90 inwestycji w powiecie wołomińskim ze wsparciem Mazowsza

Już od ponad 20 lat samorząd Mazowsza wspiera lokalne inwestycje. Samorządy gmin i powiatów doskonale wiedzą, jakie projekty powinny zostać zrealizowane. Niestety, nie zawsze mają wystarczające środki, aby te pomysły wprowadzić w życie. Z pomocą przychodzi samorząd województwa mazowieckiego, który dofinansowuje m.in. budowę boisk i hal sportowych, renowację zabytków, ochronę powietrza, różnego typu projekty sołectw, OSP czy działkowców. Tylko w tym roku wsparcie sejmiku na inwestycje na terenie powiatu wołomińskiego to blisko 8,8 mln zł.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że tylko w tym roku samorząd Mazowsza na autorskie programy wsparcia przeznaczył ok. 350 mln zł. – Nasza pomoc finansowa skierowana jest do lokalnych samorządów i daje im możliwość zrealizowania wielu ważnych inwestycji, na które bez dodatkowego wsparcia nie mogłyby sobie pozwolić. Przez ostatnich kilka lat udało się wesprzeć tysiące przedsięwzięć zarówno tych infrastrukturalnych, jak i dotyczących poprawy jakości życia mieszkańców. Projektów małych np. w ogrodach działkowych, sołectwach, ale też dużych, jak przebudowy dróg powiatowych i gminnych, remonty obiektów sportowych, zakup wozów strażackich czy inwestycje w ochronę środowiska i klimatu. Dzięki temu nasz region stale się rozwija, a efekty naszego wsparcia widać w każdej gminie.

Większość programów wsparcia została już rozstrzygnięta. Na terenie Wołomina oraz całego powiatu wołomińskiego zrealizowanych zostanie aż 90 inwestycji dofinansowanych z budżetu województwa mazowieckiego.

Drogi i skrzyżowania w Wołominie zostały przebudowane dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego.

Mazowsze dla sportu i sołectw

Już po raz piąty samorząd Mazowsza realizuje swój autorski program wsparcia budowy i modernizacji obiektów sportowych – „Mazowsze dla sportu”. Do samorządów lokalnych trafiło już ponad 60 mln zł na ponad pół tysiąca inwestycji. Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk, rośnie świadomość tego, że dobrą kondycję zapewnia aktywne spędzanie czasu. – Mieszkańcy potrzebują odpowiedniej przestrzeni do uprawiania sportu. Pomagamy więc budować i remontować obiekty sportowe, by i młodsi, i starsi mieli dostęp do takich miejsc. Jednak to nie jedyny program, dzięki któremu zachęcamy Mazowszan do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W tym roku po raz czwarty dofinansowaliśmy projekty, które będą realizowane w ogrodach działkowych. Coraz częściej szukamy spokoju i kontaktu z przyrodą, a to można odnaleźć właśnie popularnych na całym Mazowszu ROD-ach.

W ramach tego programu w powiecie wołomińskim wsparcie w wysokości blisko 1 mln zł otrzyma 6 inwestycji – budowa pumptracka przy ul. Nowej w Radzyminie, zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół w Jadowie. Zmodernizowane zostaną również obiekty stadionu w Tłuszczu, sala sportowa Szkoły Podstawowej w Józefowie, boisko i hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Strachówce, a także infrastruktura sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie.

Samorząd województwa wspiera również inwestycje w sołectwach. Na terenie powiatu wołomińskiego na taką pomoc może liczyć aż 30 inwestycji. Otrzymają one 300 tys. zł dofinansowania z budżetu Mazowsza. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in.: wykonanie przystanku autobusowego w miejscowości Stanisławów, budowa monitoringu we wsi zwierzyniec, zagospodarowanie placu zabaw w sołectwie Zawady czy zakup drewnianego domku dla sołectwa Szymanówek.

Blisko 4,9 mln zł na zadania ważne dla równomiernego rozwoju Mazowsza

Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to największy program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Gminy i powiaty z Mazowsza mogą ubiegać się o pomoc finansową na realizację inwestycji ważnych dla rozwoju całego regionu, takich jak budowa i modernizacja dróg czy budynków użyteczności publicznej, np. szkół, przedszkoli, domów dziecka czy domów kultury.

W tym roku z tego wsparcia skorzystają trzy samorządy z powiatu wołomińskiego. Gmina Klembów otrzymała 3,5 mln zł na budowę nowego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Klembowie, miasto Wołomin przeprowadzi modernizację budynku MDK w Wołominie (910 tys. zł wsparcia), natomiast gmina Jadów wyremontuje strażnicę w Myszydłach (480 tys. zł).

Jak zauważa radna województwa mazowieckiego Dorota Stalińska, programy wsparcia prowadzone przez samorząd Mazowsza doskonale pokazują, jakie priorytety rozwojowe mają mazowieckie gminy i powiaty.– „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” jest programem szczególnym, ponieważ samorządy mogą w nim uzyskać wysokie wsparcie, a nabór trwa praktycznie cały rok. Do urzędu marszałkowskiego wnioski o dofinansowanie wpływają praktycznie cały czas. Gdy tylko pojawiają się oszczędności staramy się skierować je właśnie do mazowieckich samorządów. Dzięki temu mogą one zrealizować inwestycje, które bez naszego wsparcia nie miały by szans na powstanie.

