Dziesiątki tysięcy “kopciuchów” w Metropolii Warszawskiej – czyste powietrze za pół wieku

Ile zapłacimy za ogrzewanie domu? Nowe dane PAS na rozpoczęcie sezonu grzewczego

W Metropolii Warszawskiej dymi ponad 87 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów na węgiel i drewno – podaje Polski Alarm Smogowy na podstawie informacji zebranych z gmin. Za niespełna 3 lata użytkowanie wszystkich tych kotłów stanie się nielegalne na mocy uchwały antysmogowej i zakazu spalania węgla obejmującego ten obszar. Niestety liczba wymian kotłów w Metropolii nie napawa optymizmem. W 2024 roku na terenie zamieszkałym przez 3,3 miliona mieszkańców wymieniono zaledwie 2668 “kopciuchów”. W tym tempie wymiana wszystkich kotłów zakończy się prawie za pół wieku.

Aż 87207 kotłów dymi w Metropolii Warszawskiej – wynika z danych uzyskanych przez Polski Alarm Smogowy. Przeszło 74% z nich stanowią “kopciuchy”, czyli kotły pozaklasowe, których użytkowanie jest nielegalne od początku 2023 roku. Pozostałe  to kotły 3. i 4. klasy, które mogą być używane tylko do 2028 roku. Metropolia Warszawska to stolica i sześćdziesiąt dziewięć gmin wokół niej. Aż w ośmiu gminach liczba kotłów przeznaczonych do wymiany na mocy uchwały antysmogowej do roku 2028 przekracza dwa tysiące. Rekordzistą jest gmina Wołomin, gdzie dymi 4786 „kopciuchów” oraz kotłów 3. i 4. klasy. Podobnie jest w gminie wiejskiej Mińsk Mazowiecki (4408). Najmniej kotłów do wymiany znajduje się w Podkowie Leśnej (47), Pruszkowie (165) i Michałowicach (219). Z inwentaryzacji kotłów wynika, że większy problem z kotłami na węgiel i drewno i – tym samym z zanieczyszczeniem powietrza – mogą mieć gminy położone na wschód od Wisły.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (39 gmin) zmniejszyła się liczba “kopciuchów” (było 41518, jest 34145), przybyło jednak kotłów 3. i 4. klasy i to aż o 63% (było 6034, jest 9589) – zupełnie tak, jakby właściciele domów nie zdawali sobie sprawy, że już wkrótce nie będzie można z nich korzystać.

Polski Alarm Smogowy sprawdził również ile kotłów wymienianych jest na terenie metropolii. Niestety, w 2024 liczba ta wyniosła zaledwie 2668 sztuk. Proste wyliczenie pokazuje, że przy obecnym tempie wymiany kotłów Metropolia Warszawska pozbędzie się problemu za prawie 47 lat! Największą liczbę kotłów wymieniono w Warszawie (280) i Mińsku Mazowieckim, gminie wiejskiej (149) i Otwocku (103). Na końcu listy aktywności znalazły się: Strachówka i Milanówek (po 5 wymian) oraz Podkowa Leśna, w której nie wymieniono ani jednego źródła ciepła.

– Jeśli wymiana starych kotłów postępować będzie w takim tempie jak obecnie, to ciężko będzie poprawić jakość powietrza w przewidywalnej przyszłości – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS – Zapytaliśmy gminy o liczbę kotłów pozaklasowych oraz 3. i 4. klasy, czyli te, które należy wymienić do 2028 roku. W dziewiętnastu gminach tempo wymiany wskazuje, że pozbędą się kotłów w mniej niż ćwierć wieku. W pozostałych jest jeszcze gorzej. Na samym końcu listy są gminy, w których wymiana zajmie ponad stulecie! Co ciekawe, w Podkowie Leśnej – mieście z najmniejszą liczbą kotłów w Metropolii – w 2024 nie wymieniono żadnego z nich. Najbliżej do zakończenia wymian i do czystego powietrza jest w Pruszkowie (4 lata) i Warszawie (5 lat).

Biorąc pod uwagę sam teren Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, tempo wymian kotłów zmalało aż o 35% względem poprzedniego roku. W większości gmin zamiast wskazanej mobilizacji, obserwujemy spowolnienie. W niektórych (Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Podkowa Leśna, Milanówek, Wołomin, Lesznowola) jest ono znaczne. Podobnie jak w zeszłym roku tabelę zamyka gmina Lesznowola, tym razem z trzykrotnym spadkiem tempa wymian. Pocieszający jest jednak fakt, że są także gminy, w których działania przyspieszają. Wśród nich są takie gminy jak Łomianki, Legionowo, Ząbki, Marki, Otwock i Karczew i Żyrardów. Ich mieszkańcy mogą liczyć na to, że przy obecnym kursie problem smogu zostanie w ich okolicy szybciej rozwiązany.

