61 wypadków drogowych, 16 ofiar śmiertelnych, 66 osób rannych ? podsumowanie 8 miesięcy na drogach powiatu wołomińskiego

Za nami 8 miesięcy tego roku, podsumujmy więc to, co działo się na drogach powiatu wołomińskiego. Według analizy jako przeprowadzili funkcjonariusze ruchu drogowego w okresie tym doszło do 54 wypadków drogowych w których zginęło 16 osób, a 66 zostało rannych. W analogicznym okresie roku 2018 doszło do 66 wypadków, rannych zostało 77 osób, a śmierć poniosło 13 osób. Najczęstszymi przyczynami tych tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, potrącenie lub najechanie na pieszych, którzy przechodzili przez drogi lub przebywali na nich w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Niestety wśród ofiar śmiertelnych odnotowano również motocyklistów oraz rowerzystów. Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że mamy tylko jedno życie, a za każdym tragicznym w skutkach zdarzeniem drogowym kryje się ludzki dramat.

Policjanci cały czas apelują, by zachować na drogach szczególną ostrożność i jeździć „z głową”. Jak widać, nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego wzięli to sobie ?do serca? i dostosowali swoje zachowanie do sytuacji panującej na drodze.

Dlaczego tak się dzieje?

1. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych ? to pierwszy i zasadniczy czynnik powstawania zdarzeń drogowych. Kierowcy nie biorą poprawki na stan techniczny drogi, ograniczoną widoczność, czy panujące na niej warunki atmosferyczne. Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków drogowych.

2. Niezachowanie należytej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Kierujący pojazdami mechanicznymi nie ustępują pierwszeństwa pieszym, omijają i wyprzedzają inne pojazdy w rejonach przejść oraz na wyznaczonych przejściach dla pieszych, czego wynikiem jest wzrost potrąceń na przejściach dla pieszych.

3. Nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, to kolejna przyczyna ponad 20 procent wypadków drogowych. Wjazd na czerwonym świetle, włączenie się do ruchu, niestosowanie się do znaków drogowych.

4. Kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających itp. Według przeprowadzonych analiz, aż 10 procent osób ginie w wypadkach drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących.

5. Nie używamy pasów bezpieczeństwa. Właśnie pasy w wielu wypadkach ratują życie, minimalizują również skutki obrażeń jaki możemy odnieść podczas zdarzenia drogowego.

6. Rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy trzymając go w reku, jest również bardzo niebezpieczne.

7. Nieprawidłowe wyprzedzanie, jazda po niewłaściwej stronie jezdni, brawura, brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nagminnym łamaniem przepisów ruchu drogowego.

8. W przypadku pieszych, najczęstszym przewinieniem jaki popełniają i prowadzącym do wypadku było wtargnięcie pod koła pojazdu lub przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

9. Przejeżdżanie rowerem po oznakowanym przejściu dla pieszych. Co roku dochodzi do mniej lub bardziej poważnych kolizji, a nawet wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym spowodowanych przede wszystkim przez rowerzystów, którzy rowerem przejeżdżali przez pasy, zamiast go przez przejście przeprowadzić.

Przestrzegaj przepisów!

Stosowanie się do znaków drogowych oraz przestrzeganie zasad ruchu to podstawa, by zachować bezpieczeństwo na drodze. To szczególnie ważne w nieznanej nam okolicy. Kierowca, który nie zna dobrze otoczenia, może zwyczajnie nie zdawać sobie sprawy z tego, co powoduje ograniczenia w ruchu.

Zachowaj ostrożność, ogranicz zaufanie

Zawsze należy liczyć się z tym, że mijający nas kierowca może naruszyć obowiązujące przepisy lub zachować się w inny, nieprzemyślany sposób. Czasami, zamiast na przykład zawierzyć rozpędzonemu kierowcy z włączonym kierunkowskazem, warto poczekać jeszcze chwilę i przekonać się, czy rzeczywiście planuje wykonać manewr. Taka chwila cierpliwości może pozwolić nam zaoszczędzić sobie wielu nerwów i trudności, a w skrajnych przypadkach także zachować zdrowie lub życie.

