20. lat Szkoły Katolickiej w Ząbkach

dsc-0058-gazeta-752Q100

Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym dla Szkoły Katolickiej w Ząbkach, która dziś nazywa się Publiczną Katolicką Szkołą Podstawową z oddziałami gimnazjalnymi.

20 lat temu – w roku 1997 zabrzmiał tu pierwszy dzwonek, pierwsi uczniowie, wówczas w oddziałach 1-3, rozpoczęli tu swą naukę. Ta przyparafialna szkoła, wspierana przez ówczesnego proboszcza – ks. Wacława Kuleszę była wówczas niewielką niepubliczna placówką, do której uczęszczało kilkudziesięciu uczniów. Ogromną przemianę przeżyła szkoła w roku 2002, gdy w wyniku starań ówczesnej dyrekcji stała się placówką publiczną, a nauka w niej była bezpłatna. Dziś organem prowadzącym jest Parafia Miłosierdzia Bożego, a dyrektorem Siostra Michalitka – Agnieszka Maria Chrapek, która wkłada ogrom pracy w rozwój placówki.

„W naszej szkole bardzo dbamy o wartości religijne, a oprócz celów edukacyjnych i wychowawczych wspieramy także postawę patriotyczną uczniów” – mówi Siostra dyrektor.

W dniu 11 października 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów 20-letniego jubileuszu. W samo południe cała społeczność szkolna, a także zaproszeni goście udali się do Kościoła, by uczestniczyć w uroczystej Eucharystii. Przewodniczył jej Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser, który w homilii zaznaczył, że „szkoła oprócz tego, że uczy, to i wychowuje oraz prowadzi ku Bogu”. Po mszy świętej, uświetnionej występem chóru szkolnego prowadzonego przez Irenę Jaszczyk, odbyła się część artystyczna. Głos zabrali również zaproszeni goście – wśród nich – przedstawiciel burmistrza miasta Ząbki, pani Ewa Wiśniewska, była dyrektor – Joanna Pytel, były proboszcz parafii – ksiądz Władysław Trojanowski, a także ksiądz proboszcz Andrzej Kopczyński, który bardzo serdecznie podziękował Siostrom Michalitkom, za to, że całe swoje życie i czas oddają szkole tworząc środowisko wspólnego rodzinnego wzrastania ku wartościom opartym na Ewangelii. Podczas uroczystości głos zabrał także pan Tadeusz Olszewski, ogrodnik z kościoła klarysek w Warszawie, który wspominał patrona szkoły – poetę, księdza Jana Twardowskiego.
Następnie ksiądz Arcybiskup uroczyście poświęcił szkołę, a także otworzył nowo dobudowaną część placówki, w której znajdują się dwie sale, nowoczesna biblioteka, czytelnia i nowa szatnia.
Szkoła katolicka to ogromna wartość – to miejsce, w którym uczniowie wzrastają zarówno edukacyjnie, ale też duchowo, mentalnie – to oręż, dzięki któremu wie się którędy podążać w dorosłym życiu. Szkoła Katolicka w Ząbkach to wartościowe miejsce, to – jak podkreślał ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser „dzieło, mające wymiar materialny, ale przede wszystkim jest to dorobek tworzenia wspólnoty międzypokoleniowej, która żyje tym samym duchem, gdzie bije nasze wspólne serce, gdzie mamy tę samą wolę, by wspólnota ta wzrastała”.

Źródło: UM Ząbki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.