Biblioteka Pedagogiczna w remoncie i rozbudowie

Wiele lat trwały przygotowania zmierzające do remontu starego budynku mieszczącej się  w Wołominie Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej. W końcu starania wielu osób przyniosły pozytywny efekt a modernizacja obiektu stała się faktem.

Kilka dni temu odbyła się symboliczna uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowo budowaną część Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Wołominie.

sdr

– Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby dzisiaj można było dokonać wmurowania aktu erekcyjnego w modernizowanym budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej. Czekaliśmy na ten dzień z utęsknieniem ? mówiła do zebranych w tym dniu przed budynkiem gości Joanna Hołubicka, dyrektor placówki.
W dalszej części swojego krótkiego wystąpienia przypomniała, że biblioteka ta służy mieszkańcom Wołomina i powiatu już przeszło 60 lat, a w poddanym modernizacji miejscu mieściła się przez przeszło pół wieku. – Budynek ten był własnością Heleny i Stefana Nasfeterów, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym ówczesnego Wołomina. Już przed 1927 rokiem uruchomili tu nowoczesne kino ?Oaza?. Po wojnie mieścił się w tym miejscu Dom Kultury, a później lokalizację znalazła nasza biblioteka – opowiadała. Nieco starszych mieszkańców Wołomina nie trzeba przekonywać, że ten budynek to historia Wołomina a jego remont to jednocześnie ocalenie przeszłości i przywrócenie pamięci. Przez wiele lat placówka funkcjonowała jako Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie.
Od lipca 2013 r., po przejęciu jej przez Starostwo Powiatowe w Wołominie, nosi nazwę Powiatowej Biblioteki Publicznej i obecnie mieści się w wynajętym lokalu przy ul. Warszawskiej 22.
– Jestem wdzięczna Władzom Starostwa i Gminy oraz wszystkim Państwu, którzy wspierali nasze działania, aby doszło do realizacji tej inwestycji. To determinacja i odważne decyzje wielu zaangażowanych osób, sprawiły, że mogliśmy się tu dziś spotkać ? zakończyła dyrektor Hołubicka.
Skromna, kameralna uroczystość odbyła się w obecności władz powiatu ? starosty Kazimierza Rakowskiego i jego zastępcy Adama Łossana jak również przedstawicieli Gminy Wołomin ? burmistrz Elżbiety Radwan i zastępcy Edyty Zbieć. Nie zabrakło również radnych z przewodniczącym Rady Powiatu Januszem Werczyńskim na czele i przewodniczącym Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzejem Zbyszyńskim.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.