki oraz Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych KPP Wołomin.

Co na to policja?

– 23 grudnia 2023 r. trafiła do nas niepokojąca informacja o śmierci 23- latka, który dzień wcześniej przebywał w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych– poinformowała Monika Kaczyńska, rzeczniczka wołomińskiej policji. – Komendant Powiatowy Policji w Wołominie niezwłocznie zlecił czynności kontrolne, które kontynuowano w okresie świątecznym. Rozpytani zostali policjanci, jak również zabezpieczono nagrania z kamer monitoringu. Biorąc pod uwagę transparentność naszych działań, niezwłocznie poinformowano Prokuraturę, Wydział Kontroli KSP oraz BSWP, udostępniono wszelki zgromadzony materiał, przekazując również komplet nagrań. Nasze czynności pozostają w toku.

Z dokumentów z zatrzymania wynika jednak, że zatrzymany mężczyzna zachowywał się agresywnie i w prokuraturze było prowadzone śledztwo przeciwko niemu.

– Z akt sprawy wynika, że w dniu 21 grudnia 2023 roku wybił on szybę w samochodzie nieznanych mu osób, w związku z czym została podjęta interwencja policji – poinformowała Katarzyna Skrzeczkowska. – Pokrzywdzeni zeznali, że mężczyzna zachowywał się agresywnie. Policyjny patrol zatrzymał sprawcę uszkodzenia mienia. W plecaku posiadał on pojemnik z suszem roślinnym W trakcie przewożenia do komendy mężczyzna miał znieważać funkcjonariuszy policji, ponadto uderzać celowo głową o szybę radiowozu, miał być cały czas pobudzony oraz agresywny.

W mediach wrze

O tragedii rozpisują się największe gazety, głośno o niej w mediach społecznościowych i na szczytach władzy.

Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Hanna Machińska tak skomentowała sprawę na swoim profilu:

„Czy policjanci zostali zawieszeni w czynnościach? Wierzę, że teraz postępowanie w tej sprawie będzie uczciwe”. Na wpis odpowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński:

„Szanowna Pani Rzecznik, w tej sprawie obok postępowania prokuratorskiego prowadzona jest kontrola Komendy Głównej Policji. Wyniki kontroli będą znane w ciągu kilkudziesięciu godzin. Sprawa zostanie dokładnie wyjaśniona i sprawdzona”.

Jaka jest prawda?

Śledztwo prokuratury i policji trwa i spodziewamy się po nim wyjaśnienia tego tragicznego zdarzenia. Przyjaciele rodziny prowadzą zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl na pomoc prawną rodzinie zmarłego. Ich celem jest dogłębne zbadanie całej sprawy i znalezienie oraz ewentualne ukaranie winnego. Chyba nie ufają śledztwu z urzędu, ponieważ zwrócili się do doświadczonych prawników z Warszawy.

„W tej sprawie jest mnóstwo pytań, ogrom pracy dla pełnomocnika, szereg czynności do wykonania, za które nie zapłaci Ministerstwo Sprawiedliwości. Niezbędne jest, aby bliscy Bartka otrzymali finansowe wsparcie od Was, którym jak Jego Rodzinie i przyjaciołom zależy na wyjaśnieniu, co się stało, kto i dlaczego doprowadził do jego śmierci, a winnych postawienie przed sądem i ich skazanie.” – pisze autorka zbiórki na portalu zrzutka.pl.

Barbara Wiśniowska

W piątek 5 stycznia Policja opublikował oświadczenie w sprawie przedstawionej w artykule

OŚWIADCZENIE POLICJI DOTYCZĄCE PRZEBIEGU INTERWENCJI PRZEPROWADZONEJ PRZEZ FUNKCJONARIUSZY KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W WOŁOMINIE (KP W MARKACH) W DNIU 21 GRUDNIA 2023 ROKU

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej doniesieniami informuję, że z dotychczasowych czynności przeprowadzonych przez Biuro Kontroli KGP wynika, iż działania podjęte przez policjantów wobec Bartosza P. nie przyczyniły się do jego śmierci.

