02. Pamiętne lato

Edward M.Urbanowski

Mile wspominam mijające lato. Podreperowałem swoje zdrowie, uporządkowałem sprawy osobiste, odpocząłem, a przede wszystkim, uwolniłem się od kilku nałogów, m.in. od papierosów. Jeżeli nie zepsuję czegoś zimą, będzie to bardzo ważne – powiedziałbym nawet – przełomowe lato na tym etapie mojego życia. Zgadzam się bowiem z opinią bliskiej mi osoby, że był to ostatni moment, by zadbać o siebie i dojrzeć w swojej przyszłości jeszcze jakiś jasny cel.
Wypoczęty i opalony na kilkudniowym zwolnieniu lekarskim, wybrałem się w dniu 15 sierpnia na festyn miejski w Wołominie. Impreza, jak impreza, nie wywarła na mnie szczególnego wrażenia. Zapamiętałem, jedynie, obraz grupy radnych miejskich sprzedających cegiełki na budowę pomnika Jana Pawła II.
Pomysł wzniesienia pomnika, jak i jego lokalizacja na Placu 3 Maja, a zwłaszcza sfinansowanie budowy z kasy miejskiej, jest dziełem autorskim kilku radnych. Nie wszystkim jednak mieszkańcom miasta ten pomysł przypadł do gustu. Zaczęto szeptać w ciemnych bramach, że pomnik to dobry pomysł, ale gdyby stanął na placu przykościelnym. Pieniądze na budowę powinny natomiast pochodzić od pomysłodawców oraz z dobrowolnych składek społecznych, nie zaś z budżetu miasta.
Kilkugodzinna akcja sprzedawania cegiełek, jak słyszałem, nie wniosła do kasy Komitetu Budowy znaczących środków, bo tylko ok.1.500 zł. To chyba, moim zdaniem, mniej więcej tyle, ile szanowni radni prażący się w tym dniu na słoneczku, mogli wydać na napoje i kiełbaski. Za okazję poznania woli ludu, nie będą jednak żałować tych kilku wydanych setek. Przecież od tego dnia, z czystym sumieniem, będą już mogli brać z kasy miejskiej środki na finansowanie budowy pomnika.
To, mimo mojej widocznej ironii, nie jest złośliwa ocena tej grupy radnych. Oto 25 sierpnia, Rada Miejska dokonała zmiany w budżecie Gminy Wołomin na 2005 rok. Zmniejszyła wydatki o 390 tysięcy z zadania: „Budowa drogi nowo projektowanej od skrzyżowania z ul. Niepodległości w Wołominie do połączenia z drogą wojewódzką nr 634 – ulica Szosa Jadowska w Duczkach”. Z tych wygospodarowanych pieniędzy 140 tysięcy przeznaczonych zostało na podniesienie nakładów inwestycyjnych do kwoty 290 tysięcy na: „Zagospodarowanie Placu 3 Maja wraz z wykonaniem planu zagospodarowania terenu dla potrzeb budowy pomnika Jana Pawła II oraz modernizacja ul. Kościelnej, Moniuszki wraz z infrastrukturą”.
Długo, wołomińscy radni, będą pamiętać ten upalny sierpniowy dzień!