02. Kasa na kanalizację

Jest wreszcie zgoda Unii Europejskiej na dofinansowanie projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Wołomin-Kobyłka. Rozmawiamy z burmistrzami obu miast: Jerzym Mikulskim – Wołomin i Michałem Jakubowskim – Kobyłka

– Obie gminy od wielu miesięcy ubiegają się o duże unijne pieniądze. Z informacji przekazanej przez Panią Agnieszkę Bolesta wiceministra Ochrony Środowiska, podczas piątkowego opłatkowego spotkania w Wołominie wynika, że działania te zakończone zostały sukcesem. Co to oznacza dla nas mieszkańców?
Jerzy Mikulski: – Oznacza to, że w latach 2006 – 2009 na terenie obu gmin będą trwały wytężone prace. Na wykonanie nowej oczyszczalni ścieków oraz 38 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej, 8 kilometrów przewodów tłocznych, 21 kilometrów kanalizacji deszczowej Gmina Wołomin otrzymała ponad 70 milionów dofinansowania – bezzwrotnej dotacji. Pieniądze unijne zostaną przekazane do PWiK. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia na terenie Wołomina wyniesie 90.5 miliona złotych – tak więc tylko 20 milionów przeznaczymy na tę inwestycję ze środków własnych(„środki własne”pochodzić będą z preferencyjnych pożyczek) – reszta to dofinansowanie.
– Jak będą spłacane te zobowiązania?
– Pieniądze pochodzić będą z preferencyjnych pożyczek z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Pożyczki zaciągnięte w tych funduszach PWiK będzie spłacało pieniędzmi jakie wpłyną do kasy Przedsiębiorstwa za ścieki odbierane od mieszkańców nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej – głównie z terenu Miasta Kobyłka. Pożyczki te nie obciążą budżetu Gminy Wołomin lecz budżet beneficjenta tych środków tj.PWiK, a co za tym idzie będziemy mieli możliwości finansowe, aby utwardzać ulice po wykonaniu w nich kolektorów deszczowych – wszędzie tam gdzie to tylko będzie możliwe.
Poza wybudowaniem dwóch nowych ciągów technologicznych na oczyszczalni ścieków o przepustowości 12 000 m3 na dobę powstaną kolektory deszczowe w nastepujących ulicach:
1 zlewnia – ulice: Łukasiewicza, Geodetów, Wiosenna, A. Krajowej – od Stolarki do ZS Nr 2
2. zlewnia – ulice: Okopowa, Gdyńska, Parkowa, Lwowska, Piłsudskiego, Republikańska.
3. zlewnia – Centrum Wołomina (Sikorskiego, Wileńska, Asnyka, Lipińska)
4. zlewnia – ulice: Leszczyńska, Brzozowa, Topolowa, Legionów, Poniatowskiego, Sosnowa, Matejki, Słowackiego, Andersa, Lipiny Kąty, Partyzantów.
– Jakie rejony Wołomina objęte będą siecią kanalziacyjną?
– Kanalizacja sanitarna powstanie w ulicach: Łukasiewicza, Geodetów, Wiosennej, Głowackiego, Centrum Wołomina – ulice: Wileńska, kolektor F( obejmujący swoim zasięgiem ulice: Asnyka, Lipińską, Słowackiego, Szarą), Lipiny B, Lipiny Kąty, Czwartaków, Szarych Szeregów.
– A co z terenami wiejskimi Gminy Wołomin?
– Nowa sieć kanalizacji powstanie również na części terenów wiejskich – w nieskanalizowanej części Lipin Nowych, Duczek, części wsi Zagościniec – do okolic nowo budowanej szkoły, oraz wsie: Leśniakowizna, Ossów i Turów.
– W jednej z rozmów powiedział Pan, że jeśli dojdzie do skutku realizacja tego projektu, to mieszkańcy będą narzekać na ilość prac drogowych w gminie…
– Tak się pewnie stanie. Z uwagi na fakt, że inwestycje będą wykonywane w kilkudziesięciu miejscach jednocześnie. Na tym etapie nie możemy jednak jeszcze konkretnie powiedzieć o kolejności robót. Będzie to możliwe dopiero po wyborze wykonawcy (całość inwestycji będzie wykonywał jeden wykonawca wybrany w drodze przetargu – przyp. red), który przedłoży harmonogram realizacji robót wraz z projektem organizacji ruchu w gminie na czas trwania budowy.
– Należy się domyślać, że podobnie wyglądał będzie teren Miasta Kobyłka…
Michał Jakubowski: – Niewątpliwie tak będzie. Ze wstępnych rozeznań wynika, że otrzymamy około 50 milionów złotych. Jaka to jest kwota – to dla porównania dodam, że tegoroczny budżet naszego miasta wynosi około 26 milionów zł., a w nadchodzącym roku, przy dochodach niewiele ponad 28 milionów zakładamy wydatki ponad 37 milionów. Powstałą różnicę zrównoważą właśnie pozyskane środki unijne. Tak duża kwota dofinansowania jest możliwa dzięki temu, że udało nam się ułożyć współpracę pomiędzy oboma sąsiadującymi ze sobą gminami: Wołominem i Kobyłką oraz Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Wołominie.
– Przejdźmy może do konkretów. Czego mogą oczekiwać mieszkańcy Kobyłki w najbliższych miesiącach i latach?
– Działo się będzie dużo. Wystarczy wspomnieć, że na terenie naszego miasta wykonanych zostanie w latach 2006 – 2009 aż 81 kilometrów sieci grawitacyjnej – to znaczy, że na takim odcinku powstanie sieć kanalzacji do której mieszkańcy będą mogli podłączać swoje gospodarstwa. Oprócz tego powstanie 26 kilometrów przewodów ciśnieniowych i 51 przepompowni. Zgdonie z założeniami projektu, do każdego gospodarstwa domowego doprowadzone zostaną przykanaliki zakończone studzienką na ich posesjach – takich przykanalików z pieniędzy unijnych planujemy wykonać 2000 sztuk – pozostałe ze środków gminnych. Należy podkreślić, że mieszkańcy nie będą współfinansować tych działań.
Rozmawiała
Teresa Urbanowska

