15. Wiosenna kuracja oczyszczająca

Stefania Korżawska

Nadeszła upragniona wiosna. Jest co podziwiać, zakwitły pierwsze wiosenne kwiatki, zioła wychylają się energicznie do słońca. Ptaki śpiewają, żaby dają wieczorne koncerty. Owady obudziwszy się z zimowego snu, sycą się pierwszymi, życiodajnymi sokami.
A ileż na polach, łąkach, w lasach radości życia. Wszystko żyje i cieszy się po swojemu. Podziwiajmy więc i my kolorowy, słoneczny świat. Wracajmy do ziół, do ich leczniczych soków. Wzorem naszych przodków, którzy od wieków a nawet od tysiącleci cenili te wartościowe roślinki, mówiąc, że zioła nie tylko leczą ciało człowieka, ale również jego duszę, bowiem wprowadzają do organizmu ład, harmonię i porządek.
Spieszmy więc na łąki, teraz najlepszy czas na zbieranie świeżych, soczystych ziół. Mnóstwo wartości posiada chociażby mniszek lekarski, czyli pospolity mlecz. W liściach tej leczniczej rośliny znajdziemy i witaminy i mikroelementy, jakże ważne dla nas o tej porze roku. Ale roślina ta od wieków była wykorzystywana do oczyszczania organizmu po zimie. Stąd też podam Państwu rewelacyjną kurację oczyszczającą z mniszka z dodatkiem młodej pokrzywy: bierzemy garść mniszka i cztery – pięć młodych pokrzyw. Można też dodać kilka listków czarnej porzeczki lub poziomki. To wszystko należy zalać wodą, zagotować na małym ogniu i gotować około pięciu minut. Napój należy przecedzić. Można go dosłodzić miodem lub dodać do niego soku wiśniowego (co orzeźwia na wiosnę). Tak powstała herbatka jest zdrowa dla całej rodziny. Oczyszcza, wzmacnia, regeneruje osłabione organizmy po zimie. Kolejną jej zaletą jest to, że może nieco odchudzić! Polecam gorąco.
Tym wstępem chciałam Państwa zaprosić do wzięcia udziału w akcji „Cały naród pije herbatki ziołowe”, która ma na celu przybliżenie człowieka XXI wieku do natury.