W dniu 21 grudnia 2023 roku policjanci KPP w Wołominie realizowali interwencję dotyczącą uszkodzenia pojazdu, której skutkiem było zatrzymanie Bartosza P. Z uwagi na jego zachowanie oraz obrażenia, które posiadał przed podjęciem wobec niego czynności, funkcjonariusze wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego Szpitala Praskiego.

Po uzyskaniu opinii lekarza, że Bartosz P. może brać udział w dalszych czynnościach i nie ma przeciwwskazań do osadzenia w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, mężczyzna został osadzony, a następnego dnia przedstawiono mu zarzuty popełnienia przestępstw dotyczące uszkodzenia mienia, znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz posiadania środków odurzających. Po wykonaniu niezbędnych czynności Bartosz P. został zwolniony do domu.

W dniu 23 grudnia 2023 roku Komendant KPP w Wołominie, po otrzymaniu informacji o śmierci mężczyzny, niezwłocznie powiadomił prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz Wydział Kontroli KSP. Z własnej inicjatywy podjął także działania mające na celu zabezpieczenie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz nagrań
z monitoringu znajdującego się w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

Czynności w celu ustalenia prawidłowego przebiegu zdarzenia podjęło także Biuro Kontroli KGP.

Prokuratura Rejonowa w Wołominie w dniu 23 grudnia 2023 roku podjęła czynności, a następnie wszczęła postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Bartosza P.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że istniały faktyczne i prawne podstawy przeprowadzenia interwencji wobec Bartosza P., a działania policjantów nie były przyczyną Jego śmierci.

W związku z tym, że w sprawie prowadzone jest przez prokuraturę postępowanie, Policja nie może poinformować opinii publicznej o istotnych okolicznościach dotyczących zdarzenia, albowiem mogłoby dojść do ujawnienia tajemnicy śledztwa. Na tym etapie wyłącznie prokuratura może udzielać informacji zgromadzonych w materiale dowodowym.

Pragnę Państwa zapewnić, że Policji bardzo zależy na wyjaśnieniu tej sprawy i poinformowaniu opinii publicznej o ustaleniach, niemniej na tym etapie powstrzymanie się od komentarza spowodowane jest nie tylko obostrzeniami  prawnymi wynikającymi z artykułu 241 § 1 kodeksu karnego, ale przede wszystkim szacunkiem dla Rodziny i Przyjaciół Bartosza P.

Ujawnienie informacji, które w tej sprawie oczyszczają wizerunek Policji mogłoby naruszać dobra osobiste Bartosza P. i przysporzyć dodatkowego cierpienia Najbliższym.

Rodzinie i Przyjaciołom składam wyrazy głębokiego współczucia.

Wierzę, że prokuratura niezwłocznie przeprowadzi czynności nie tylko po to, by móc poinformować opinię publiczną, ale przede wszystkim by Najbliżsi Bartosza P. poznali prawdę o przebiegu zdarzenia.

mł. insp. Katarzyna Nowak
p.o. Rzecznika Prasowego
Komendanta Głównego Policji

Więcej wiadomości z Mazowsza

Straż pożarna musiała użyć narzędzi hydraulicznych. Trzy osoby trafiły do szpitala.

