Bo zdrowie to fundament

DDC_8953-1-gazeta-752Q100

Pomimo ciągłego postępu medycyny i diagnostyki, nadal zbyt późno rozpoznawane są  w Polsce choroby przewlekłe i nowotworowe. Nie mamy, jako społeczeństwo, nawyku wykonywania badań profilaktycznych. Aby zachęcić mieszkańców Ząbek do dbałości o własne zdrowie, 13 maja odbył się Festiwal Zdrowia. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Robert Perkowski.

Współcześnie coraz więcej osób dorosłych, a także wiele dzieci cierpi na alergie, bóle głowy, zespół chronicznego zmęczenia, problemy z trawieniem o różnej, często trudnej do zdiagnozowania, etiologii, otyłość oraz zaburzenia na tle nerwowym. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Ząbkowian, a także w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców miasta, CM Fundamenti przygotowało obszerny program diagnostyczny i edukacyjny.

– Ideą Festiwalu Zdrowia jest promocja postaw prozdrowotnych wśród mieszkańców Ząbek i Powiatu Wołomińskiego, dlatego zdecydowaliśmy się na taką właśnie akcję. Zdrowie jest dla nas bardzo ważne i wszelkie działania profilaktyczne, z których można dziś skorzystać przyczyniają się do jego poprawy. To nasza pierwsza tego typu akcja, natomiast widząc zainteresowanie mieszkańców Ząbek dzisiejszym wydarzeniem, chcielibyśmy, aby Festiwal Zdrowia odbywał się cyklicznie. Chcemy promować zdrowy styl życia i świadome, odpowiedzialne podejście do własnego zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi Marcin Tobota, współorganizator Festiwalu Zdrowia.

Uczestnicy wydarzenia mogli m.in. bezpłatnie wykonać morfologię,  sprawdzić poziom cholesterolu, skorzystać z przesiewowego badania słuchu oraz zapoznać się  z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i wykonać masaż serca na fantomach.

– Bardzo chętnie korzystamy  z oferowanych podczas Festiwalu Zdrowia możliwości.  Przyszłam z dwójką dzieci, które mogły się nauczyć, jak się zachowywać w sytuacjach, kiedy ich rówieśnicy lub dorośli stracą przytomność. Uważam, że jest to bardzo ważne, ponieważ skupiamy się na tym, aby dzieci uczyły się języków obcych, uczestniczyły w zajęciach dodatkowych, a bardzo często ani młodzież, ani my dorośli nie potrafimy pomóc poszkodowanemu w  sytuacji zagrożenia życia.  Przy okazji skorzystaliśmy też z możliwości wykonania bezpłatnej morfologii i badania słuchu – mówi Agata Stocka, która przyszła na ząbkowski Festiwal Zdrowia.

Organizatorzy nie zapomnieli też o młodych matkach, które miały możliwość zasięgnąć darmowej porady specjalistki laktacyjnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje dietetyka.
W związku z coraz częstszą w Polsce zapadalnością na choroby nowotworowe prowadzone były zajęcia edukacyjne  dotyczące wczesnego wykrywania nowotworów.

– Podczas dzisiejszego wydarzenia można się dowiedzieć w jaki sposób zbadać piersi i jądra pod kątem wykrywania guzków nowotworowych.  Osoby, które chciałyby zadbać o linię, mają okazję bezpłatnie spotkać się z dietetykiem, który określi potrzeby dietetyczne i podpowie, w jaki sposób zmodyfikować  swoje  zachowania kulinarne – dodaje Marcin Tobota

Tegoroczny Festiwal Zdrowia w Ząbkach zgromadził łącznie około pół tysiąca uczestników, z których co dziesiąty skorzystał z bezpłatnych badań krwi.

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.