Co boli Ząbki

Na przestrzeni ostatnich lat Ząbki rozwijają się bardzo intensywnie. Niestety nie nadąża za tym rozwój infrastruktury, co mieszkańcy wskazują jako jedną z największych bolączek.  Postanowiliśmy ich zapytać jak oceniają swoje miasto? Co  uważają za jego zalety, a jakie są mankamenty mieszkania w Ząbkach.

Lokalizacja i komunikacja

Według naszych rozmówców największym plusem Ząbek jest bliskość stolicy i możliwość szybkiego dojazdu Kolejami Mazowieckimi do stacji metra Warszawa Wileńska.

Jednak dla osób dojeżdżających do Warszawy pociągami podmiejskimi dużą niedogodnością i obciążeniem dla domowego budżetu jest to, że kilku lat temu Ząbki znalazły się poza pierwszą strefę biletową. Funkcjonujące w Ząbkach, bezpłatne linie autobusowe nie rozwiązują całkowicie tego problemu, w porannym i popołudniowym szczycie znacznie wydłużając czas przejazdu do dogodnych punktów przesiadkowych, zwłaszcza stacji metra. Brakuje linii dojeżdżającej bezpośrednio do dworca Warszawa Wileńska.

Wiele do życzenia pozostawia miejska komunikacja autobusowa w tym zdecydowanie zbyt mała częstotliwość kursowania autobusów linii 199 i 345. Linia 199 to dla mieszkańców najwygodniejsza forma dojazdu do stacji kolejowej w Ząbkach, a dla niektórych także w Rembertowie.

Za najpoważniejsze wady naszego miasta respondenci uważają też coraz większe korki (dotyczy to praktycznie wszystkich głównych ulic w Ząbkach) oraz zły, a w wielu miejscach bardzo zły stan nawierzchni i brak chodników.

Wśród zalet, na drugim miejscu znalazły się ceny mieszkań i domów, znacznie niższe niż w Warszawie, co umożliwiło wielu nowym mieszkańcom zakup własnych czterech kątów.

Handel,  służba zdrowia i media

Wysoko zostało ocenione zaopatrzenie sklepów spożywczych i dostęp do aptek, zwłaszcza w rejonach położonych na południe od ul. 3-Maja.  Zaopatrzenie pozostałych sklepów (przemysłowych, odzieżowych i innych) mieszkańcy uznają za niewystarczające, a likwidacja sklepu obuwniczego Deichmann (przy ul. Reymonta 30) jeszcze bardziej zubożyła w ich odczuciu ofertę handlową. Sytuację poprawia nieco bliskość kompleksów CH Warszawa Wileńska i CH Marki, jednak dla osób starszych oraz tych mieszkańców, którzy  korzystają wyłącznie z komunikacji autobusowej, dokonanie tam jednorazowo większych zakupów jest kłopotliwe.

W Ząbkach nie ma większych problemów z dostępem do placówek służby zdrowia i usług medycznych, a poziom świadczonych usług jest zadawalający i nie odbiega od ogólnopolskich standardów.

Bardzo denerwujące są przerwy w dostawach energii elektrycznej, co jest to szczególnie uciążliwe w okresie zimowym.

Rekreacja, wypoczynek i rozrywka

Dużą zaletę stanowi bliskość terenów zielonych, jako miejsca spacerów i wypoczynku. W tym przypadku pojawiły się krytyczne uwagi dotyczące wszechobecnych w lasach śmieci.

Mieszkańcy są zadowoleni z oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiego Centrum Sportu oraz lokali gastronomicznych, zwłaszcza tych, w których są kąciki zabaw dla najmłodszych, natomiast denerwują niedokończone ścieżki rowerowe.

Przedszkola i szkoły

Kilkanaście niepublicznych i trzy publiczne przedszkola zdaniem respondentów raczej wystarczają do zaspokojenia potrzeb w tym zakresie. Podobnie oceniono dostęp do szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego, natomiast brakuje w Ząbkach choćby jednej szkoły ponadgimnazjalnej, przede wszystkim liceum ogólnokształcącego.

Bezpieczeństwo

Mieszkańcy zwracali uwagę głównie na niski poziom bezpieczeństwa pieszych na ząbkowskich drogach, częste włamania i kradzieże oraz i zbyt małą ilość patroli policyjnych

 

Zapraszamy Państwa do dyskusji o tym jak mieszka się w Ząbkach  Mamy nadzieję, że zgłoszone uwagi przyczynią się do poprawy jakości życia w naszym mieście.

A.O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.