20 czerwca wieczorem przy skrzyżowaniu ulic Żółkiewskiego i Tęczowej w Wołominie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Honda [...]
0 komentarzy
Pospieszyli z pomocą matce z dzieckiem

Pospieszyli z pomocą matce z dzieckiem

Policjanci z Wołomina pospieszyli z pomocą matce, której 2- letni syn doznał obrażeń w wyniku nieszczęśliwego upadku. Dzięki szybkiej reakcji mundurowych dziecko trafiło [...]
0 komentarzy

Ujawnili narkotyki podczas interwencji

Policjanci mareckiej prewencji podczas obsługi jednej z interwencji w domu na terenie miasta ujawnili środki odurzające w postaci marihuany. Do sprawy zatrzymali 33-latka. [...]
0 komentarzy
Areszt za rozbój. 36-latkowi grozi do 18 lat więzienia

Areszt za rozbój. 36-latkowi grozi do 18 lat więzienia

Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany przez policjantów z grójeckiej komendy. Mężczyzna napadł na 35-latka i przy użyciu przemocy oraz zadawaniu [...]
0 komentarzy
Lekarka jak receptomat do opioidów, w tym fentanylu

Lekarka jak receptomat do opioidów, w tym fentanylu

Policjanci z Poznania prowadzą sprawę związaną z handlem receptami. Kilka miesięcy temu zatrzymali nieuczciwą lekarkę. Kobieta sprzedała kilkaset recept na opioidy, w tym [...]
0 komentarzy
Pijany bez prawa jazdy wracał do domu quadem niedopuszczonym do ruchu

Pijany, bez prawa jazdy wracał do domu quadem niedopuszczonym do ruchu

39-latek posiadający dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów kierując quadem doprowadził do jego przewrócenia. Czterokołowiec nie miał tablic rejestracyjnych i nie był dopuszczony do ruchu. [...]
0 komentarzy
19-letni „odbierak” na BLIK-a wpadł w ręce policjantów

19-letni „odbierak” na BLIK-a wpadł w ręce policjantów

Wyszkowscy policjanci pracowali nad sprawą oszustw dokonywanych na BLIK-a. Wiedzieli, że na ich terenie działa przestępca, który wykorzystując łatwowierność swoich ofiar, pod pretekstem [...]
0 komentarzy
Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego kierowcy

Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego kierowcy

Po raz kolejny właściwa postawa świadków zdarzenia przyczyniła się do udaremnienia jazdy pijanemu kierowcy. Jak ustalili policjanci 34-latek poruszał się osobowym nissanem całą [...]
0 komentarzy

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych radiowóz [wideo]

Kierujący pojazdem osobowym wyprzedzał na przejściu dla pieszych nieoznakowany radiowóz. Zarejestrowali to wykroczenie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. [...]
0 komentarzy

(Nie)bezpieczeństwo motocyklistów

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, [...]
0 komentarzy
Zatrzymany za kradzież portfela i łańcuszka

Zatrzymany za kradzież portfela i łańcuszka

Bielańscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w jednym ze szpitali, z pokoju socjalnego zabrał portfel z zawartością, należący do personelu szpitala. 69-latek został osadzony [...]
0 komentarzy
Stop włamaniom do domów

Stop włamaniom do domów

19 czerwca 2024 r. obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Przy okazji tego wydarzenia, już po raz szósty, Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości [...]
0 komentarzy

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Do śmiertelnego wypadku doszło, kiedy na torach w Kobyłce znalazł się człowiek i został potrącony przez pociąg pospieszny z Warszawy do Białegostoku. Do [...]
0 komentarzy

Policjanci zabezpieczyli prawie 3 kg narkotyków.

Sochaczewscy policjanci zabezpieczyli prawie 3 kilogramy narkotyków należących do 38-letniego mężczyzny. Podejrzany o ich posiadanie usłyszał zarzut i został tymczasowo aresztowany na okres [...]
0 komentarzy
Policyjna eskorta chorego dziecka do szpitala. Chłopiec tracił przytomność, liczyła się każda chwila.

Policyjna eskorta chorego dziecka do szpitala. Chłopiec tracił przytomność, liczyła się każda chwila.

Policjanci z mławskiego wydziału ruchu drogowego eskortowali audi, którym rodzice wieźli do szpitala w Ciechanowie chorego 3-letniego syna. Stan dziecka pogarszał się, chłopiec [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.