Czarne płuca po dwóch tygodniach

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Pierwszy miesiąc kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazał, że nawet na początku sezonu grzewczego, powietrze w polskich miastach jest bardzo silnie zanieczyszczone. Instalacja mobilnych płuc, którą Polski Alarm Smogowy ustawia w smogowych miejscowościach przybrała ciemnoszary, a nawet czarny kolor.

W pierwszym miesiącu działania instalacji mobilnych płuc odwiedziła ona już dwanaście miejscowości. Najsilniejszy efekt zaczerniania się płuc pojawił się w śląskich miejscowościach: Czerwionce-Leszczynach, Zabrzu, Strzelinie na Dolnym Śląski i Otwocku na Mazowszu, chociaż w tym ostatnim mieście płuca stały najdłużej, bo aż 24 dni.
Obecnie płuca znajdują się w Wołowie (dolnośląskie), Izabelinie (mazowieckie), Częstochowie i Porębie (śląskie), Rabce-Zdroju (małopolskie), Gościcinie (pomorskie) i Złotowie (wielkopolskie).
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach.
Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz” pokazuje jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się  przeciętnie o około połowę.

Kampania „Zobacz czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego kampanii udzielili: Allegro.pl oraz Fundacja Better Future. Kampania została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego. Kampania otrzymała wsparcie Screen Network, dzięki któremu pojawi się na ekranach cyfrowych tej firmy.

Miejscowości, w których były/są płuca w tej kampanii: Strzelin, Czerwionka-Leszczyny, Sosnowiec, Nowy Targ, Wadowice, Kcynia, Złotów, Rybnik, Zabrze, Wejherowo, Otwock, Izabelin.
Kontakt: Piotr Siergiej, rzecznik PAS, 510-069-020
Kontakty do osób w miejscowościach, w których znajduje się obecnie instalacja mobilnych płuc:
Wołów – Krzysztof Smolnicki, tel. 601 205 658 – Dolnośląski Alarm Smogowy
Izabelin – Nika Kiszka, tel. 501 229 711 – Izabeliński Alarm Smogowy
Częstochowa – Hubert Pietrzak, tel. 660 110 518 – Częstochowski Alarm Smogowy
Poręba – Joanna Kowalska, tel. 883 100 008, UM Poręba
Rabka-Zdrój – Stanisław Kiersztyn, tel. 18 268 04 72 – ekodoradca Rabka
Gościcino – Tomasz Nowak, tel. 530 053 161 – Wejherowski Alarm Smogowy
Złotów – Maciej Rusnarczyk, tel. 698 694 342 – Kcyński Alarm Smogowy
Link do filmu pokazującego zaczernianie się płuc w Otwocku, 3-27 listopada 2022:
https://youtu.be/K-PpQTcHDkILINK do transmisji LIVE ON-LINE z instalacjami mobilnych płuc
w sezonie grzewczym 2022-2023:

https://www.youtube.com/watch?v=-PHJtOsVGfULINKI do filmów poklatkowych z poprzedniej kampanii 2021-2022
pokazującego zaczernianie się płuc w ciągu 14 dni

Rybnik: https://www.youtube.com/watch?v=lebO01q7-xU
Sucha Beskidzka: https://www.youtube.com/watch?v=dlROK9yRlFY
Żarki-Letnisko: https://www.youtube.com/watch?v=a8pZtdV6358

 

Więcej informacji z Mazowsza

Koleje Mazowieckie na drugim miejscu w kraju

Koleje Mazowieckie na drugim miejscu w kraju

W minionym roku, pierwszym po zniesieniu obostrzeń pandemicznych, z usług przewozowych Kolei Mazowieckich skorzystało ponad 59 mln pasażerów, czyli o 12 mln więcej [...]
0 komentarzy
Wniosek o 500+ na nowy okres od 1 lutego

Wniosek o 500+ na nowy okres od 1 lutego

Rodzice i opiekunowie, którzy pobierają świadczenie z programu „Rodzina 500+” mogą składać wnioski na kolejny okres świadczeniowy od 1 lutego 2023 roku. Wniosek [...]
0 komentarzy
Przedsiębiorcy z Mazowsza wykluczeni z programu Polska Wschodnia?

Przedsiębiorcy z Mazowsza wykluczeni z programu Polska Wschodnia?

Mazowsze w rozpoczynającej się perspektywie unijnej zostało włączone do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Władze samorządowe zabiegały o to od wielu lat. [...]
0 komentarzy
Plan na Strefę Czystego Transportu

Plan na Strefę Czystego Transportu

W Warszawie powstanie Strefa Czystego Transportu (SCT). Dzięki niej będzie mniej zanieczyszczeń emitowanych przez samochody, a warszawskie powietrze będzie czystsze i zdrowsze dla [...]
0 komentarzy

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym Szanowni Państwo, sezon jesienno-zimowy, to okres występowania niekorzystnych [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.