30 przemyśleń nt. „02. Kasa na kanalizację

 1. Przy okazji poruszenia tematu kanalizacji w Wołominie: czy redakcja mogłaby zainteresować się sprawą tych wszystkich mieszkańców, którzy w ciągu ostatnich lat zawiązywali różnego rodzaju komitety i wpłacali do gminy ogromne pieniądze na budowę wodociagu i kanalizacji W ULICY (około 5000zł od jednego domu). Podłączenie do tych mediów wiązało się oczywiście z kolejnymi wpłatami dla wykonawcy robót. W stosuku do tych wołominiaków, którzy będą teraz mieli media w ulicy gratis, jesteśmy po prostu „frajerami”. Czy mamy szansę na odzyskanie wpłaconych do gminy pieniędzy?

 2. och!!w Radzyminie też wpłacaliśmy-nie-małe-pieniążki

 3. Popieram Pana Urbanowskiego, wydaje mi się że kandydat o którym pisze Pan Edward mial już swoją szansę na rządzenie i okazał się miernym burmistrzem, może zrobił coś dla miejscowości w której mieszka.Brawo dla Burmistrza Mikulskiego

 4. A ja nikogo nie popieram. Zwyczajnie ucieszę się jak te pieniądze trafią do kasy MPWiK. Ale na razie ich nie ma. No i nie byłbym takim optymistą jak Pani Urbanowska – wszak przetargi nie trwają tydzień, a pieniadze do Wołomina nie trafią za 3 dni tylko później. To że wxzzystko zostało załatwione na terenie Polski nie oznacza że Unia zatwierdzi.

 5. Szanowny Panie Dociekliwy, rzecz w tym, że Unia już zatwierdziła – przyznała – dała zgodę – nie wiem jak to jeszcze nalezy napisać – prosze przeczytać uważnie przynajmniej początek tekstu – a na przetargi niestety nie ma silnych – potrwają tyle ile potrwają i być może – zostaną rozstrzygnięte dopiero jesienią 2006 roku, dodam, że z nieoficjalnych informacji wiem, iż przygotowania do nich trwają od dość dawna. A co do optymizmu – czasem nie zaszkodzi go mieć odrobinkę…;) – choc eoforia z mojego tekstu nie bije to nie ukrywam iż cieszyć mnie będzie skanalozowanie miejsca w którym mieszkam. Jeśli wszystko idzie w dobrym kierunku to dlaczego o tym mielibyśmy nie napisać? Dlatego, że prace nie ruszą jutro? – a tak wogóle to prosze przeczytaj uważnie tekst który komentujesz…

 6. Faktycznie Pani Tereso,na stronie internetowej http://www.funduszestrukturalne.gov.pl/Wiadomosci/Strona+glowna/fs_decyzje+2005.htm jest informacja o tym że dla 23 projektów zgłoszonych przez Polskę Komisja Europejska przyznała dofinansowanie z funduszu spójności. Wśród tych projektów jest wymieniony również ten z Wołomina i Kobyłki. Ale nie ma jeszcze oficjalnego przekazania decyzji a co za tym idzie nie ma rownież dokładnego wyszczególnienia co do kwot. Kwoty podane na stronie Urzędu jak też w Pani artykule są kwotami wziętymi z wniosku Wołomina i Kobyłki. Mam nadzieję że w całosci zostały przyznane. Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować władzom Wołomina za nalezyte wykonanie pracy przynajmniej na tym odcinku.

 7. Dociekliwy, widzę, że nick przystaje do jego posiadacza.;)…..i tak trzymaj pozdrawiam – życząc świętowania w rodzinnej atmosferze
  a co do kwot – myślę, że niebawem dowiemy się więcej – tak czy inaczej obu gminom i osobom pracującym nad tym wnioskiem należą się gratulacje. Tak jak gratulowaliśmy innym, którry otrzymywali środki na swoje zadania we wcześniejszym terminie i jak będziemy gratulowali tym, co mam nadzieję, jeszcze je otrzymają. A tak na marginesie niewiele osób wierzyło w to, że dojdzie do przyjęcia tego wniosku ja też przyglądałam się temu z lekkim powątpiewaniem.;) tym bardziej miło było mi o tym napisać

 8. Teresa więcej takich tematów w ŻPW a wtedy, gazeta stanie się najbardzjej czytaną gazetą w powiecie.

 9. Niech nam żyje sto lat i króluje Burmistrz Jerzy Mikulski. On jest Wielkim Mężem Stanu i Ojcem Narodu Wołomińskiego. Brawo dla Tego Pana!!!

 10. J.M. Na serio nie widzisz w tym nic dobrego? A jeśli już to dodaj jeszcze: „Niech nam żyje Michał Jakubowski” – wszak też mu się coś z tego sukcesu należy.;)i troszkę innych nazisk też by sie tu dało jeszcze dołożyć
  a Ty giga – nie przesadzaj ;)- ludzie nie tylko tymi tematami żyją – choć owszem interesują się tym kiedy będą mieli ulicę, kanalizację czy wodę, to są też tacy, którzy lubią grzać się przy nieszczęściu innych, siąść i narzekać jakie wszystko jest złe, szare i ponure – należałoby więc może pomyśleć o jakiś kąciku dla nich ;)

 11. Teresa dla takich co Tylko narzekają znam inne miejsce w zaciszu Ząbek.Ja miałam na myśli tematy poczytne w ŻPW i sama wiesz że to jest ważne.Daje to popularność gazecie a i zysk dla jej właścicieli.Gazeta nie ma szans utrzymać się tylko z reklam.Kombinuj dziewczyno kombinuj!

