Biblioteka w Tłuszczu ponownie wyróżniona

logo-tluszcz

Biblioteka Publiczna w Tłuszczu została wyróżniona przez Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego (tzw. „Bibliotekę na Koszykowej”) i jako jedna z czterech placówek na Mazowszu zakwalifikowała  się do  udziału w wizycie studyjnej w Republice Czeskiej w ramach projektu „Biblioteka Nowa w Drodze”.

Blisko 50 bibliotekarzy  z całej Polski, w ramach zorganizowanego przez Instytut Książki seminarium „Biblioteka Nowa”, odwiedziło najciekawsze i najlepiej funkcjonujące biblioteki na terenie Republiki Czeskiej. Polscy bibliotekarze mogli zobaczyć nowoczesne rozwiązania architektoniczne, dowiedzieć się, jak zarządzać nowoczesną przestrzenią biblioteczną, w jaki sposób tworzyć i wdrażać programy dla czytelników, jak docierać z książką do najmłodszych i do seniorów oraz jak doprowadzić do odrodzenia „sztuki czytania”.
Bibliotekarze odwiedzili m.in. Bibliotekę Morawską w Brnie, Bibliotekę im. JiříhoMahena w Brnie, Narodową Bibliotekę Techniczną w Pradze, Bibliotekę Miasta Hradce Kralove, Bibliotekę Badań Naukowych w Hradec Kralove oraz Miejską Bibliotekę w Sobeslaviu – liczącym zaledwie
7 tys. mieszkańców, miasteczku, mogącym się poszczycić ponad gronem 1500 zarejestrowanych czytelników.
Jako beneficjenci projektu „Biblioteka Nowa w Drodze” reprezentanci polskich bibliotek mogli czerpać inspiracje z czeskich doświadczeń, gdyż nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się jedną z najgęstszych europejskich sieci bibliotek publicznych, prężnie działających i generujących wysoki poziom czytelnictwa.
Seminarium zakończyło się zwiedzaniem Pragi  i Brna, a w rolę przewodnika wcielił się Mariusz Surosz, polski dziennikarz, eseista  i historyk od sześciu lat mieszkający w Pradze. Według danych Biblioteki Narodowej aż 63% Polaków nie przeczytało  w ubiegłym roku ani jednej książki, a po żadną z lektur nie sięgnęło 28% uczniów  i studentów. Przeczytanie więcej niż siedmiu książek rocznie deklaruje jedynie około 10% Polaków. Zdecydowanie wyższym, niż przeciętny, poziomem czytelnictwa mogą pochwalić się biblioteki z powiatu wołomińskiego.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.