Chrzęsne chrzęści ekologicznie

17 października w Pałacu w Chrzęsnem rusza najnowszy cykl edukacyjnego festiwalu literackiego dla dzieci i młodzieży pt. CHRZĘSNE ? LITERACKIE SERCE MAZOWSZA.

Jest to już 4. edycja tego wydarzenia, organizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie wspólnie z Powiatem Wołomińskim i z zaproszonymi instytucjami kultury, sztuki i nauki z całej Polski. W tym roku hasło główne festiwalu brzmi ? Ocali nas przyroda, gdyż przyrodzie, jej ochronie i zagrożeniom, jakie stwarza działalność człowieka dla życia na ziemi, poświęcone będą spotkania, warsztaty i pokazy filmowe.

W Chrzęsnem pojawią się tym razem pisarze i dziennikarze zajmujący się problematyką przyrodniczą, popularyzatorzy wiedzy o świecie roślin i zwierząt, pasjonaci i znawcy Puszczy Białowieskiej, podróżnicy i blogerzy, botanicy i poeci. Wśród gości są m.in.: DOROTA SUMIŃSKA ? znana miłośnikom zwierząt z książek, telewizji i audycji radiowej Wierzę w zwierzę; ANNA KAMIŃSKA ? autorka bestsellerowych biografii Simony Kossak; URSZULA ZAJĄCZKOWSKA ? poetka i botaniczka w jednej osobie, laureatka jednej z najważniejszych w świecie literatury polskiej Nagrody Kościelskich, realizatorka eksperymentalnego filmu Metamorphosis of Plants; TOMASZ SAMOJLIK ? pisarz, ilustrator i badacz Puszczy Białowieskiej, twórca kultowej postaci Żubra Pompika i współautor, razem z Adamem Wajrakiem, książki Umarły las; i wielu, wielu innych. Jak co roku przybliżymy też młodym odbiorcom sylwetki wybranych postaci z dziejów polskiej kultury i sztuki. Tym razem będą to Adam Mickiewicz ? o którym z zupełnie nowej, nieznanej strony, opowie JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI, autor wydanej niedawno a już głośnej książki Kuferek Mickiewicza; oraz Janusz Grabiański ? wybitny polski ilustrator książek dla dzieci, współtwórca Polskiej Szkoły Ilustracji. Wystawę ilustracji, książek i pocztówek projektowanych przez Janusza Grabiańskego, którego pamiętamy m.in. z przepięknych, akwarelowych obrazków w Elementarzu Mariana Falskiego, będzie można oglądać przez cały listopad i grudzień w Pałacu w Chrzęsnem.

Źródło: Starostwo Powiatu Wołomińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.