Edukacyjne inwestycje w Markach

markie

W roku szkolnym 2010/11 do mareckich szkół chodziło 1900. uczniów. W tym roku szkolnym jest ich ponad 3 000. Podobny problem dotyczy mareckich przedszkolaków.

Efekty są takie, że publiczne placówki edukacyjne pękają w szwach. Sytuację dodatkowo pogorszyła niedawna reforma oświaty, która wydłużyła czas nauki w zatłoczonych szkołach podstawowych. Zaczynamy to zmieniać. We wrześniu otworzyliśmy rozbudowaną podstawówkę przy Okólnej.
Powstały tam: nowa część edukacyjna oraz hala sportowa. Czas na kolejne inwestycje w marecką edukację. Za ich realizację będą odpowiadały Mareckie Inwestycje Miejskie, które praktycznie zakończyły rozmowy z kontrolowanymi przez skarb państwa bankami.

– Znaczną większość kwestii projektowych i formalnych mamy za sobą. Ogłaszamy przetargi i szukamy wykonawców – mówi burmistrz Jacek Orych.

Największym przedsięwzięciem jest budowa zupełnie nowej szkoły podstawowej przy ul. Wspólnej. Mieszkańcy z dłuższym stażem pamiętają, że pierwotnie miało to być gimnazjum. Po wprowadzeniu reformy oświatowej władze miasta zdecydowały o szybkim przeprojektowaniu budynku.

– Zamiast gimnazjum dla 800 uczniów będzie to podstawówka dla 1200 młodych markowian – mówi Jacek Orych.

W unijnym biuletynie ukazało się wstępne ogłoszenie informacyjne o przetargu. Ogłoszenie postępowania przewidziano na początek grudnia. Wykonawca prac powinien zostać wybrany na początku przyszłego roku.

– Kompleks ma być nie tylko centrum edukacji, ale po godzinach lekcyjnych również miejscem spotkań mieszkańców. Przy Wspólnej będzie można m.in. popływać, uczestniczyć w zawodach sportowych, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych – dodaje Jacek Orych.

– Staramy się, by kompleks był jak najbardziej efektywny energetycznie. Zastosujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu eksploatacja będzie dużo tańsza niż tradycyjnego obiektu. Będą to budynki pasywne korzystające z odnawialnych źródeł energii, m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kogeneracji, które staną się wzorem dla innych obiektów edukacyjnych w Polsce – podkreśla Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

Założenie jest takie, że obiekt zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2019 r.
Dużo szybciej, bo latem przyszłego roku, dzieci zostaną przyjęte przez placówki przy Dużej oraz Okólnej (róg Słonecznej). Pod koniec listopada został ogłoszony przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj”. W pierwszym miejscu obecnie znajduje się miejskie przedszkole. Zostanie rozbudowane o dodatkowy obiekt w technologii modułowej, do którego będzie mogło uczęszczać 225 przedszkolaków.

– Wyniki tegorocznej rekrutacji pokazały, że pilnie musimy zrobić to, czego nie zrobiono w poprzednich kadencjach, czyli rozbudować bazę edukacyjną. Od czasu końca komunizmu do 2015 r. (otwarcie w Strudze w Zespole Szkół nr 2) nie powstało w Markach żadne publiczne przedszkole – dodaje Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek.

Przy Okólnej powstanie natomiast filia Szkoły Podstawowej nr 2, która również jest przewidziana do rozbudowy.

– W ubiegłym roku szkolnym kształciliśmy 535 uczniów, w tym roku mamy ich już 600. W obecnym stanie lokalowym przyjęcie kolejnych klas wydaje się niemożliwe – mówi Katarzyna Łempicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Plan samorządu jest taki, by w filii przy Okólnej, czyli nowoczesnym, energooszczędnym budynku, uczy-ły się młodsze klasy – tylko do czasu zakończenia prac przy Szkolnej (przewidzianych na połowę 2019 r.).

– Dbamy w pierwszej kolejności o najmłodszych, aby stworzyć im jak najlepsze warunki na czas remontu „Dwójki” – mówi Dariusz Pietrucha.

Szkoła przy Szkolnej zostanie rozbudowana podobnie jak placówka przy Okólnej. Obok obecnego budynku powstanie jeszcze jeden obiekt edukacyjny. Jego powierzchnia wyniesie około 5 tys.
mkw. Szkoła otrzyma też nową halę sportową. MIM przewidują też kompleksowy „remont” starej części „dwójki”. Przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj” zostanie ogłoszony na przełomie roku. Cel jest taki, by w 2019 r. szkoła była już w pełni zmodernizowana.

– Wówczas filia „dwójki” przy Okólnej zostanie zmieniona w miejskie przedszkole – mówi Dariusz Pietrucha

Źródło: Biuletyn Informacyjny Miasta Marki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.