Taktyka działań snajperskich w górskich warunkach, broń wyborowa, drony i 40 godzinna obserwacja – strzelcy i snajperzy z 5 Mazowieckiej oraz 11 Małopolskiej Brygady OT połączyli siły podczas 9 – dniowego zgrupowania w Limanowej.
Grupa strzelców wyborowych i snajperów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stale podnosi swoje umiejętności podczas kursów i zgrupowań. Aby prowadzone działania były jak najbardziej zbliżone do realnych warunków współczesnego pola walki przy ich organizacji wykorzystywane są wszelkie dostępne nowinki techniczne, nowoczesny sprzęt będący na wyposażeniu Brygad OT, a także brane są pod uwagę wnioski płynące zza wschodniej granicy.
Tym razem sekcja strzelców 5MBOT połączyła siły, wiedzę i doświadczenie z Terytorialsami 11 Małopolskiej Brygady OT. W dniach 24.02 – 03.03 br. kadra instruktorska 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego przeprowadziła na terenie Beskidu Wyspowego szkolenie strzelców wyborowych i snajperów. Dla Terytorialsów z Mazowsza była to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności w terenie górzystym, z kolei dla „gospodarzy” – to jeszcze lepsze poznanie swojego Stałego Rejonu Odpowiedzialności.
Wiodącymi obszarami podczas zgrupowania było prowadzenie taktyki w terenie górzystym, wykorzystywanie bezzałogowców w obserwacji, stawianie zadań oraz prowadzenie rozpoznania.
Pierwszy dzień poświęcono na doskonalenie umiejętności strzeleckich z broni krótkiej i karabinków szturmowych.
– W kolejnych dniach ćwiczyliśmy taktykę działań snajperskich w terenie lesistym i zabudowanym, które nie należały do najłatwiejszych. Pozwoliło nam to jednocześnie zweryfikować i uzupełnić wiedzę z zakresu budowy sprzętu, balistyki czy też zakładania stanowisk z wykorzystaniem trójnogów strzeleckich. Tego typu szkolenia, to również możliwość pracy przy użyciu różnego rodzaju sprzętu, np. dronów kategorii MINI, czy też termowizji połączonej z optyką broni wyborowej. – powiedział instruktor z 54blp
Podsumowaniem zgrupowania było zadanie bojowe trwające ponad 40 godzin wykonywane na terenie powiatu Limanowskiego, podczas którego żołnierze prowadzili obserwację wykorzystując środki elektronicznego, termowizyjnego i optycznego podglądu.
Podstawowym elementem bojowym w Wojskach Obrony Terytorialnej jest tzw. WSPANIAŁA DWUNASTKA, czyli 12 osobowa sekcja lekkiej piechoty. To zespół żołnierzy, z których każdy specjalizuje się w określonej dziedzinie. Strzelcy wyborowi, którzy znajdują się w zespole stanowią ważne ogniwo na polu walki – prowadzą działania rozpoznawcze, odpowiadają za ubezpieczenie sekcji, są przy tym mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Z kolei snajperzy działają samotnie albo w parze z obserwatorem. Przenikają na terytorium wroga, nierzadko jeszcze przed regularnymi oddziałami. W WOT snajperzy znajdują się na poziomie kompanii lekkiej piechoty.
kpr. Elżbieta OBRĘBSKA, Rzecznik Prasowy
Więcej wiadomości z Mazowsza
Ogień sunął przez pola! Niebezpieczna sytuacja w Jadwininie
Ogień w Kobyłce! Spłonęły hektary nieużytków – strażacy w akcji
Koszmarny wypadek ciężarówki na DK50. Kierowca i pasażer wyrzuceni z kabiny.
Surowe konsekwencje prawne, w tym fakultatywnie zatrzymane prawo jazdy za skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy volkswagena
Cudzoziemiec jechał ciągnikiem „na zakazie”, a drugi kierowca był bez uprawnień
Groził jej milionową karą i więzieniem – 25-latka z Siedlec straciła 100 tysięcy złotych w oszustwie „na pracownika banku”
Zarzuty i tymczasowy areszt dla podejrzanego o spowodowanie wypadku w miejscowości Michałów Reginów
Pędził motocyklem 257 km/h i nie miał uprawnień
Spalona ziemia, kłęby dymu i realne zagrożenie – pożar traw i nieużytków w Miąsem
Ogień błyskawicznie objął budynek. Dramatyczna akcja strażaków
Zaatakował policjantów piłą spalinową. 52-latek tymczasowo aresztowany
Potrącenie 12-latki na przejściu dla pieszych
Kilkanaście zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Policjanci apelują o zmniejszenie prędkości i szczególną uwagę
Dachował i uciekł. Po kilkunastu godzinach wpadł w ręce policji











