Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele

Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele

Samorząd województwa mazowieckiego reaktywował połączenie kolejowe Ostrołęka-Chorzele. Pierwsze pociągi Kolei Mazowieckich wyjechały na tory 11 czerwca. Jest to związane z zakończeniem przez PKP PLK S.A. prac modernizacyjnych realizowanych na linii kolejowej nr 35.

Po 22 latach na kolejowy szlak Ostrołęka-Chorzele powróciły pociągi. Reaktywacja połączeń to decyzja samorządu województwa i jednocześnie – jak podkreśla marszałek województwa Adam Struzik – odpowiedź na potrzeby mieszkańców. – To zdecydowanie szybszy, bardziej ekologiczny i wygodny dojazd do szkoły, pracy, urzędów czy lekarzy. Nie można również zapomnieć o szerszym kontekście tej inwestycji. Nowe połączenie to szansa na lepsze wykorzystanie potencjału gospodarczego regionu ostrołęckiego i przyspieszenie jego rozwoju.

Na trasę Ostrołęka-Chorzele wyruszyło w sumie 8 par połączeń KM, z których 7 kursuje od poniedziałku do niedzieli, a jedna – od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę. Połączenia są realizowane spalinowymi autobusami szynowymi. Jak przyznaje Robert Stępień, prezes zarządu i dyrektor generalny spółki Koleje Mazowieckie – KM, ponowne uruchomienie pociągów na tym odcinku stanowi duże ułatwienie dla tutejszych mieszkańców.

– Ostatni pociąg na trasie Ostrołęka-Chorzele pojechał ponad 20 lat temu. Teraz dzięki decyzji samorządu województwa mazowieckiego mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli możliwość sprawniejszego dojazdu do pracy czy szkoły. Pozwoli im to na szybsze podróżowanie do większych miejscowości, w tym do Warszawy – mówi Robert Stępień.

Co ważne, do 31 grudnia na reaktywowanym odcinku obowiązuje specjalna oferta, w ramach której za bilet jednorazowy na przejazd tam podróżny zapłaci 4 zł 20 gr, a za bilet miesięczny imieniny na przejazdy tam i z powrotem – 49 zł według taryfy normalnej. Do powyższych cen będą stosowane ulgi ustawowe.

– Nowa linia jest oknem na świat dla Ostrołęki. Było to duże i kosztowne wyzwanie. Wymagało wielu inwestycji. Daje jednak szansę na dojazd zarówno do Ostrołęki, jak i Chorzeli. Jeśli uda się przedłużyć połączenie do Olsztyna, będzie to duże ułatwienie dla młodzieży, która chętnie studiuje w Olsztynie – podkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

W dniu inauguracji, czyli 11 czerwca, odbył się też „Piknik dla kolei” zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach.

To niejedyne reaktywowane połączenie na Mazowszu. Już w drugim roku działalności spółki zostało przywrócone kursowanie pociągów na linii Nasielsk – Sierpc. Przywrócono też połączenia kolejowe między Radomiem a Drzewicą, Kutnem a Płockiem oraz z Warszawy do Góry Kalwarii.

Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele

Więcej informacji z Mazowsza

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Wakacje nie muszą oznaczać wielogodzinnych podróży i kosztownych wyjazdów. Mazowsze to region pełen różnorodnych atrakcji, które można odkrywać przez całe lato. Historyczne miasta, [...]
0 komentarzy
Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Lato na Mazowszu nie musi oznaczać dalekich wyjazdów. Region oferuje wiele atrakcyjnych miejsc do wypoczynku nad wodą, które z powodzeniem mogą konkurować z [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.