150 lat Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu

IMG_0767-gazeta-752Q100

W dniach 13 i 14 października odbył się wielki jubileusz 150-lecia powstania szkoły w Tłuszczu. Był on okazją do wspólnego spotkania z absolwentami, byłymi i obecnymi nauczycielami, pracownikami i uczniami oraz zaproszonymi gośćmi.

Historia edukacji w Tłuszczu sięga do roku 1867, kiedy to została powołana elementarna szkoła rządowa. Składała się wtedy ona z izby lekcyjnej, a uczył w niej wówczas jeden nauczyciel. Na przestrzeni lat przeobrażała się ona na potrzeby reform, zmieniała swoje siedziby, aż do połowy lat sześćdziesiątych, kiedy oddano do użytku budynek przy ulicy Kościelnej.
Z okazji 150-lecia w salach lekcyjnych przygotowano gazetki tematyczne związane z zajęciami warsztatowymi, a wystawy przygotowała Nieformalna Grupa Rekonstrukcyjna Ludności Cywilnej Rajski Ptak z Tłuszcza.
W warsztatach tematycznych i spotkania uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu udział wzięli jej absolwenci, m.in. Andrzej Kruk, sekretarz Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, prezes zarządu Koła Pszczelarzy w Tłuszczu, Arkadiusz Górek, prezes, mistrz Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony „Kobra”, Piotr Bednarczyk, dr nauk prawnych, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Krzysztof Piotrowski, zastępca dyrektora Departamentu Teleinformatyki w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, Dariusz Dudek, redaktor naczelny Expressu Tłuszcza, Elżbieta Rosa, uczestniczka biegów długodystansowych, ulicznych i maratonów, wielokrotna zwyciężczyni i medalistka w swojej kategorii biegowej, Jolanta Boguszewska, dyrektor Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie, Krzysztof Dzięcioł, lotniarz, Arkadiusz Jusiński,zwycięzca wielu wyścigów kolarskich MTB, Bartosz Lewandowski, drużynowy Mistrzem Polski oraz Mistrzem Europy w wyścigach motocyklowych, twórca najbardziej utytułowanego teamu wyścigowego- LRP Poland (Lewandowski Racing Projekt) oraz członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza.
Historię szkoły dotyczącą lat 1867- 1918, 1919 – 1965, 1965-2017 przybliżyli uczniom członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak”. Dzieci mogły zasiąść w ławkach z tamtych lat, obejrzeć ówczesne stroje uczniów i nauczycieli, pisać stalówką, zobaczyć jak wyglądały kiedyś podręczniki, zeszyty i świadectwa, nauczyć się rosyjskich liter, zaznajomić z metodami stosowanymi przez nauczycieli.

na podstawie artykułu Aleksandry Styczek
Zdjęcia: UM Tłuszcz

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.