„decyzJa” z SZANSĄ

W połowie lipca w Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie M.O.T. TRAD Szansa w Wołominie przy ulicy 6 września 2 odbyło się spotkanie w ramach realizacji programu „decyzJa”. Choć wakacje w pełni to w Szansie kilka razy w tygodniu odbywają się różne zajęcia dla klubowiczów.

Program „decyzJa” realizowany będzie w pięciu szkołach gimnazjalnych na terenie Powiatu Wołomińskiego w Wołominie i Radzyminie. 15 klas, które wezmą udział w projekcie, wyłonione zostały w rekrutacji przeprowadzonej przez członków Zarządu Szansy. Pieniądze na realizację zadania SZANSA pozyskała z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Program „decyzJa” powstał na bazie programu „NIEbraNIE” w związku z koniecznością dostosowania programu do aktualnych potrzeb młodzieży gimnazjalnej. Program NIEbraNIE, który był wdrażany przez M.O.T. T.R.A.D SZANSA w ciągu kilku ostatnich lat na terenie Mazowsza uzyskał certyfikat Europejski oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych programów Europejskich dotyczących profilaktyki uzależnień wśród nieletnich.

W prezentacji nowego programu brali udział: młodzież studencka z grupy teatralnej „WPROST”, pedagodzy, terapeuci oraz dzieciaki zrzeszone przy O.P.D.iR. M.O.T. TRAD SZANSA w Wołominie. Po prezentacji odbyła się dyskusja z odbiorcami w celu konfrontacji założeń z odbiorem na żywo przez rówieśników przyszłych uczestników i przez terapeutów i pedagogów. Program rusza od września, realizowany będzie w pięciu szkołach gimnazjalnych na terenie Powiatu Wołomińskiego w Wołominie i Radzyminie.

To nie jedyne działania jakie się w wakacje odbywają w Szansie na 6 września. Przez całe lato dwa – trzy razy w tygodniu (w zależności od potrzeb) w Klubie SZANSY odbywają się zajęcia świetlicowe. Dzieci grają w gry, oglądają filmy korzystają z zasobów sprzętowych, grają na instrumentach. – To pierwsze wakacje od 20 lat, gdzie nigdzie nie wyjeżdżamy – mówi Barbara Stasiszyn, prezes Zarządu Głównego TRAD SZANSA. – W ubiegły roku starsze dzieciaki brały udział w zlocie rycerzy w Prudniku przy granicy czeskiej, wcześniej – tego samego lata – jeździliśmy do Warszawy. Tegoroczne wakacje spędzamy w mieście – podkreśla nasza rozmówczyni.

Środowisko SZANSY tuż przed wakacjami otrzymało informację, że z dniem 1 paźdźernika organizacja ma opuścić zajmowany przez prawie 20 lat lokal. – W odpowiedzi na moje zapytanie o przyczynę tej decyzji usłyszałam, że nic nie robimy jako organizacja na rzecz mieszkańców Wołomina. A tylko w miesiącach wiosennych SZANSA angażowała się między innymi w pomoc przy organizacji Olimpiady Osób Niepełnosprawnych wspólnie z Fundacją ARKA Arkadiusza Rychty oraz była jednym ze współorganizatorów Pikniku Organizacji Pozarządowych „Trzecia strona”.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy