W dniach 27-28 marca br. na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce odbyły się intensywne warsztaty snajperskie zorganizowane przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Do wspólnego szkolenia zaproszono również snajperów z trzech innych brygad OT: 6 Mazowieckiej, 9 Łódzkiej i 18 Stołecznej oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Podczas warsztatów prowadzonych pod okiem żołnierzy 54 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady OT realizowane były strzelania na dystansach od 100 do 800 metrów. W ćwiczeniach wykorzystywano karabiny wyborowe BOR i SAKO, a także karabinki MSBS GROT w różnych konfiguracjach – z przyrządami mechanicznymi oraz celownikami holograficznymi. Strzelania z broni wyborowej odbywały się na dystansach do 800 metrów, z wykorzystaniem będących na wyposażeniu Służby Więziennej przystawek termowizyjnych oraz termowizji, co pozwalało na dokładne monitorowanie celów.
Warsztaty snajperskie, to nie tylko doskonalenie umiejętności strzeleckich, ale także trening bojowy, który obejmował strzelanie w pełnym wyposażeniu, w trudnych i niekomfortowych postawach.
– Ćwiczyliśmy m.in. strzelanie przez tzw. „loop-hole” (dziury) z wykorzystaniem „nine-hola”, a także strzelania zza zasłony z trójnogów. Strzelcy, wraz z obserwatorami, przeprowadzili dynamiczne strzelania w parach, rażąc cele na nieznanych dystansach, co wymagało precyzyjnych pomiarów odległości za pomocą przyrządów optycznych. – powiedział instruktor z 5MBOT
Warsztaty snajperskie odbywają się w 5 MBOT cyklicznie, a do udziału zapraszani są żołnierze OT z całej Polski. Wspólne szkolenia pozwalają na wymianę doświadczeń i ujednolicenie systemu szkolenia snajperskiego, które podnoszą jakość i efektywność prowadzonych przez terytorialsów działań. Są również dobrą okazją do doskonalenia umiejętności przed zbliżającymi się zawodami strzeleckimi Wojsk Obrony Terytorialnej.
Więcej wiadomości z Mazowsza
Prokuratura Okręgowa przejmuje sprawę dotyczącą wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych
Wypadek ciężarówki na DK63. Ranny 32-latek
Tragiczny wypadek w Wyglądałach. Samochód uderzył w drzewo – jedna osoba nie żyje
Nieodpowiedzialny kierowca wyprzedził na przejściu…nieoznakowany radiowóz
20 ton peletu i ponad 20 tys. zł straty – ostrzegamy mieszkańców
Tu zawsze liczy się czas
Nieodpowiedzialna zabawa z bezpieczeństwem pasażerów
Kradzież na plebanii- podejrzany zatrzymany i tymczasowo aresztowany
„Czyste Ferie 2026” – ponad 13 kilogramów narkotyków zabezpieczonych oraz 224 osoby zatrzymane
Z narkotykami, bez uprawnień. 19- latek odpowie przed sądem
Nocny pożar przy DK92. Płomienie strawiły kontener biurowy w Paprotni
Pożar mieszkania w Ząbkach. Gęsty dym nad osiedlem, duża mobilizacja służb
Komunikat Prokuratury w sprawie zabójstwa na ul. Łochowskiej w Warszawie
15-letnia „policjantka” na odbiór pieniędzy umówiła się w kościele – tymczasowe areszty