 12. Giga i pozostali Państwo Czytelnicy – to nie jest miejsce na „wolne” czy dowolne tematy – od tego jest forum ŻPW (w prawym górnym rogu strony – rejestracja nie jest trudna) – tam zapraszam do rozmawiania na tematy dowolne – można zakładać nowe wątki, co też nie jest trudne, tam można podrzucać tematy dla redakcji tu w komentarzach postarajmy się jednak trzymać tematu, który komentujemy w przecwinym razie za duży galimatias powstanie

 13. Pani Teresa ma racje co do „trzymania sie tematu”,chociaz czasami jest to niemozliwe .Nalezy jednak byc bardziej subtelnym w niektorych zwrotach niezaleznie od tego co sie mysli mimo „powszechnej demokracji” w slowach i czynach.To prawda ze istnieje Forum ZPW ale malo osob z niego korzysta w tym i ja.Szkoda byc moze ze tak sie dzieje ,ale na razie jest tak a nie inaczej i byc moze potrzeba nam wiecej czasu by zmienic nasze uproszczone przyzwyczajenia.Pozdrawiam was giga i Teresa.

 14. Teresa! Czy trafiłam w Twój czuły punkt,jeśli tak to przepraszam ale to nie znaczy,ze zmienie miejsce swoich komentarzy, tu mi jest dobrze i tak pozostanie wole wielu czytelników niż jednostki.Kocham popularność.

 15. giga – trudno jest trafić w mój czuły punkt, choć może trudno w to uwierzyć – spokojnie więc. Myślę (a może wiem)- a Ty pomyśl skąd to mogę wiedzieć – jesli wiem, że w realnym świecie gdzieś nasze drogi dość często się krzyżują

 16. Mnie to cieszy.Masz niezłą wiedzę,to powinno nas zbliżyc do siebie.

 17. Dlaczego za zwykłe szambo mamy zapłacić tyle kasy? A ile idzie z naszych kieszeni? Czy ktoś obliczył ile naprawdę warta jest ta inwestycja?

 18. moher!Czytając to co piszesz mam wrażenie,że Tobie wystarczy kibelek na powietrzu a może zaliczasz się do grona :porządnych:!!!obywateli tego miasta i własne brudy wylewasz na własne podwórko albo na niczyje.Ja wolę zapłacić, nawet biorąc pożyczkię, bo chcę żyć w cywilizowanym świecie a nie jak za pamiętnych czasów.Bliskich tak Twojemu sercu.

 19. Według giga mam sraczyk na podwórku, drewniany, a mój komputer napędzany jest korbką, a ten komentarz wysyłam gołębiem pocztowym. Zejdź na ziemię giga. Ten entuzjazm związany z kanalizacją śmierdzi na odległość. A jak chcesz brać kredyt na rurę, to miałeś okazję przez tyle lat. Ludzie musieli za nią płacić, a dziś rura jest majątkiem MPWiK. Ludziom zabrani ich własność. I co ty na to mentorze?

 20. Tak na prawdę to chodzi o powazniejsze sprawy. Chodzi o to że jak nie będzie nowej oczyszczalni ścieków to za jakiś czas utoniemy w gównach. Wtedy będzie mozna pospinać rozne ciagi kanalizacyjne i puscić wszystko niczym Niagara do Krymu. Tylko że za czasow gdy Mikulski był po raz pierwszy burmistrzem wykombinowano te nieszczęsne komitety budowy wszystkiego i ludzie faktycznie płacili do komitetow kasę. Mnie to zawsze irytowało a zwłaszcza od chwili gdy okazało się że kazdy musi mieć licznik i płacić za wodę i scieki. Wyszło na to że my w jakiejś części opłaciliśmy im budowę źródła dochodu, a teraz oni nam każą za to jeszcze płacić. To tak jakby w zapuszczonej wsi nie było sklepu i nagle znalazł sie ambitny człek i mowi: nie stać mnie na pobudowanie sklepu ale jak mi ludzie dołozycie to ja pobuduję ten sklep a potem będe wam nieźle liczył za bułeczki i mleko. Nie da się ukryć że ścieki i woda to trudne tematy tylko że gdy już zostały te rury puszczone to należało ludziom w formie rekompensaty oddać to co dali na główne odcinki wody i scieku. Czyli jeśli ktoś włozył w główną rurę powiedzmy 1000 zł to powinien za te 1000 zł mieć darmowo wodę i odpływ scieków. Już nie wspomnę o odsetkach. Pan Mikulski jest mistrzem jednoczenia ludzi po to by z nich kase wydoić i zebrać nienależny aplauz. A co do pieniedzy z Unii to co prawda jest w internecie napisane że ta kasa jest ale nie ma podane ile i kiedy, a poza tym nie ma jeszcze potwierdzenia z Komisji Europejskiej i nikt nie mowi kiedy to potwierdzenie nadejdzie. To co jest na stronie internetowej Funduszu, to tekst bez pokrycia

