Dom dla niepełnosprawnych

Tłuszcz >> 4 sierpnia w Tłuszczu odbyło się otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy. Placówka stworzona została specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych z naszego powiatu, a jej powstanie możliwe było dzięki dobrej współpracy gminy Tłuszcz i powiatu Wołomińskiego.

Nad całością projektu czuwała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani Anna Wydro, powołana na to stanowisko kilka miesięcy temu. – Starania o utworzenie tego ośrodka trwały już od trzech lat. Nie spodziewałam się, że tak duży teren zostanie oddany dla naszych podopiecznych. Cieszą, również duże pomieszczenia w budynku, przystosowane dla osób na wózku inwalidzkim. Jesteśmy bardzo serdecznie odbierani przez starostwo i gminę.

To ułatwi nam dobre funkcjonowanie – mówi Anna Wydro.
Uroczystość otwarcia ŚDS przebiegała inaczej niż zaplanowano. Nie było przecięcia wstęgi, ponieważ budynek zostanie oddany do pełnego użytku dopiero w najbliższych tygodniach. Goście mogli zobaczyć, jak wielką pracę włożono w ukończenie placówki.

– Mieliśmy wiele trudności z budową tego obiektu. Mamy nadzieję, że stanie się on miejscem spotkań wszystkich potrzebujących mieszkańców gminy Tłuszcz. Powiat Wołomiński odpowiedzialny jest za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

W tym rejonie powiatu jeszcze nie mieliśmy takiego domu, dlatego otwarcie go cieszy tym bardziej. W każdym mieście powstanie obiektu użyteczności publicznej jest najczęściej owocem współpracy gminy i powiatu. – mówił podczas uroczystości Starosta Wołomiński, Maciej Urmanowski. Zadowolony był również burmistrz Tłuszcza: -Bardzo cieszę się, że doszło do tak wspaniałej uroczystości.

Zwraca on uwagę na bardzo ważny problem w życiu każdej gminy – mianowicie na problem niepełnosprawności. Staraliśmy się od lat o powstanie takiej placówki na tym terenie. Przekazaliśmy szary, obskurny budynek, który wygląda dziś wspaniale. Tłuszcz jest miejscem centralnym dla regionu rolniczego w naszym powiecie, któremu brakowało takiego obiektu – tłumaczył Krzysztof Białek.

Placówka przewidziana jest dla 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Korzystać z niej będą mieszkańcy gminy Tłuszcz, Klembów i Jadów. – W ramach naboru odwiedziliśmy osobiście 40 rodzin, z których pochodzą nasi podopieczni.

Za dwa tygodnie wyruszamy na turnus rehabilitacyjny do Jarosławca, którego uczestnikami są wychowankowie oraz rodziny niepełnosprawnych z gminy Tłuszcz. Od marca zbieraliśmy fundusze i osoby na wyjazd. W sumie będzie to 44 uczestników – opowiada Anna Wydro. Powołana została również kadra wychowawcza w ŚDS w Tłuszczu. Z podopiecznymi pracować będzie instruktor od zajęć kulinarnych i pracowni ogrodniczej i ceramicznej, psycholog oraz instruktor od zajęć teatralnych i filmowych.

Placówka będzie otwarta w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku. Oprócz zajęć praktycznych dla podopiecznych będzie się tu odbywać rehabilitacja niepełnosprawnych. Cieszy że oprócz powstających w powiecie dróg, urzędów i szkół znalazły się fundusze na stworzenie miejsca opieki dla ludzi szczególnie potrzebujących naszej pomocy – dla niepełnosprawnych.

Adam Kudełka