Zadbaj o siebie

Korzystanie z niektórych środków bezpieczeństwa egzekwowane jest prawnie, inne wciąż pozostają dobrowolne. Podczas jazdy samochodem oczywiste wydaje się korzystanie z pasów bezpieczeństwa czy fotelika samochodowego dla dziecka. Warto zatroszczyć się o to, aby wykorzystywane przez nas środki były czymś więcej niż tylko ochroną przed ewentualnym mandatem. Pasy powinny być prawidłowo zapięte, a fotelik wyposażony w odpowiednie atesty, dobrany do samochodu oraz potrzeb małego pasażera. W innym przypadku zabezpieczenia mogą nie spełniać swojego nadrzędnego zadania ? ochrony naszego życia.

Alkohol nigdy nie będzie sprzymierzeńcem kierowcy

Wyniki badań wskazują, że nawet niski poziom alkoholu we krwi upośledza zdolność do prowadzenia pojazdów i zwiększa ryzyko wypadku. Nawet kiedy człowiek jest przekonany o swoim świetnym samopoczuciu doskonałej formie ? po wypiciu  alkoholu ( uczestników wypadku często gubi zbytnia pewność siebie i brak wyobraźni ) ? w nagłych sytuacjach na drodze np. przy wbiegnięciu dziecka na pasy dla pieszych ? opóźniona reakcja i rozkojarzenie spowodowane alkoholem są często przyczyną wypadku. Udowodniono, że alkohol powoduje: stan euforii, który zachęca kierowców do przyspieszonej jazdy; zawężenie pola widzenia; pogorszenie oceny odległości, szerokości oraz ryzyka; obniżenie refleksu.

Prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest traktowane jako przestępstwo i grozi za to kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Poniżej przedstawiamy opisy zdarzeń drogowych (wypadki ze skutkiem śmiertelnym) odnotowane w powiecie wołomińskim w okresie styczeń ? sierpień 2019r.

14.01.2019r.godz. 6.00, miejscowość Małopole, droga serwisowa na wysokości 490 km drogi ekspresowej S-8, najechanie na drzewo.

Kierujący samochodem m-ki Volkswagen Passat 57-latek, poruszając się drogą serwisową wzdłuż drogi ekspresowej S-8 od strony miejscowości Wola Rasztowska w kierunku miejscowości Dąbrówka będąc na wysokości 490 km drogi ekspresowej S-8 w miejscowości Małopole na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył rosnące na poboczu drzewo. Po zdarzeniu pozostawił pojazd i udał się do miejsca pracy w tej samej miejscowości, gdzie przed godz. 10.00 zmarł.

03.02.2019r.godz. 17:10, Zielonka, obwodnica Zielonki S8, najechanie na pieszego

Na DK8 doszło do śmiertelnego potrącenia n/n mężczyzny w wieku około 70 lat, który przechodził przez drogę ze strony prawej na lewą w miejscu do tego nie przeznaczonym (na DK 8 brak przejść dla pieszych). Został potrącony przez pojazd m-ki Mazda, którym kierował 40-latek, następnie pojazd m-ki Honda Jezz, którym kierowała 25-latka, oraz pojazd m-ki Citroen C4 Picasso, którym kierował 32-latek. Lekarz pogotowia przybyły na miejsce stwierdził zgon. Kierujących przebadano z wynikiem 0,0 mg/l.