 21. Gówniany temat ale ciekawy.RGW ja sama zakładałam społeczny komitet i wyobraż sobie, że to z-ca Solisa wyłódził od komitetu sporą kasę którą obiecał zwrócić i zostaliśmy bez wody, dostaliśmy figę! dopiero zrobił to obecny urząd i chwała mu za to.Dziś mamy wodę i z utęsknieniem czekamy na reszte.

 22. Do Agnieszki
  Owszem Redakcja mogłaby się zająć tym tematem – ale wydawało mi się, ze bardzo duzo było już o tym pisane i że wszyscy już wszystko wiedzą..;)
  Skoro jednak nie – postaramy się dowiedzieć i napisac jak to te zwroty działają i według jakiej zasady
  Co do zastrzeżeń >>>>R>>>>G>>>>W>>>> to bardzo prosze przeczytać tekst od którego ta dyskusja sie zaczęła – jest tam gdzieś napisane, że przyznane pieniadze pójda miedzy innymi na wykonanie nowej oczyszczalni scieków

 23. Ten zastępca Solisa – Giga, to zapewne Maślany I on też poleciał na zbity pysk wraz z tym panem na zdjęciu w temacie „anielskim” ( K.A.Z i k) ;-) a potem chyba trafił do wodociagów ale tam też go chyba nie ma ;-) Jest zdaje się radnym powiatowym. Ugrupowanie pana K.A.Z ika wystawiało Maślanego na Burmistrza Wołomina w wyborach. Ale przepadł. I słusznie.

 24. Maślanego zatrudnił Mikulski i zrobił go prezesem spółki komunalnej. Ciepła posadka. Można sprawdzic jego oświadczenie majątkowe.

 25. Kochani! Troche historii,kto oprócz Maślanego był z-cą Solisa? Pozdrawiam i gratuluję wiedzy.

 26. Prawdę mówiąc, to porażający jest merytoryczny poziom tej dyskusji. Wołomin i Kobyłka PASJONUJE się tym, co w innych gminach jest normą – wykorzystywanie funduszy unijnych i pomocowych jest w wielu gminach NORMALNYM ZADANIEM, A NIE MANNĄ Z NIEBA. To, że tak późno dostaliśmy fundusze bardzo źle świadczy o naszych władzach – proszę popatrzeć choćby na Dąbrówkę, gmina wiejska a praktycznie od wielu lat kluczowe inwestycje są współfinansowane z funduszy UE. Co do władz ubiegłej kadencji Wołomina, to właśnie oni JAKO PIERWSI rozpoczęli pozyskiwanie funduszy pomocowych dla Wołomina; były to wówczas jedynie dostępne środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a co do Kobyłki – to Burmistrz sam nigdy nawet palcem nie kiwnął, aby pozyskać coś do kasy miasta na inwestycje. Ale kto by teraz o tym pamiętał, prawda Panowie Burmistrzowie, przecież niedługo kampania …… (Szkoda gadać …)

 27. Nie Wołomin i Kobyłka tylko paru zwolenników i czapkowników pan Mikulskiego z naczelnymi tej ulotki na czele. Masz rację obserwator że środki unijne to norma. A Wołomin jak zawsze na szarym końcu a teraz niektorzy podniecają się tym jakby nie wiem co. I to na koniec kadencji Burmistrz sam sobie zrobi rozpierduchę na miescie i nie bedzie mozna przejechać i tak to zostawi wszystko bo przegra wybory i juz inni beda musieli sie martwić. A co do środkow z FOŚ to fakt, juz kilka lat temu słyszałem o tym ze poprzedni Burmistrz Wołomina już zdobywał te środki. Tyle ile wtedy mozna było. Gdyby teraz był Burmistrzem też by zdobył. Pzdr Obserwator

Możliwość komentowania jest wyłączona.