Zostawili go nocą przy trasie S61 bez kurtki i telefonu. 37-letni Michał zmarł z wychłodzenia

Dramat pod Warszawą. Ciało kobiety w domu, szeroka obława policji i tragiczny finał na cmentarzu

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej ujawniła wstrząsające ustalenia dotyczące śmierci 37-letniego Michała P., którego ciało odnaleziono pod koniec stycznia w rejonie trasy Via Baltica. Śledczy zarzucili trzem osobom – kobiecie i dwóm mężczyznom – że pozostawili mężczyznę nocą na trasie S61, przy ujemnej temperaturze, bez kurtki i telefonu, a następnie odjechali, nie wzywając pomocy i nie informując nikogo o jego zaginięciu. Według prokuratury dramat zakończył się śmiercią z wychłodzenia.

Policjanci zwalczający przestępczość samochodową nie odpuszczają złodziejom

Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z 23 na 24 stycznia 2026 roku na trasie relacji Ostrów Mazowiecka – Łomża. Jak wynika z ustaleń śledczych, Michał P. podróżował samochodem wraz z trojgiem znajomych. W pewnym momencie pojazd zatrzymał się na pasie awaryjnym drogi ekspresowej S61. Wtedy 37-latek miał wysiąść z auta. Problem w tym, że – jak podkreśla prokuratura – mężczyzna nie miał na sobie okrycia wierzchniego, nie posiadał telefonu komórkowego, a wokół panowały zimowe warunki i ujemna temperatura.

Śledczy twierdzą, że osoby podróżujące z Michałem P. zauważyły jego zniknięcie, jednak nie zawróciły, by go szukać. Nie powiadomiły również policji, służb ratunkowych ani rodziny mężczyzny. Według prokuratury właśnie ta decyzja mogła przesądzić o tragicznym finale.

Ciało Michała P. odnaleziono dopiero 30 stycznia 2026 roku w głębokim rowie w pobliżu miejscowości Sulęcin Włościański, niedaleko trasy Via Baltica. Zwłoki ujawnili funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży podczas prowadzonych poszukiwań zaginionego mieszkańca Łomży. W akcję zaangażowano między innymi drony i służby terenowe.

Przeprowadzona sekcja zwłok nie wykazała obrażeń świadczących o pobiciu czy bezpośrednim ataku osób trzecich. Biegły patomorfolog wskazał jednoznacznie, że przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu.

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy prokuratura przedstawiła trzem osobom poważne zarzuty. Podejrzani odpowiedzą między innymi za narażenie Michała P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Śledczy wskazują, że podejrzani mogli udzielić pomocy bez narażania siebie na niebezpieczeństwo.

Podczas przesłuchań podejrzani nie przyznali się do winy. Dwie osoby złożyły wyjaśnienia, trzecia odmówiła składania zeznań. Za zarzucane czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa wywołała ogromne poruszenie, ponieważ – według ustaleń śledczych – dramatycznej śmierci można było prawdopodobnie uniknąć. Eksperci przypominają, że wychłodzenie organizmu może nastąpić bardzo szybko, szczególnie nocą, przy silnym wietrze i niskiej temperaturze. Osoba pozostawiona bez odpowiedniej odzieży w odludnym miejscu ma niewielkie szanse na przeżycie, zwłaszcza gdy nie ma możliwości wezwania pomocy.

Służby apelują, by nigdy nie pozostawiać osób znajdujących się w kryzysowej sytuacji bez wsparcia. Nawet jeden telefon na numer alarmowy może uratować komuś życie.

Komunikat Prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej kontynuuje śledztwo dotyczące narażenia Michała P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez pozostawienie wymienionego przez ustalone osoby w godzinach nocnych na drodze S61 relacji Ostrów Mazowiecka – Łomża bez okrycia wierzchniego przy ujemnej temperaturze powietrza, wskutek czego doszło do zgonu Michała P. Zdarzenie miało miejsce w okresie od 23 stycznia 2026r. do 30 stycznia 2026r. na terenie powiatu ostrowskiego.

