Akcja Śmiecioodpowiedzialni oraz zbiórka elektroodpadów już w piątek w Galerii Wołomin

Akcja Śmiecioodpowiedzialni oraz zbiórka elektroodpadów już w piątek w Galerii Wołomin

6 października, w godzinach 11:00 – 19:00, w Galerii Wołomin odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. W godzinach 11:00 – 14:00 na parkingu galerii stanie również Mobilny PSZOK na różnego rodzaju odpady. Za oddanie przedmiotu pierwsze sto osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego już 6 października w Galerii Wołomin rusza dzień angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnym partnerem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami – Miejskim Zakładem Oczyszczania w Wołominie.

W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki elektrośmieci. W zamian pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Mobilny PSZOK będzie zlokalizowany na parkingu Galerii Wołomin. Strefa edukacyjna znajdzie się na placu przed RTV Euro AGD. Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.

 – Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” to kolejne angażujące wydarzenie edukacyjne w Galerii Wołomin. W ramach inicjatywy chcemy zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków oraz edukować, szczególnie w kwestiach nieoczywistych czy problematycznych. Dbałość o środowisko zaczyna się od małych kroków i codziennych zachowań. Podczas akcji będziemy m.in. odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować odpady oraz jak poprawnie to robić. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyclingu. Podzielimy się również inspirującymi ciekawostkami – mówi Beata Ilnicka, Area Marketing Specialist Galerii Wołomin. Nasze zaangażowanie, jako centrum handlowego, we współpracy z lokalnymi partnerami i mieszkańcami miasta to ważny krok na drodze do tego, abyśmy wszyscy mogli być bardziej Śmiecioodpowiedzialnymi, a tym samym sprawiać, że generowane przez nas odpady staną się wartościowymi surowcami – dodaje.

Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

Akcja obejmuje 14 galerii handlowych NEPI Rockcastle w całej Polsce

Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” na jesieni odbędzie się w 11 miastach w całej Polsce na terenie centrów: Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Alfa Centrum, Galeria Copernicus w Toruniu oraz Forum Gdańsk. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Galerii Tomaszów.

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%.  Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

*** 

Galeria Wołomin znajduje się u zbiegu ulic Armii Krajowej i Geodetów. To nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt przyciągający klientów niezwykłą atmosferą oraz bogatą ofertą handlowo-usługowo-rozrywkową, jaką zapewnia ponad 80 sklepów i punktów usługowych, restauracje, klub fitness Zdrofit oraz 4-salowe kino Helios działających wspólnie na powierzchni najmu wynoszącej 25 tys. m². Na zmotoryzowanych Klientów czeka blisko 830 miejsc parkingowych. Kluczowym najemcą obiektu jest hipermarket spożywczy Carrefour. Wśród obecnych najemców galerii znajdują się cenione, sieciowe marki odzieżowe, w tym wiele dotąd niedostępnych w Wołominie, jak również regionalni przedsiębiorcy. Ofertę odzieżową Galerii Wołomin uzupełniają sklep elektroniczny RTV Euro AGD, drogerie oraz salony z wyposażeniem wnętrz. W przestrzeniach restauracyjnych Galerii Wołomin klienci mogą korzystać z usług najbardziej popularnych sieci gastronomicznych, jak KFC czy Pizza Hut oraz wielu innych restauracji. Właścicielem Galerii Wołomin jest NEPI Rockcastle Sp. z o.o. a zarządcą CBRE Sp. z o.o.

Więcej informacji z Wołomina

Rusza modernizacja i hermetyzacja kompostowni w Starych Lipinach

Po kilku latach walki o dofinansowanie oraz intensywnych prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektu ruszyła dzisiaj modernizacja i hermetyzacja kompostowni w Starych Lipinach. [...]
0 komentarzy
Rusza modernizacja i hermetyzacja kompostowni w Starych Lipinach

Rusza modernizacja i hermetyzacja kompostowni w Starych Lipinach

Po kilku latach walki o dofinansowanie oraz intensywnych prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektu ruszyła dzisiaj modernizacja i hermetyzacja kompostowni w Starych Lipinach. [...]
0 komentarzy
Wołomin - ratusz czeka na propozycje do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 r.

Wołomin – ratusz czeka na propozycje do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 r.

UM Wołomin zaprasza organizacje pozarządowe, działające na terenie gminy Wołomin, do składania swoich propozycji do Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 r. [...]
0 komentarzy
Lipiec w gminie Wołomin

Lipiec w gminie Wołomin

Lato w Wołominie obfituje w rozmaite atrakcje kulturalne i sportowe, które zadowolą każdego miłośnika aktywnego spędzania czasu. Bez względu na to, czy jesteś [...]
0 komentarzy
Wołomin - ogłoszenie wykazu lokali mieszkalnych przeznaczonych do zbycia w trybie bezprzetargowym na rzecz ich najemców

Wykaz lokali mieszkalnych gminy Wołomin przeznaczonych do zbycia w trybie bezprzetargowym na rzecz ich najemców

Na tablicy ogłoszeń oraz na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Wołominie został zamieszczony, na okres 21 dni wykaz lokali mieszkalnych przeznaczonych do zbycia [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.