UWAGA! Wścieklizna

Wścieklizna

Najnowsze informacje o zagrożeniu wirusem wścieklizny w województwie mazowieckim. W związku z rosnącą liczbą kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt na terenie województwa mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki rozporządzeniem z 6 maja br. rozszerzył obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego.

Ponadto obszar zagrożony obejmuje teren całego Miasta st. Warszawy, Miasta Radomia, Miasta Płocka i powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego.

W tym roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto 23 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ponadto, na obszarze zagrożonym nakazuje się szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obszar zagrożony wścieklizną aktualnie obowiązuje na terenie:

  • Miasto st. Warszawa;
  • powiat miński;
  • powiat otwocki;
  • powiat garwoliński;
  • powiat kozienicki;
  • powiat radomski;
  • miasto Radom;
  • powiat zwoleński;
  • powiat wołomiński;
  • powiat szydłowiecki;
  • powiat warszawskim zachodnim;
  • powiat płocki;
  • powiat gostyniński;
  • miasto Płock;
  • powiat płoński;
  • powiat sochaczewski;
  • powiat nowodworski;
  • powiat legionowski;
  • powiat węgrowski.

Zgodnie z wydanym przez Wojewodę rozporządzeniem na obszarze zagrożonym:

Zakazuje się:

  • organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, za wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Nakazuje się:

  • trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach;
  • szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Nakazuje się ponadto oznakowanie obszaru zagrożonego poprzez umieszczenie na jego granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, czytelnych i trwałych tablic z wyraźnym napisem: ?UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT?. Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów, oznakowane w  sposób trwały, niepodlegający działaniu czynników atmosferycznych. Tablice należy umieścić na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub drogach wewnętrznych.

Wścieklizna jest ostrą i prawie zawsze śmiertelną wirusową chorobą zakaźną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Do zakażenia wścieklizną dochodzi na ogół wskutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie możliwe jest poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Krążenie wirusa w środowisku naturalnym podtrzymywane jest przez zwierzęta różnych gatunków. Zwierzęta te charakteryzują się dużą wrażliwością na zakażenie oraz zdolnością do transmisji wirusa na inne zwierzęta. W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odnotowano łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Coraz bliżej wypłaty odszkodowań oraz rozpoczęcia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Coraz bliżej wypłaty odszkodowań oraz rozpoczęcia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dzięki działaniom rządu właściciele nieruchomości, na których powstanie Centralny Port Komunikacyjny, szybciej otrzymają odszkodowania. Nowelizacja ustawy gwarantuje wcześniejszą wypłatę większości środków za nieruchomości [...]
0 komentarzy
Kto zaprojektuje S17 Wschodnią Obwodnicę Warszawy

Kto zaprojektuje S17 Wschodnią Obwodnicę Warszawy

Dziewięć firm projektowych złożyło oferty w przetargu na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla ostatniej części obwodnicy Warszawy. Ofertę [...]
0 komentarzy

Eskulapy Mazowsza wręczone!

Już po raz czwarty samorząd Mazowsza nagrodził najlepszych medyków i najlepsze rozwiązania medyczne w regionie. Łącznie przyznano nagrody w sześciu kategoriach, a także wyróżnienia. [...]
0 komentarzy
Oszustwo NFC- MALWARE. Na czym polega i jak sie przed nim uchronić?

Dezinformacja – co warto wiedzieć?

Wiedza o dezinformacji pomaga odbiorcy w jej rozpoznaniu, a co za tym idzie – powstrzymuje go od jej dalszego rozpowszechniania. Dlatego jest najlepszym [...]
0 komentarzy

Wolontariusze z Mazowsza nagrodzeni

Empatyczni, skromni, zaangażowani, uśmiechnięci – wolontariusze z Mazowsza to prawdziwi bohaterowie codzienności. Z pasją i zaangażowaniem poświęcają swój czas, by pomagać innym i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.