Ranking wymiany “kopciuchów” powstał przy okazji kolejnej edycji współpracy Polskiego Alarmu Smogowego z Grupą Pracuj, która wspiera działania antysmogowe w Warszawie i jej okolicach.

– Jakość powietrza wpływa na życie każdego z nas – zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Dlatego w Grupie Pracuj zdecydowaliśmy się kontynuować wsparcie dla Polskiego Alarmu Smogowego, by wspólnie działać na rzecz poprawy sytuacji. Nasze badania jednoznacznie pokazują, że aż 88% pracowników dostrzega wpływ jakości powietrza na ich samopoczucie i efektywność w pracy. Smog nie jest problemem odległym – dotyczy nas tu i teraz. Chcemy przyczyniać się do zmniejszenia zanieczyszczeń i podnosić świadomość na temat działań, które można podjąć, aby poprawić jakość powietrza – mówi Anna Goreń, Starsza Specjalistka PR i CSR w Grupie Pracuj.

Piotr Siergiej, rzecznik PAS

Więcej wiadomości z Mazowsza

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Groźne zdarzenie nad wodą w miejscowości Trzcianka w powiecie wyszkowskim. W sobotę, 20 czerwca, około godziny 15:30 służby ratunkowe zostały wezwane na teren [...]
0 komentarzy
Samochód staranował ogrodzenie cmentarza w Zakroczymiu. Poranna kolizja zakończyła się bez rannych

Samochód staranował bariery przed ogrodzeniem cmentarza w Zakroczymiu

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zakroczymiu w powiecie nowodworskim. W sobotę, 21 czerwca 2026 roku, w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego [...]
0 komentarzy
Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Sezon motocyklowy trwa w najlepsze, a na drogach powiatu łosickiego można spotkać coraz więcej jednośladów. Motocykl daje poczucie wolności i pozwala czerpać radość [...]
0 komentarzy

Jego łupem padły okulary i namioty

Policjanci piaseczyńskiej drogówki zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o dokonanie kradzieży okularów i namiotów. Sprawca wyniósł z obiektu handlowego asortyment o wartości ponad [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy

Nocna kolizja w centrum Legionowa. Trzy osoby badane przez ratowników, droga była całkowicie zablokowana

Groźne zdarzenie drogowe w Legionowie. W piątek, 19 czerwca, około godziny 22:05 służby ratunkowe zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ulicy [...]
0 komentarzy
Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Groźne zdarzenie drogowe na drodze krajowej nr 62 w rejonie miejscowości Goławin w powiecie płońskim. Dziś około godziny 13:40 doszło tam do zderzenia [...]
0 komentarzy
Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek (18.06) na DK62 w Mołomotkach-Dwór (gm. Repki). Mundurowi ustalili, że kierujący Renaultem stracił panowanie nad samochodem i [...]
0 komentarzy
Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Rażącego złamania przepisów ruchu drogowego dopuścił się 35-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który w obszarze zabudowanym, przekroczył dozwoloną prędkość aż o 78 km/h. Mężczyzna [...]
0 komentarzy
Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzył zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 49 – letni kierujący skuterem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, miał [...]
0 komentarzy
Fałszywe alarmy w całej Polsce. Prokuratura i cyberpolicja rozbiły grupę działającą przez internet

22-latek jechał pod wpływem narkotyków, miał przy sobie znaczne ilości mefedronu- trafił do aresztu

Policjanci z otwockiej drogówki zatrzymali 22-letniego kierowcę BMW, który prowadził pojazd pod wpływem THC i metamfetaminy. Podczas kontroli pojazdu policjanci ujawnili przewożone przez [...]
0 komentarzy
Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

35-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wsiadł za kierownicę mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 [...]
0 komentarzy
Bez tablicy, bez uprawnień i z ponad 3 promilami!

Bez tablicy, bez uprawnień i z ponad 3 promilami!

Policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, eliminując z dróg osoby, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają realne zagrożenie dla życia i [...]
0 komentarzy

Zarabiali na fikcyjnych sklepach internetowych – oszukali w ten sposób ponad 440 osób!

Oszuści wystawiali na sprzedaż nieistniejący towar i przedmioty na fikcyjnych stronach sprzedażowych. Cel był jeden – wyłudzenie pieniędzy. Oszukali w ten sposób ponad [...]
0 komentarzy

Pożar autobusu miejskiego w Warszawie. Pojazd stanął w płomieniach, ogień uszkodził ekrany akustyczne

Dramatyczna akcja strażaków na Alei Stanów Zjednoczonych w Warszawie. 17 czerwca doszło tam do pożaru autobusu miejskiego. Ogień bardzo szybko objął pojazd, a [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.