Balladyna w Wołominie

W czwartek, 21 października, w wołomińskim MDK mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć komedię muzyczną ?Jak Balladyna władzę zdobywała? w wykonaniu grupy teatralnej Piąty Wymiar działającej pod przewodnictwem Roberta Grzelaka.

Trzeba przyznać, że Piąty Wymiar zaskoczył pomysłowością i to nie pierwszy raz – to grupa, która wołomińskim widzom daje się poznać od najlepszej strony. Już od kilku dobrych lat- każdy, kto interesuje się na bieżąco grupami artystycznymi w naszym mieście i okolicach na pewno dobrze zna ?Piąty? pamiętając ?Małpią Łapkę?, ?Hulę Draculę?, ?Pasek?. Aktorzy nie zapominają o najmłodszych mieszkańcach naszego powiatu, wystawiają również bajki, takie jak ?Calineczka? czy ?Kot w butach?.
Tym razem, w miniony czwartek, 21 października, mieliśmy okazję zobaczyć premierę komedii muzycznej ?Jak Balladyna władzę zdobywała? na podstawie tekstów Jeremiego Przybory – współtwórcy telewizyjnego ?Kabaretu Starszych Panów?, z muzyką w wykonaniu Michała Kamińskiego (pianino, akordeon), sekwencjami filmowymi Tomka Wróblewskiego i oczywiście w reżyserii Roberta Grzelaka.
Przedstawienie to własna interpretacja słynnej tragedii ?Balladyna? napisanej przez Juliusza Słowackiego. Głównym celem książki, jak i sztuki było pokazanie, że niczym nieuzasadniona chęć władzy, dla samej władzy była, jest i będzie. Sztukę podzielono na dwie części- kostiumową, pokazującą ubogie życie dwóch sióstr, Balladyny w której rolę wcieliła się Karolina Mazur i Aliny (Marta Jogunica), gdzie jedna z nich bezwzględnie dążąc do postawionego sobie celu, zabija drugą, by ta nie stanęła jej na drodze do ożenku z bogatym księciem- Kirkorem w którego postać wcielił się Wojciech Urbanowski. Druga część przenosi nas w teraźniejszość i pokazuje dalsze intrygi łasej na władzę i bogactwo Balladyny. Istotnym elementem całej sztuki jest fakt, że przedstawienie nabrało nieco musicalowego ?posmaku?, dzięki czemu bardzo urozmaiciło całość, a tragedia stała się przyjemną dla widza komedią z ciekawą, pełną dowcipu, wkładką muzyczną.

Paulina Grzegolec