Drzewobrazy i świąteczne klimaty

12 grudnia w Galerii ORLA odbył się wernisaż prac Marii Niedźwiedź ? Suchońskiej. Malarka znana w kraju i za granicą, tym razem pokazała swoje prace w Ząbkach. Ukoronowaniem imprezy była ?Opowieść Wigilijna? Koła Teatralnego MOK.

Maria Niedźwiedź-Suchońska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Tkaniny uzyskała w 1970 roku. Artystka maluje obrazy w technice olejnej oraz akwarele. Do 2000 roku zajmowała się projektowaniem przemysłowym, nauczaniem w Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1975 ? 2007 zorganizowała około 30 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych z dziedziny malarstwa i rysunku. W 1973 i 1985 roku malarka otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Tematem ząbkowskiej wystawy były drzewa. Temat zawsze obecny w obrazach pani Marii. – Drzewo ma naturę pełną sprzeczności ? mówi autorka ? jest stabilne, umiejscowione, zakorzenione w ziemi, a jednocześnie pozostaje w ciągłym ruchu, drga, oddycha, poddaje się wiatrowi, rośnie, krążą w nim soki i żywice, bez przerwy ulega przemianom. Mimo pozorów jest zaprzeczeniem bezruchu ? kontynuuje malarka ? i to jest wyzwanie ukazać ową dwoistość drzewa poprzez ucieczkę od dosłowności w świat pulsacji, cieni, zarysów, odblasków i szmerów.

Drzewa, utrwalone pędzlem przez panią Marię, pochodzą z różnego okresu życia artystki, z różnych miejsc. Zostały namalowane częściowo z pleneru, a częściowo z wyobraźni. Zazwyczaj są pokazane w ruchu, ale jeden obraz przykuwa szczególną uwagę. Na jednym z dzieł Niedźwiedź-Suchońskiej pokazane jest drzewo białe. – To właśnie dla mnie jest drzewo, którego nie ma ? tłumaczy twórczyni.DSC03122

Wystawa zrobiła duże wrażenie na zwiedzających. A ponieważ to ostatni przed świętami wernisaż w Galerii ORLA, można było poczuć już bożonarodzeniowy klimat. Uwieńczeniem wieczoru była ?Opowieść Wigilijna? w wykonaniu Koła Teatralnego MOK.

Sylwia Kowalska

Komentarze

komentarzy