Budżet sołecki: Kukawki i Wólka Sulejowska w Gminie Jadów

W minioną niedzielę uczestniczyliśmy w Zebraniu Wiejskim we wsi Kukawki. Rada sołecka zainicjowała zagospodarowanie terenu przed miejscową kaplicą. Zadanie mieszkańcy zrealizowali z własnych środków finansowych oraz przy dużym wkładzie pracy przy realizacji przedsięwzięcia.

W spotkaniu uczestniczyło dwóch sołtysów: Sławomir Dybkowski ? sołtys Kukawek, gmina Jadów powiat wołomiński oraz Edward Sołowiej ? Sołtys sąsiedniego Basinowa, gmina Zabrodzie powiat wyszkowski. Podsumowano działania związane z zagospodarowaniem terenu przed kaplicą. Początkowo mieszkańcy chcieli to zadanie zrealizować w ramach funduszu sołeckiego, wójt Jadowa stwierdził jednak, że ich propozycja nie może zostać sfinansowana z tego źródła. Postanowili mimo wszystko pomysł zrealizować finansując go z własnych środków, poparcia w tej inicjatywie udzielił mieszkańcom obecny na spotkaniu Mirosław Jarosz, radny jadowski z Zawiszyna, który wykonał część robót. W sferze marzeń na chwilę obecną pozostaje teren przed ogrodzeniem ? tu ? podobnie jak na terenie należącym do kaplicy ? utrudnione jest zainwestowanie pieniędzy ze środków publicznych ? w tym przypadku z funduszu sołeckiego ? gdyż część gruntu wzdłuż ogrodzenia jest własnością prywatną. Mieszkańcy liczą jednak na to, że będzie można ten problem rozwiązać i w roku 2017 uda się w ramach funduszu sołeckiego zakupić materiały na budowę a mieszkańcy czynem społecznym ją wykonają. Tak więc na pełną realizację zagospodarowania terenu przed kaplicą trzeba poczekać do przyszłego roku.

Kwestią niezmiernie ważną dla uczestników spotkania jest budowa nawierzchni asfaltowej na odcinku drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Kukawki ? Strachów. – Jest to droga powiatowa i potrzeba na nią zabezpieczyć pas szerokości 12 metrów. W tej chwili ma ona od 8 do 10 metrów szerokości. Najwęższa jest w Strachowie. Problemem są wykupy gruntu pod drogę. Jeśli chcemy, aby ta droga weszła szybko do realizacji musimy się zmobilizować i mówić jednym głosem. Będzie to możliwe gdy mieszkańcy zgodzą się przekazać grunt pod tą drogę lub odsprzedać za symboliczną złotówkę. W przeciwnym razie nie ma na co liczyć ? mówił Marek Sawera, radny z Adampola, Kukawek i Strachowa. Uczestnicy spotkania podkreślili, że kontaktują się w tej sprawie z administracją powiatu, ale nie mogą zrozumieć dlaczego ich problemy ciągle są wypierane przez inne ? według niektórych pilniejsze inwestycje. – Gdy należeliśmy do siedleckiego byliśmy na końcu i teraz, niestety dla nas ? też jesteśmy na końcu -podkreślali. – To tylko dobrze świadczy o mieszkańcach, że się interesują, że jeżdżą do urzędów, zgłaszają potrzeby i wyjaśniają problemy ? mówił biorący udział w spotkaniu Rafał Rozpara, radny jadowski z Borzym,prezes LGD Równiny Wołomińskiej. Uczestnicy spotkania zadeklarowali dalsze zaangażowanie w sprawie rozwoju miejscowości. Kolejne spotkanie zaplanowano pod koniec wakacji.

Kukawki to niewielka wieś mająca w rozdysponowania w ramach funduszu sołeckiego kwotę ok. 6 000,00 zł. Sądząc po budżecie Wólka Sulejowska jest dwukrotnie większa. Tu bowiem roczny fundusz sołecki na 2016 rok wynosił ok. 12 000,00 zł. Mieszkańcy na zebraniu wiejskim zadecydowali, że zostanie on przekazany na budowę placu zabaw dla dzieci. Zakupiono zabawki oraz opłacono ich montaż. Plac zlokalizowany został na terenie należącym do miejscowej OSP. W minioną niedzielę z okazji oddania placu do użytku na terenie OSP odbył się integracyjny piknik rodzinny. Mieszkańcy przygotowali swojskie jedzenie i atrakcje zarówno dla dzieci jaki dla dorosłych. Chętnych do spotkania nie brakowało. Goszcząc przez chwilkę na tej lokalnej uroczystości spotkaliśmy się z ciepłym i serdecznym przyjęciem zarówno mieszkańców,strażaków jak i Pani Sołtys Urszuli Jasińskiej we własnej osobie oraz prezesa miejscowej jednostki w osobie Tadeusza Jasińskiego.

Teresa Urbanowska

Zebranie Wiejskie we wsi Kukawki

Wólka Sulejowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.