Aktywni seniorzy oraz gimnastyka dla seniora

Mazowsze dla seniorów” oraz „Mazowsze dla młodzieży” to dwa nowe programy wsparcia prowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego. W ramach pierwszego dofinansowanie w wysokości 36 tys. zł otrzymały dwie gminy – Wołomin na „Gimnastykę dla seniora”, a miasto Marki na projekt „Seniorzy Mareccy – kierunek aktywność”. Gmina Wołomin otrzyma również środki na projekt „Międzynarodowa wymiana doświadczeń Młodzieżowej Rady Miasta z Gminy Wołomin”.

Na ratunek zabytkom

Środki z budżetu województwa pozwalają na wykonanie wielu niezbędnych prac m.in. w zabytkowych dworkach, pałacach, kamienicach i kościołach. Wśród zabytków, które w tym roku otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazło się 6 obiektów z terenu powiatu wołomińskiego. W zabytkowym budynku Urzędu Miasta i Gminy Radzymin wykonana zostanie izolacja przeciwwilgociowa i odwodnienie, z kolei zabytkowy parowóz w Markach przejdzie konserwację, podobnie jak parkiet i schody w Pałacu Łuszczewskich w Woli Rasztowskiej. Willa Wilhelma Lewego w Kobyłce zostanie poddana renowacji, w „Domu pod Akacjami” w Wołominie wykonana zostanie izolacja pionowa, natomiast w Willi Laurentium w Wołominie – remont dachu. Łączne wsparcie dla tych trzech projektów z budżetu Mazowsza to 690 tys. zł.

OSP ze wsparciem

Samorząd Mazowsza prowadzi dwa programy wsparcia dla mazowieckich jednostek ochotniczych straży pożarnych. Gminy mogą pozyskać środki na remonty lub modernizacje strażnic, a także zakup specjalistycznego sprzętu, umundurowania oraz wozów strażackich. Tylko w tym roku do 23 jednostek OSP z powiatu wołomińskiego trafi w sumie ponad 786 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Siedem jednostek OSP przeprowadzi remonty strażnic, sześć zakupi wozy strażackie, natomiast dziesięć – sprzęt strażacki i środki ochrony osobistej strażaka.

Dla środowiska i klimatu

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w gminach na terenie powiatu wołomińskiego zrealizowanych zostanie aż 20 projektów proekologicznych.

Mazowsze dla czystego powietrza” oraz „Mazowsze dla klimatu” to programy, w ramach których samorządy lokalne mogą realizować inwestycje przyjazne środowisku. Gmina Wołomin i miasto Zielonka zakupią profesjonalne oczyszczacze powietrza dla szkół i przedszkoli, Kobyłka przeprowadzi czyszczenie ulic, a gmina Jadów zainstaluje stację ładowania pojazdów elektrycznych. Akcje informacyjno-edukacyjne przeprowadzą gminy Dąbrówka i Wołomin, a gmina Klembów zorganizuje piknik edukacyjno-informacyjny. Marki i Radzymin kupią urządzenia do kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, Kobyłka opracuje bazę gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, a Radzymin opracuje dokumentację techniczną przyłączenia budynków gminnych do sieci gazowej. Samorząd województwa przeznaczył na te projekty ponad 472 tys. zł.

Program „Mazowsze dla klimatu” realizowany jest po raz pierwszy. Na terenie powiatu wołomińskiego łączne dofinansowanie w wysokości ponad 620,2 tys. zł otrzyma jedenaście projektów. Pięć gmin zmodernizuje oświetlenie na swoim terenie – Marki, Tłuszcz, Zielonka, Dąbrówka, Jadów i Strachówka. Na terenie gminy Wołomin powstanie tężnia solankowa, w Klembowie – tereny zielone, a gmina Radzymin zagospodaruje Park Wiejski w Nadmie.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Aktualizacja rozkładów jazdy - bezpłatnych powiatowych linii autobusowych

Aktualizacja rozkładów jazdy – bezpłatnych powiatowych linii autobusowych

Z początkiem 2023 roku Powiat Wołomiński uruchomił 5 bezpłatnych powiatowych linii autobusowych. Ustalenie tras poszczególnych linii zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami oraz [...]
Jeden komentarz
Policjanci poszukują świadków wypadku drogowego

Policja poszukuje świadków śmiertelnego wypadku drogowego

Policja poszukuje świadków wypadku drogowego, do którego doszło 8 stycznia 2023 roku o godzinie 18:10 w miejscowości Rżyska. Wszystkie osoby, które mogą pomóc [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 31 stycznia do 10 lutego planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Dworzec w Dobczynie wreszcie został podłączony do sieci, ale dalej nie wiadomo kiedy zostanie otwarty

Dworzec w Dobczynie wreszcie został podłączony do sieci, ale dalej nie wiadomo kiedy zostanie otwarty

Nowy budynek dworca kolejowego w Dobczynie (gmina Klembów) czeka na otwarcie już ponad rok. W budynku nie toczą się żadne prace wykończeniowe, więc [...]
0 komentarzy
Policja poszukuje świadków kradzieży i aktów wandalizmu

Policja poszukuje świadków kradzieży

Policja poszukuje świadków zdarzeń jakie miały miejsce na terenie Wołomina. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z funkcjonariuszami z powiatowego Wydziału Prewencji. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.