03. Marszałek Struzik z wizytą w powiecie

Dłuższa niż dotychczasowe, była wizyta Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego w Wołominie. Marszałek spotkał się, między innymi, z burmistrzami, wójtami oraz starostami i radnymi naszego powiatu. Podczas spotkania poruszono szereg ważnych dla powiatu i jego mieszkańców problemów.

Do spotkania doszło 23 stycznia 2006 r. Marszałek Adam Struzik nie krył zainteresowania ścisłą współpracą z samorządami, ale nie tylko. – Będziemy robić wszystko, by wspierać rozwój lokalnej przedsiębiorczości na terenie Mazowsza –zapewnił.
– W tym celu powstaje Centrum Obsługi Inwestora. Chcemy wiedzieć o każdej większej inwestycji powstającej na Mazowszu.Samorządy Powiatu Wołomińskiego potrafiły ten czas dobrze wykorzystać i w pozyskiwaniu środków zewnętrznych wypadły pozytywnie. Teraz należałoby jeszcze popatrzeć co jest jeszcze możliwe do zrobienia na waszym terenie – mówił do samorządowców. Nie obyło się bez poruszenia trudnych tematów. – Chciałbym zwrócić uwagę na rolę kolei w komunikacji naszych mieszkańców z Warszawą i prosić o odblokowanie odcinka pomiędzy Zielonką a Warszawą Śródmieście. Jest to trasa mało wykorzystana. Kursuje na niej niewielka ilość pociągów – rozpoczął prezentację problemów komunikacyjnych Adam Łossan, burmistrz Zielonki. W roku 2004 Miasto Zielonka dofinansowała kolej w wysokości 150 000 zł.
– Wpłacaliśmy przez 6 miesięcy po 25 000 zł. Z tego tytułu dziennie kursowało dodatkowo 8 pociągów. Po tym okresie okazało się, że nasze wpłaty pokrywają połowę deficytu kolei i kolej wycofała się z tego pomysłu – przypominał burmistrz Zielonki. – Może warto by pomyśleć o autobusie szynowym podwożącym naszych mieszkańców w stronę Warszawy Wschodniej – zastanawiał się.
Problem komunikacji drogowej poruszył Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina. – Już chyba najwyższy czas, by droga 634 stała się sprawą priorytetową dla samorządów wszystkich szczebli. Niepokojący jest zapis w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Mazowsza dotyczący tej drogi. Nie tego oczekiwaliśmy. Podobnie temat drogi 631 – plany wobec niej są tak niestabilne, że samorządy gmin i powiatu nie bardzo wiedzą do czego mają dostosowywać swoje działania. Adam Struzik nie krył zdziwienia pytaniami samorządowców. – Dziwi mnie, że tej drogi nie ma w WPI. Postaram się tę sprawę wyjaśnić. Być może zaszło tu jakieś nieporozumienie. Podczas spotkania padło również wiele ciepłych słów pod adresem Urzędu Marszałkowskiego. Wójt Dąbrówki, Tadeusz Bulik, dziękował za wsparcie dla gmin biednych w postaci uruchomienia dla nich specjalnych programów refundacji. Elżbieta Główka, dyrektor radzymińskiego szpitala dziękowała za wsparcie remontu i doposażenia kierowanej przez nią placówki. Do podziękowań przyłączył się również Stanisław Żak, wójt Jadowa, który przedstawił również swoją wizję dalszej współpracy. – Należałoby usiąść przy wspólnym stole z nami samorządowcami i omówić to co się wokół dzieje, bo to my wprowadzamy wszystkie programy wymyślone wyżej w życie i my najlepiej wiemy jakie sa bolączki i niedoskonałości z nimi związane – zachęcał.
Wizyta Adama Struzika w Wołominie zakończyła się spotkaniem z Powiatowym Zarządem PSL, gdzie również dużo mówiono na temat problemów związanych z funkcjonowaniem samorządów, jak też na temat sytuacji politycznej w kraju.
Teresa
Urbanowska

3 przemyślenia nt. „03. Marszałek Struzik z wizytą w powiecie

Możliwość komentowania jest wyłączona.