22.02.2019r.godz. 01:35,Radzymin, Słupno DW 631km. 31,5, najechanie na drzewo

WCPR Radom powiadomił, że w miejscowości Słupno na DW 631 doszło do wypadku śmiertelnego, gdzie 23-latek kierując samochodem Mitsubishi Pajero, na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków drogowych i uderzył bokiem pojazdu w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia kierowca wypadł z samochodu przez drzwi kierowcy, a następnie został przygnieciony przez obracający się pojazd. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

25.02.2019r.godz. 20:20, Wolka Kozłowska , DW 634 km.54,8, najechanie na pieszego

W miejscowości Wólka Kozłowska poruszający się poboczem wzdłuż jezdni pieszy lat 40 wtargnął nagle na jezdnię przed jadący w tym samym kierunku pojazd Daewoo Lanos którym kierował 70-latek. Kierujący pojazdem z wynikiem 0,00 mg/l, pieszy z wynikiem 1,02 mg/l. Pieszy z ogólnymi potłuczeniami został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł po kilku godzinach.

03.03.2019r. godz. 18:55, Chrzęsne ul. Wincentyny Karskiej 55 gm. Tłuszcz, najechanie na pieszego leżącego na prawym pasie ruchu

W miejscowości Chrzęsne 62-latek kierując pojazdem marki VW Passat najechał na leżącego na prawym pasie ruchu mężczyznę lat 60, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia i po około 30 minutach zgłosił się na miejscu. Kierującego pojazdem przebadano z wynikiem 0/00 mg/l. 60-latek z obrażeniami kończyn dolnych oraz głowy przewieziony do Szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł w trakcie operacji.

09.04.2019r. godz. 14:30, Warmiaki DK 50, gm. Jadów, potrącenie rowerzysty

Kierujący samochodem ciężarowym M-ki DAF jadąc drogą krajową nr 50 od strony miejscowości Strachówka w kierunku miejscowości Zawiszyn, na wysokości 266 km DK 50 zderzył się z jadącym w tym samym kierunku rowerzystą kierowanym przez Krzysztofa S., który w sposób nagły i gwałtowny wykonał manewr zmiany kierunku ruchu. W wyniku zdarzenia rowerzysta poniósł śmierć na miejscu.

25.04.2019r. godz. 13:30, Karolew 32, gm. Klembów, zderzenie czołowe

Kierujący samochodem osobowym m-ki Opel Astra Łukasz K. jadąc drogą wojewódzką W634 od strony miejscowości Wołomin w kierunku miejscowości Tłuszcz, w miejscowości Karolew gm. Klembów na wysokości posesji 32 z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu zderzając się czołowo z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym m-ki opel Astra kierowanym przez Wiesława K. W wyniku zdarzenia kierujący Oplem Astrą Wiesław K. poniósł śmierć na miejscu, trzy pozostałe osoby biorące udział w zdarzeniu odniosły obrażenia ciała i zostały przewiezione do pobliskich szpitali.

11.05.2019r. godz. 15:50, DW 634 m. Lipka, gm. Klembów, zderzenie czołowe

Kierujący samochodem osobowym m-ki Seat Leon 44-latek jadąc drogą wojewódzką W634 od strony miejscowości Tłuszcz w kierunku miejscowości Wołomin, w miejscowości Lipka gm. Klembów na łuku drogi z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu zderzając się czołowo z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym m-ki Toyota Auris kierowanym przez 43-latkę. W wyniku zdarzenia kierujący Seatem Leonem poniósł śmierć na miejscu. Kierująca Toyotą Auris o odniosła obrażenia ciała i została przewieziona do szpitala.

12.05.2019r. godz. 10:40, m. Cygów 46c gm. Poświętne, zderzenie czołowe

Kierujący samochodem osobowym m-ki Opel Astra 26-latek jadąc od strony miejscowości Turze w kierunku miejscowości Poświętne, w miejscowości Cygów na łuku drogi z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu zderzając się czołowo z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem osobowym m-ki Citroen C3 kierowanym przez 34-latka. W wyniku zdarzenia pasażer z Opela Astry lat 21 zmarł po przewiezieniu do szpitala. Inni uczestnicy zdarzenia (6 osób) zostało przewiezionych do szpitali. W szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń zmarł również kierujący samochodem Opel 26-letni mężczyzna.

