Dwukropek powrócił

Po latach nieobecności do Zielonki powrócił Przegląd Piosenki Turystycznej ?Dwukropek?. Choć część konkursowa imprezy była słabo obsadzona to wieczór z piosenką turystyczną wynagrodziły gwiazdy: ?Wolna Grupa Bukowina?, ?Bez Jacka? oraz ?Słodki Całus od Buby?.

Piosenka turystyczna kojarzy się z lekkością, a jednocześnie głębią słów i chwytną melodią. Niewątpliwie ma swoich wiernych słuchaczy, którzy piosenkę taką często nucą na górskich wyprawach czy przy blasku ogniska. Być może ogniska zabrakło w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury i Sportu w sobotę 15 listopada, ale na pewno nie zabrakło klimatu piosenki turystycznej.
Trzeba przyznać, że stało się tak dopiero w części artystycznej przeglądu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się występ jednego z najbardziej popularnych zespołów grających muzykę w klimacie harcersko-bieszczadzkim. Chodzi oczywiście o zespół ?Wolna Grupa Bukowina? . Publiczność doceniła obecność grupy w Zielonce i wypełniła Salę Widowiskową niemal do ostatniego miejsca.

Wolna Grupa Bukowina przyciągneła do Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce liczną publiczność
Wolna Grupa Bukowina przyciągneła do Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce liczną publiczność

W części konkursowej Przeglądu Piosenki Turystycznej Dwukropek wystąpiło kilkunastu młodych wykonawców. Większość z nich to uczniowie Szkoły Aktywności Twórczej w Zielonce. Z niej również pochodzi zwyciężczyni konkursu Ludmiła Szulimska. Wykonanie piosenki ?Sen o Warszawie? przez Ludmiłę było zdaniem jury najlepszym tego wieczoru. W składzie jury przeglądu zasiedli: Robert Smoderek, dyrektor OKiS, Wojciech Bardowski, znany zielonkowski tenor oraz Dagmara Świadek z Zielonkowskiego Forum Samorządowego. Jak podkreślili jurorzy poziom konkursu był dość słaby. Nie myli się jednak ten, który nic nie robi. – Oczywiście gratuluję uczestnikom odwagi. Jednocześnie żałuję, że zgłosiła się młodzież z tylko jednej zielonkowskiej szkoły. W przyszłym roku życzył bym sobie dużo więcej chętnych. To konkurs amatorski nie ma czego się bać. Cieszę się niezmiernie z samej reaktywacji przeglądu. Brakowało festiwalu muzycznego w Zielonce ? ocenił członek jury, Wojciech Bardowski.
Przegląd Piosenki Turystycznej ?Dwukropek? był już kolejną imprezą w ramach projektu ?Pozarządowa Jesień Kulturalna? organizowanego przez Zielonkowskie Forum Samorządowe. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Natomiast dzień wcześniej w Sali Widowiskowej miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów ?Zielonka w kwiatach? oraz ?Zielonka nocą? organizowanych przez ZFS. Odbyła się także wystawa rzeźb oraz koncert ?Eine kleine Nachtmusic?.

Adam Kudełka