Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci zostali wezwani na interwencję. Mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad matką, prokurator zadbał również o izolację sprawcy od pokrzywdzonej.
„Miałam nadzieję, że się zmieni, uspokoi się, ale jest coraz gorzej” – takie słowa często słyszą policjanci od osoby, nad którą znęca się ktoś blisko. Podobnie było podczas interwencji w jednym z legionowskich mieszkań, kiedy to zgłaszająca wezwała Policję bo jej nietrzeźwy syn dobijał się do drzwi. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, gdzie zatrzymali 33–latka, a następnie osadzili go w policyjnym areszcie, by odseparować go matki, która obawiała się jego zachowania. W chwili zatrzymania domowy agresor miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.
W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że mężczyzna od kilku miesięcy kłócił się matką. Agresja nabierała na sile kiedy syn był pod wpływem alkoholu, wtedy poza przemocą psychiczną posuwał się do przemocy fizycznej – popychał matkę, szarpał za ręce, groził pozbawieniem życia. Zgormadzony materiał dowodowy pozwolił policjantom na przedstawianie mężczyźnie zarzutu znęcania się nad osobą najbliższą oraz skuteczną izolację agresora. 33-latek decyzja prokuratora został objęty policyjnym dozorem powiązanym z nakazem opuszczenia mieszkania oraz zakazem zbliżania i kontaktowania się z matką.
Czynności w tej sprawie prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonewj w Legionowie.
Apelujemy!
Każdy, kto słyszy odgłosy awantury za ścianą lub płaczące dzieci, może zareagować i pomóc osobom pokrzywdzonym przemocą przeciwstawić się agresorowi. Wystarczy zadzwonić, nawet anonimowo, na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie policjanci sprawdzą, a jeśli zajdzie taka potrzeba, podejmą stosowne kroki prawne, aby przeciwdziałać przemocy domowej lub innym czynom zabronionym.
Pamiętajmy, że znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Natomiast w warunkach tzw. „recydywy” kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę pozbawienia wolności do 7,5 roku.
kom. Justyna Stopińska
Więcej wiadomości z Mazowsza
Fałszywa inwestycja w ropę i kryptowaluty. 40-latek stracił blisko 300 tysięcy złotych
Amator cudzych katalizatorów w rękach kryminalnych. Odpowie w warunkach recydywy
Niebezpieczne zdarzenie drogowe w Borkowicach. 5-letnie dziecko trafiło do szpitala
10 wypadków drogowych i 12 osób rannych – weekend na drogach garnizonu mazowieckiego
Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie dotyczącej wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych
376 oskarżonych o udział w blisko 240 sfingowanych kolizjach drogowych. Zakończyło się największe tego typu śledztwo w Polsce
Przemoc, groźby i wymuszenie pieniędzy. Dwaj mężczyźni aresztowani na 3 miesiące
Nie zatrzymał się do kontroli, był pijany i miał zakaz prowadzenia pojazdów
Nie zastosował się do znaku – został ukarany mandatem
Dwie nastolatki w roli „odbieraków”. Policjanci odzyskali wyłudzone pieniądze
Szokujące odkrycie w Markach. Martwe szczenięta porzucone w lesie – trwa poszukiwanie sprawcy
Agresor groził wysadzeniem domu – trafił do aresztu na 3 miesiące
Dachowanie na S8! Auto pełne pasażerów wpadło do rowu – są ranni
Weekend grozy na drogach! Spalone auto, ucieczki sprawców i seria wypadków
