Wyremontują 9,5 km dróg

10,5 mln zł na budowę dróg trafi do samorządów z województwa mazowieckiego. Uroczystość podpisania umów z udziałem Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego odbyła się w Starostwie Powiatowym w Wołominie 13 października. Były uśmiechy, setki fleszy i przemówienia. Włodarze miast, gmin i powiatów cieszą się, że otrzymają pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mało kto zauważył, że łączna długość tych dróg to 9,5 km dla dziesięciu samorządów. Czyli mało. W niektórych miejscowościach dofinansowanie pozwoli na zmodernizowanie jedynie dwustu metrów drogi!

Powiat wołomiński za otrzymane pieniądze wyremontuje drogę powiatową nr 4361W (Lipińską) od skrzyżowania z ul. Legionów do skrzyżowania z ul. Sikorskiego, czyli 610 m.

Powiat legionowski przeprowadzi remont drogi powiatowej nr 1809W (Serocką) na odcinku od ul. Wyszkowskiej w kierunku ul. Popowskiej we wsi Nowa Wieś w gminie Serock. Odcinek ma długość 1760 m.

Powiat otwocki zmodernizuje 1027 m drogi powiatowej nr 2709W w gminie Wiązowna.

Miasto Kobyłka poprawi jakość ulicy Leśnej na odcinku 322m.

Miasto Ząbki wyremontuje 261 m ulicy Wigury na odcinku Narutowicza – Piotra Skargi.

Miasto Józefów unowocześni ul. Jana Sobieskiego. Odcinek ma długość 878 m.

Miasto Otwock naprawi drogi gminne Prusa i Okrzei, łączna długość nawierzchni wyniesie 581 m.

Gmina Raszyn będzie cieszyć się z naprawy 395 m ul. Godebskiego od ul. Bitwy pod Raszynem do ul. Zacisze.

Gmina Błonie wyremontuje 955 m drogi gminnej 410108W od granicy miejscowości Błonie do drogi gminnej w miejscowości Pass.

Gmina Leoncin, choć nie otrzymała najwyższej dotacji, wyremontuje 2688 m drogi w miejscowościach Nowe Polesie i Stare Polesie.

Samorządowcy się cieszą i podkreślają, że Mazowsze z roku na rok pięknieje, a wyremontowane drogi zapewnią bezpieczeństwo dzieciom w drodze do szkoły. Wojewoda chwali ich za poprawne wypełnianie wniosków o dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Program ten wspiera realizację zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wnioskować można o dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg i mostów, a także przejść dla pieszych. Dofinansowanie jest uzależnione od dochodów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego: im niższe dochody, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść 80% kosztów realizacji. W bieżącym roku program pomógł zmodernizować 55 km dróg powiatowych i 100 km gminnych, a w ciągu całego czasu trwania dofinansowano 1717 km dróg i 300 przejść dla pieszych.

Miejmy nadzieję, że politycy nie osiądą na laurach: samorządowcy dalej będą pisać wnioski o dofinansowania, a wojewoda będzie pośredniczyć w przekazywaniu pieniędzy. Wiemy, że wyremontowane odcinki to ledwie widoczny ułamek wszystkich dróg w województwie. Niektóre z pozostałych dróg są w tak tragicznym stanie, że nie trzeba budować na nich progów zwalniających. Przekroczenie trzydziestki wiązałoby się na nich z utratą kół w samochodzie. Miejmy też nadzieję, że Polacy będą jeździć wolniej. Progi zwalniające są bardzo dużym wydatkiem, ale koniecznym z powodu przekraczania prędkości.

Barbara Wiśniowska

Więcej informacji z Mazowsza

Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od 20 lutego do 1 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o alarmujących danych GUS dotyczących coraz mniejszej liczby urodzeń w [...]
0 komentarzy
Planowany protest rolników przyniesie utrudnienia na drogach powiatu mińskiego

Planowany protest rolników przyniesie utrudnienia na drogach powiatu mińskiego

Na wtorek i środę, 20-21 lutego zaplanowany jest protest rolników. To wydarzenie może przynieść utrudnienia na drogach A2, DK2 i DK92. Zachęcamy do [...]
0 komentarzy
Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów

Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów

W związku z kolejnym etapem prac modernizacyjnych, prowadzonych przez zarządcę infrastruktury, Spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe, od 10 marca wprowadzona zostanie korekta rozkładu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.