50 lat Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

W minioną niedzielę (8 czerwca) druhowie uroczyście obchodzili złote gody. Państwowa Straż Pożarna działa w Wołominie od 50 lat. Z tej okazji strażakom przyznano wiele awansów i odznaczeń i wyróżnień. Jubileusz był też okazją do wspomnień i licznych spotkań po latach.

– Okres budowania struktur pożarniczych w powiecie wołomińskim mamy już za sobą. Teraz będziemy pracować nad dalszym polepszaniem funkcjonowania systemu ratownictwa ? mówił podczas uroczystości rocznicowych z okazji 50. lecia Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie jeden z mówców.

2014-06-12_173226

Na naszym terenie pierwsza ochotnicza jednostka pożarnicza powstała w 1902 roku w Radzyminie, OSP w Wołominie utworzono w 1908 roku zaś jeszcze wcześniej bo ok. roku 1884 roku zawiązała się zakładowa straż pożarna w fabryce Braci Briggsów w Markach. – Dopiero rok 1964 przyniósł systemowe uporządkowanie podstaw zawodowego pożarnictwa poprzez utworzenie z dniem 1 stycznia ? Oddziału Zawodowej Straży Pożarnej w Wołominie oraz jej docelową lokalizację na działce przy ulicy Sasina. Kolejne lata przyniosły szereg zmian w systemie ochrony przeciwpożarowej aż do powołania w 1992 roku Państwowej Straży Pożarnej ? czytamy w przygotowanej z okazji jubileuszu publikacji książkowej ?Strażacy ziemi wołomińskiej?.Finał uroczystości jubileuszowych to spotkanie na placu 3 maja ? w miejscu, gdzie przed laty w Wołominie mieściła się pierwsza strażnica. Wokół placu ustawiły się wozy strażackie, można było zobaczyć również najstarsze pojazdy i usłyszeć dźwięk ręcznych syren. Brać strażacka w powiecie wołomińskim to 1866 druhów ochotników, ponad 80 strażaków zawodowych i ok. 300 młodych ludzi w młodzieżowych drużynach pożarniczych .

Jedno przemyślenie nt. „50 lat Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

  1. Po co jest tyle prawie identycznych zdjęć, bez sensu, autor nie zadał sobie trudu żeby je przejrzeć i wybrać ciekawsze ujęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.