W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy przedstawiono zarzuty trzem osobom, tj. kobiecie oraz dwóm mężczyznom, którzy tragicznej nocy podróżowali razem z pokrzywdzonym Michałem P. Postanowienia o przedstawieniu zarzutów wydane zostały 15 kwietnia 2026r. Podejrzanym zarzucono, że:

I. w dniu 23 stycznia 2026 roku w nieustalonym miejscu przemieszczając się pojazdem mechanicznym […] na trasie relacji Ostrów Mazowiecka – Łomża, powiat ostrowski, działając z zamiarem ewentualnym wspólnie i w porozumieniu narazili Michała P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia w ten sposób, że mimo spostrzeżenia, że pasażer tego pojazdu Michał P. wysiadł z niego w trakcie zatrzymania na pasie awaryjnym drogi nr S61 bez wierzchniego okrycia oraz bez telefonu, w terenie nie zamieszkanym z panującą na zewnątrz ujemną temperaturą powietrza, nie zawrócili by go odszukać oraz nie zawiadomili o jego zaginięciu właściwych służb oraz rodziny, co w konsekwencji doprowadziło do wychłodzenia ciała Michała P., a następnie jego śmierci w nieustalonym dniu w rejonie miejscowości Sulęcin Włościański, nie później niż w dniu 30 stycznia 2026r., tj. o czyn z art. 160 §1 k.k. i art. 155 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k.,

II. w dniu 23 stycznia 2026 roku w nieustalonym miejscu przemieszczając się pojazdem mechanicznym Fiat Croma nr rej. WZY 42726 na trasie relacji Ostrów Mazowiecka – Łomża, powiat ostrowski, działając wspólnie i w porozumieniu nie udzielili pomocy Michałowi P. znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że pozostawili go na drodze S 61 relacji Ostrów Mazowiecka – Łomża w godzinach nocnych przy minusowej temperaturze zewnętrznej powietrza bez okrycia wierzchniego oraz bez telefonu w terenie nie zamieszkanym, nie zawrócili by go odszukać oraz nie zawiadomili o jego zaginięciu właściwych służb oraz rodziny, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 162 §1 k.k.

W Prokuraturze Rejonowej w Ostrowi Mazowieckiej wykonano czynności procesowe z udziałem podejrzanych. Podczas składania wyjaśnień, nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Dwoje z nich złożyło wyjaśnienia, trzeci zaś skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że w godzinach popołudniowych 30 stycznia 2026r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży na terenie powiatu ostrowskiego w rejonie miejscowości Sulęcin Włościański ujawnili zwłoki mężczyzny. Jak ustalono, znaleziony to Michał P., 37 letni mieszkaniec Łomży. Mężczyzna w dniu 23 stycznia 2026r. wyszedł z domu i nie wrócił. Rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Poszukiwania prowadziła Komenda Miejska Policji w Łomży, m. in. przy użyciu drona. Ciało znaleziono w głębokim rowie przy trasie Via Baltica. Na miejscu znalezienia zwłok przeprowadzono oględziny miejsca ich ujawnienia, ciało zabezpieczono do badań sekcyjnych. Przeprowadzona przez lekarza patomorfologa sekcja zwłok nie wykazała, by zmarły miał na ciele obrażenia ciała zadane przez osoby trzecie. Biegły wskazał, iż przyczyną zgonu było wychłodzenie.

Elżbieta Edyta Łukasiewicz
Rzecznik Prokuratury Okręgowej
w Ostrołęce

Więcej wiadomości z Mazowsza

LPR lądował przy ruchliwym skrzyżowaniu w Zielonce. Groźna kolizja trzech pojazdów na DW631 i DW634

LPR lądował przy ruchliwym skrzyżowaniu w Zielonce. Groźna kolizja trzech pojazdów na DW631 i DW634

To były kolejne nerwowe godziny na drogach powiatu wołomińskiego. W niedzielny wieczór, 7 czerwca, na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w regionie doszło [...]
0 komentarzy
Efekt domina na S8. Sześć pojazdów rozbitych, ekspresówka była całkowicie zablokowana

Efekt domina na S8. Sześć pojazdów rozbitych, ekspresówka była całkowicie zablokowana

Niedzielne popołudnie na trasie S8 w powiecie wyszkowskim zamieniło się w komunikacyjny koszmar. Na wysokości miejscowości Ślubów doszło do groźnie wyglądającej kolizji z [...]
0 komentarzy
Makabryczny wypadek na DW631. Auto rozpadło się podczas dachowania. Trzy osoby walczą o życie w szpitalach

Tragiczny wypadek na DW631. Auto rozpadło się podczas dachowania.

