Działania pomocowe Miasta dla obywateli Ukrainy w Zielonce

Działania pomocowe Miasta dla obywateli Ukrainy w Zielonce

W Urzędzie odbyło się kolejne posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. W spotkaniu, któremu przewodniczył Burmistrz Kamil Michał Iwandowski, udział wzięli udział radni, przedstawiciele miejskich jednostek, szkół, przedszkoli, urzędu oraz reprezentanci Policji i Straży Pożarnej w Zielonce.

Celem spotkania było omówienie bieżących problemów i działań, podejmowanych przez Miasto w związku z napływem do Zielonki obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

Oprócz doprecyzowania przedsięwzięć, przedstawione zostały kolejne formy pomocy skierowanej do Uchodźców.

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

W związku z potrzebą zapewnienia edukacji dzieciom, które przybyły do Zielonki z Ukrainy, w publicznych placówkach szkolnych uruchamiane są specjalne dodatkowe oddziały. Zapadła również decyzja o wsparciu rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Wszystkie nasze miejskie przedszkola będą przyjmować dzieci z Ukrainy, na miarę pilnych potrzeb i możliwości lokalowych.

DZIECI W WIEKU SZKOLNYM: Od poniedziałku 14 marca w dwóch szkołach podstawowych uruchomione zostają oddziały dla dzieci z Ukrainy.
Dla dzieci klas 1-6 zajęcia prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Powstańców 3. Klasa 7-8 rozpocznie naukę w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Łukasińskiego 1/3. Prosimy o kierowanie ukraińskich rodziców bezpośrednio do placówek celem zapisania ich dzieci na zajęcia.

DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM: Na terenie Zielonki funkcjonują 3 przedszkola państwowe, które mogą przyjąć dzieci z Ukrainy. Dzieci zostaną dołączone do już istniejących grup przedszkolnych, prosimy zatem o bezpośredni kontakt z placówkami:

Miejskie Przedszkole nr 3, ul. Prosta 24;
Miejskie Przedszkole nr 4, ul. Staszica 16;
Miejskie Przedszkole nr 5, ul. Wyszyńskiego 7.

MŁODZIEŻ LICEALNA / SZKOŁY ŚREDNIE: Szkoły średnie prowadzone są przez Starostwo Powiatowe w Wołominie. W celu uzyskania informacji o włączeniu w proces edukacji młodzieży powyżej klasy ósmej, prosimy o kontakt ze Starostwem.

SZCZEPIENIA I POMOC MEDYCZNA

Ze względu na różnice w kalendarzach szczepień w Polsce i Ukrainie, dzieci, które będą podejmować naukę w polskich placówkach oświatowych, zobowiązane są do uzupełnienia wymaganych szczepień. Informacje na ten temat w językach polskim i ukraińskim dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia.

ZBIÓRKI PIENIĘŻNE I RZECZOWE

W związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi możliwości wsparcia zbiórki na rzecz Uchodźców przebywających w Zielonce, w miejskich jednostkach pojawią specjalnie oznaczone puszki, do których będzie można wrzucać darowizny. Zarówno wpłaty na konto jak i przekazana gotówka będą nadzorowane i rozliczane przez Miasto we współpracy z Fundacją Nowa Zielonka.

Na terenie sklepów w Zielonce pojawią się niebawem informacje o zbiórkach i oznakowane kosze na dary dla osób z Ukrainy przebywających w Zielonce.  W najbliższym czasie opublikujemy listę sklepów, które wezmą udział w miejskiej akcji.

INTEGRACJA

W przyszłym tygodniu w Klubie Senior + ruszą bezpłatne zajęcia integracyjne dla mam z dziećmi, które znalazły schronienie w Zielonce. W planie zajęć znajdzie się czas na zabawę, integrację oraz słodki poczęstunek. Dzieci będą miały dostęp do materiałów plastycznych, mamy będą mogły skorzystać z kuchni czy komputera z dostępem do Internetu. Tam znajdą też informacje o Zielonce, najważniejszych punktach i usługach, jak np. OPS, stacja kolejowa, Ośrodek Zdrowia, itp.

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego wprowadzamy wcześniejsze zapisy telefoniczne pod numerem: 501 265 369.

Terminy spotkań: środa (16 marca) oraz piątek (18 marca) w godzinach 14:00 – 17:00.
Miejsce: Klub Senior+ przy ulicy Przemysłowej 4.

PRACA

Niebawem na  stronie pojawi się dwujęzyczny formularz dla Uchodźców. Będzie miał on formę uproszczonego CV. Chcemy pomóc obywatelom Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia. We współpracy z okolicznymi miastami stworzymy bazę, która mamy nadzieję ułatwi im znalezienie i podjęcie pracy.
Jeśli już teraz wiedzą Państwo o możliwości zatrudnienia Uchodźców w swoich firmach lub znajomych zapraszamy do kontaktu z Miejskim Koordynatorem p. Patrykiem Kusiem na adres ua@zielonka.pl – zachęca ratusz

 

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka – ostateczne koncepcje budowy ulic Ossowskiej i Korczaka

Każdy wniosek zgłoszony przez mieszkańców został poddany szczegółowej analizie. Rozpatrując je z projektantem brano pod uwagę przede wszystkim możliwości prawno-techniczne danego rozwiązania oraz [...]
0 komentarzy
UM Zielonka

Urząd Miasta Zielonka poszukuje pracowników

Wydział Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Zielonka poszukuje kandydatów do pracy na dwóch stanowiskach. Obie rekrutacje trwają do 19 sierpnia tego roku, do godziny [...]
0 komentarzy
Zielonka - Grające sąsiedztwo w czwartek zagra przy Ossowskiej

Zielonka – Grające sąsiedztwo w czwartek zagra przy Ossowskiej

Już jutro czas na kolejny przystanek  Grającego Sąsiedztwa. Tym razem zagra  Brass Band. Na koncert o godzinie 20:00 zapraszają burmistrz Miasta Zielonka Kamil [...]
0 komentarzy
Zmiany godzin pracy PSZOK w Zielonce

Zmiany godzin pracy PSZOK w Zielonce

W związku z urlopami pracowników, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonce w dniach 8-27 sierpnia będzie czynny w niżej podanych godzinach. W [...]
0 komentarzy
Zielonka - noc detektywów w Bibliotece

Zielonka – noc detektywów w Bibliotece

W miniony piątek młodzi poszukiwacze przygód mieli okazję sprawdzić swoje detektywistyczne umiejętności. Spotkanie inspirowane przygodami Ignacego i Meli, bohaterów popularnej serii książek, pełne [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.