Dobro Lokalne

Dobro Lokalne Jest to tytuł kolejnego projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Działania ?Równiny Wołomińskiej?, ale tym razem jako zadanie publiczne współfinansowane przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego.

Celem projektu jest wyłonienie wytwórców oferujących lokalne produkty i usługi oraz stworzenie i wypromowanie Marki Lokalnej na obszarze Powiatu Wołomińskiego. Marka Lokalna w postaci produktów lokalnych i usług ma stać się ofertą dla turystów z Warszawy i okolic na wyjazdy weekendowe.

Projekt ?Dobro Lokalne? jest realizowany poprzez organizowanie spotkań w formie warsztatów, (dwa warsztaty stacjonarne i jeden wyjazdowy), w celu wyłonienia grupy osób zaangażowanych w tworzenie marki. LGD zaplanowała również dwudniową wizytę studyjną do miejscowości Wiżajny w Powiecie Suwalskim na tzw. ?Biegun zimna i sera?, aby podejrzeć ?Dobrą praktykę? i sposób tworzenia Marki Lokalnej. Tradycja wytwarzania sera w rejonie Wiżajn i Rutki Tartak przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez gospodynie od niepamiętnych czasów. Świadczą o tym zachowane drewniane formy, które wykorzystywano do wytwarzania sera już przeszło 120 lat temu. Jeszcze przed wojną duża serowarnia znajdowała się w gospodarstwie szlachcica Rekosza (teścia Burharda ? kapitana Żeglugi Wielkiej i pisarza). Do dziś pozostały piwnice, w których dojrzewały sery i źródło, z którego brano wodę. Przerabiano tam mleko uzyskane od 100 własnych krów oraz skupowane od okolicznych rolników. Wyrabiano dwa gatunki sera: ser miękki kilkudniowy i ser twardy dojrzewający.

Jesienią 2003 roku za namową władz powiatowych zwołano zebranie gospodyń z terenu gminy Wiżajny i Rutka Tartak produkujących sery. Dało to zalążek obecnie działającego Stowarzyszenia pod nazwą: Stowarzyszenie ?Macierzanka? ? Producenci sera podpuszczkowego Wiżajny i Rutka Tartak. W roku 2005 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo grupa producentów lokalnych z gminy Wiżajny i Rutka Tartak zdobyła Perłę. Natomiast 15 marca 2006 roku produkty lokalne wytwarzane przez grupę producentów z Wiżajn zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych jako: Ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny. W celu oznakowania produktów opracowano i opatentowano logo – znak firmowy.

W maju 2009 roku dziewięciu producentów z Wiżajn otrzymało rekomendację Slow Food Polska. To wyróżnienie gwarantujące wysoką jakość tak składników, jak i efektu końcowego w postaci sera podpuszczkowego. Rekomendacja Slow Food Polska sprawi, że ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny stanie się marką rozpoznawalną na całym świecie. Znak organizacji Slow Food ? ślimak ? będzie mógł być wykorzystywany przez serowarów również w handlu zagranicznym. Rezultatem realizacji zadania publicznego ?Dobro lokalne? będzie stworzenie Marki Lokalnej poprzez wyłonienie wytwórców oferujących lokalne produkty i usługi, stworzenie znaku Marki Lokalnej i wypromowanie jej na obszarze Powiatu Wołomińskiego i LGD ?Równiny Wołomińskiej?. Da to możliwość stworzenia oferty atrakcyjnej pod względem turystycznym i kulinarnym dla turystów z Warszawy i okolic. Efektem projektu będzie też identyfikacja mocnych stron regionu, wyróżników ważnych dla lokalnej społeczności i ukierunkowanie działań na wsparcie i rozwój obszaru Powiatu Wołomińskiego i LGD ?Równiny Wołomińskiej?.

LGD ?RW? wyda również folder o Marce Lokalnej regionu, który wypromuje lokalnych wytwórców.

Beata Trojanek