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotni wieczór na ulicy Piłsudskiego w Ząbkach. W wyniku potężnego zderzenia kilku pojazdów jedno z aut dachowało i [...]
0 komentarzy

Zderzenie hulajnogi z samochodem w Mszczonowie. Poszkodowany trafił do szpitala

Piękna pogoda i rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych sprawiają, że na drogach coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem użytkowników tych pojazdów. Tym [...]
0 komentarzy
Dwie nastolatki trafiły do szpitala. Jechały razem na jednej hulajnodze elektrycznej

Dwie nastolatki trafiły do szpitala. Jechały razem na jednej hulajnodze elektrycznej

 Niebezpieczny wypadek z udziałem hulajnogi elektrycznej ponownie pokazuje, jak łatwo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. W Staroźrebach dwie 14-letnie dziewczynki zostały ranne [...]
0 komentarzy
Policja poszukuje świadków kradzieży i aktów wandalizmu

Policja poszukuje świadków kradzieży i aktów wandalizmu

Policja poszukuje świadków wykroczeń, które miały miejsce na terenie miasta i gminy Wołomin. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z funkcjonariuszami Wydziału [...]
0 komentarzy
Pijany kierowca bez uprawnień stracił samochód i trafił za kratki

Skrajna nieodpowiedzialność za kierownicą. Obywatelska czujność uratowała życie

Mimo licznych apeli dwóch kierowców zdecydowało się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, stwarzając realne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Jeden [...]
0 komentarzy

Dachowanie pod Płońskiem. Suzuki wypadło z drogi i przewróciło się na dach, pasażerka trafiła do szpitala

Spokojny poranek na lokalnej drodze w rejonie Dłużniewa w powiecie płońskim zakończył się groźnie wyglądającym zdarzeniem drogowym. Samochód osobowy marki Suzuki wypadł z [...]
0 komentarzy
Stracił samochód za jazdę po alkoholu. Kompletnie pijany kierowca Forda zatrzymany przez świadka

Kurier z promilem alkoholu w organizmie zatrzymany przez ostrołęcką drogówkę

Dzięki szybkiej reakcji ostrołęckiej drogówki z ruchu został wyeliminowany 19‑letni kurier, który prowadził auto dostawcze pod wpływem alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a [...]
0 komentarzy
Pożar w domu pod Legionowem. Kłęby dymu wydobywały się z budynku, strażacy ruszyli do akcji

Pożar w domu pod Legionowem. Kłęby dymu wydobywały się z budynku, strażacy ruszyli do akcji

Groźny pożar wybuchł w czwartkowe popołudnie w Dąbrowie Chotomowskiej pod Legionowem. Ogień pojawił się w jednym z pomieszczeń domu jednorodzinnego, a nad okolicą [...]
0 komentarzy
Likwidacja nielegalnego salonu gier hazardowych w Legionowie

Likwidacja nielegalnego salonu gier hazardowych w Legionowie

Kolejny punkt z nielegalnymi automatami do gier zlikwidowany w Legionowie. W wyniku wspólnej akcji legionowskiej Policji i funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, [...]
0 komentarzy

Pijany 22-latek roztrzaskał auto o latarnię. Nie miał prawa jazdy, miał blisko 2 promile

Długi czerwcowy weekend dopiero się rozpoczął, a na drogach powiatu piaseczyńskiego doszło już do kolejnego groźnego zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierowcy. Tym razem [...]
0 komentarzy

Policjanci ustalają przyczyny pożaru przy ul. Batorego w Sochaczewie

Policjanci ustalają dokładne przyczyny i okoliczności pożaru do którego doszło dzisiaj (5.06) w nocy na ul. Batorego w Sochaczewie. W wyniku pożaru uszkodzony [...]
0 komentarzy
Pijany rowerzysta groził policjantom, że ich zabije

Pięciu pijanych rowerzystów wyeliminowanych z ruchu przez jeden patrol w ciągu kilku godzin

Niestety mimo licznych apeli w dalszym ciągu nie brakuje osób, które decydują się wsiąść na rower pod wpływem alkoholu stwarzając zagrożenie dla siebie, [...]
0 komentarzy
Ukradł rower spod szkoły i ruszył nim w drogę. Miał ponad 3 promile alkoholu

Ukradł rower spod szkoły i ruszył nim w drogę. Miał ponad 3 promile alkoholu

Dzięki szybkiej reakcji policjantów odzyskano rower skradziony spod jednej z pułtuskich szkół podstawowych. 35‑letni mężczyzna poruszający się jednośladem został zatrzymany do kontroli, a [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.