02. Czysty Wołomin

Znowelizowana dwa miesiące temu ustawa o utrzymaniu czystości w gminach daje urzędnikom i policji nowe narzędzia. Policjanci mogą za brak posiadania umowy na wywóz nieczystości nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.

Dla notorycznie uchylających się od obowiązków utrzymania czystości na posesjach jak też wokół nich, mieszkańców, prawo przewiduje nawet możliwość skierowania sprawy do Sądu Grodzkiego a tu górna wysokość możliwej do nałożenia kary wynosi nawet 5000 zł. Czy dzięki nowym przepisom z naszych lasów i opuszczonych działek znikną śmieci? Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Od wejścia w życie nowelizacji ustawy
o utrzymaniu czystości, gminy mają czas do 12 kwietnia na założenie obowiązkowej ewidencji z umowami, jakie firmy zajmujące się wywozem nieczystości zawierają z mieszkańcami. Z kolei firmy mają obowiązek takie umowy przedstawić w urzędach gmin na terenie których działają. Ewidencja będzie aktualizowana co miesiąc.
– Po 12 kwietnia, zgodnie z przedstawioną przez gminę listą, będziemy odwiedzać te posesje, których właściciele nie mają zawartch umów. Będziemy nakładać przewidziane prawem mandaty – mówi st. zierżant Andrzej Pilarczyk, kierownik
II Rewiru Dzielnicowych w KPP Wołomin.
– Nowelizacja ustawy jest tak pomyślana, że nie opłaca się wywozić śmieci do lasu. Jeśli właściciel nie będzie potrafił udokumentować co robi z odpadami, gmina jest zobowiązana do zorganizowania mu odbioru odpadów, jednak na warunkach jakie sama określi
– dodaje nasz rozmówca.
A to nie zawsze będzie najtańsza oferta. Decyzja podjęta w tej sprawie będzie miała status natychmiastowej wykonalności.
– Z tego co wiem na zachodzie Polski takiego problemu ze śmieceniem, ja tu pod Warszawą, nie ma. Tam zarówno lasy jak i ulice wyglądają inaczej. Społeczeństwo bardziej dba o czystość. A tu większość śmieci zamiast na przeznaczonych do tego celu wysypiskach, ląduje w lasach, bądź na nieużytkach. Mam nadzieję, że zmiana w przepisach pomoże ten problem ograniczyć bądź całkowicie zlikwidować – dodaje nasz rozmówca.
Teresa Urbanowska

Jedno przemyślenie nt. „02. Czysty Wołomin

  1. Uwazam ze naszej policji dojdzie jeszcze jeden wazny „obowiazek”.Moga karac obywatela za plucie na ziemie ,za wypluwanie gumy do zucia na chodnik,za palenie w niedozwolonym miejscu,za zasmiecanie papierkami naszych ulic,za siusianie w miejscu publicznym,za poruszanie sie w stanie nietrzezwym za oywieranie drzwi podczas biegu pociagu ,za deptanie trawnikow i wiele temu podobnych drobnych „przestepstw” czy wykrocen.Jak to wyglada a rzeczywistosci….Mam nadzieje ze nowy obowiazek da sie latwiej egzekwowac bo choc mozolny ale latwiej wykonywalny i przynosic moze lepsze wyniki finansowe.Jak rozgospodarowywane beda pieniadze z tego tytulu interesuje zapewne nie tylko mnie….Zycze funkcjonariuszom „odwagi”.
    W kazdym badz razie czeka ich ciezka praca czego im nie zazdroszcze.Wesolych swiat!!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.