19.06.2019r. godz. 14:30, m. Kozły 59, droga wojewódzka nr 636 km 8,600, gm. Tłuszcz, pow. wołomiński

Kierujący samochodem osobowym m-ki Renault Clio 59-latek jadąc od strony msc. Wólka Kozłowska w kierunku msc. Roszczep drogą wojewódzką nr 636 wykonał manewr skrętu w lewo w kierunku wjazdu na posesję nie ustępując pierwszeństwa przejazdu jadącemu z przeciwnego kierunku motocyklowi m-ki Yamha, którym kierował 49-latek. W wyniku zdarzenia kierujący motocykla poniósł śmierć na miejscu.

11.07.2019r. godz. 04:45, m. Emilianów, droga krajowa nr 8 km 468,0 gm. Radzymin, pow. wołomiński

Kierująca samochodem osobowym m-ki Volvo V40 22-latka z nieustalonych przyczyn zderzyła się z jadącym na sąsiednim pasie ruchu pojazdem ciężarowym m-ki Renault z naczepą kierowanym przez 64-latka a następnie uderzył w barierę energochłonną. W wyniku zdarzenia pasażer pojazdu Volvo mężczyzna l. 54 zmarł.

23.07.2019r. godz. 06:45, m. Ząbki, skrzyżowanie ul. Wolności i 11-go listopada gm. Ząbki, pow. wołomiński

Kierujący motocyklem m-ki MV AGUSTA F4 31-latek jadąc ul. Wolności w Ząbkach od strony ul. Księdza Piotra Skargi na skrzyżowaniu z ul. 11-go listopada (rondo) nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym uderzył w betonowy mur znajdujący się centralnie na środku skrzyżowania. W wyniku zderzenia kierujący motocyklem poniósł śmierć na miejscu.

23.07.2019r. godz. 17:30, m. Lipka, skrzyżowanie ul. Szosa Jadowska z Wołomińską gm. Klembów, pow. wołomiński

Kierujący samochodem ciężarowym m-ki Scania 38-latek jadąc ul. Wołomińską z kierunku Ostrówka w miejscowości Lipka na skrzyżowaniu z ul. Szosa Jadowska nie zastosował się do znaku A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) nie ustępując pierwszeństwa motocyklowi m-ki Suzuki kierowanym przez mężczyznę lat 37 jadącemu ul. Szosa Jadowska z kierunku Tłuszcza. W wyniku zderzenia kierujący motocyklem po przewiezieniu do szpitala zmarł.

22.08.2019r. godz. 12:20, m. Jasienica, skrzyżowanie ul. Korczaka z Słoneczna (DW 634)

Kierujący rowerem 58-latek jadąc DW 634 z kierunku m. Tłuszcz w kierunku miejscowości Miąse w miejscowości Jasienica na skrzyżowaniu ulicy Korczaka z ul. Słoneczną wykonując manewr skrętu w lewo bez wcześniejszego sygnalizowania doprowadził do zderzenia z wyprzedzającym go motocyklem m-ki Kawasaki kierowanym przez 19-latka. W wyniku zderzenia kierujący motocyklem poniósł śmierć na miejscu. Kierujący rowerem odwieziony został do szpitala.

27.08.2019r. godz. 16:10, m. Guzowatka pow. wołomiński gm. Dąbrówka

Kierujący rowerem małoletnia l. 13 jadąc chodnikiem przylegającym do jezdni z kierunku m. Kołaków w kierunku miejscowości Guzowatka zjeżdżając z chodnika na przejście dla pieszych nie zachowała należytej ostrożności i wjechał pod nadjeżdżający z tego samego kierunku samochód osobowy m-ki Hyundai kierowany przez 23-latkę. Kierująca rowerem w stanie ciężkim odwieziona została do szpitala gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarła.

Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze. Zauważajmy innych, których napotykamy podczas podróży ? każdą osobę z jej pragnieniem szczęśliwego dotarcia do celu. Dzięki takim zachowaniom nasza podróż okaże się bezpieczna i zawsze szczęśliwie wrócimy do domu.

asp. szt. Tomasz Sitek oficer prasowy KPP Wołomin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.