Zaczytani w Ząbkach

DDC_5325-1a-gazeta-752Q100

Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach wciąż się rozwija, wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym mieszkańców miasta. Coraz częściej  przestaje być  wyłącznie miejscem, w którym wypożycza się książki, a staje się instytucją ogólnokulturalną, promującą nie tylko literaturę i czytelnictwo, ale i szeroko rozumianą edukację i kulturę. Na co mogą liczyć mieszkańcy Ząbek ?

Już od kilku lat , co drugi piątek każdego miesiąca, Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach organizuje warsztaty plastyczne dla  najmłodszych czytelników. W tym czasie Dzieci z Klubu Malucha poznały różne techniki: rysowanie kredką, pastelami, malowanie akwarelami, wyklejanie z różnych materiałów (papier, bibuła, plastelina, gazeta, tkanina) czy składanie origami  oraz  wiele innych. Oczywiście nie brakuje również okolicznościowych laurek. Tematyka prac była i jest często inspirowana daną porą roku i świętami lub przypadającymi w danym czasie uroczystościami. W wakacje i ferie zimowe biblioteka organizuje także zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat.
Głównym celem  zajęć jest  ogólny rozwój dzieci i ich zdolności manualnych poprzez literaturę, zabawę czy rysunek.  Odrobina wyobraźni i zaangażowania sprzyja tworzeniu interesujących rzeczy w gronie rówieśników  oraz rozwijaniu zainteresowań i pasji, w bezpiecznym przyjaznym dla najmłodszych środowisku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach od 2010 roku prowadzi również DKK  (Dyskusyjny Klub Książki). Podczas odbywających się dwa razy w miesiącu spotkań,  miłośnicy książek mają możliwość poznać współczesną literaturę – polską i obcą. Uczestnicy klubowych spotkań w miłej atmosferze dyskutują na przeróżne tematy, dzieląc się swoimi refleksjami odnośnie przeczytanych książek i zachęcając do lektury następnych. Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Spotkania mają charakter otwarty. Przyjść może każdy, któremu czytanie sprawia przyjemność.
Na spotkaniach członkowie klubu dzielą się też informacjami o najnowszych wydarzeniach z życia kulturalnego – kina czy teatru. Klubowicze opowiadają również o swoich pasjach i zainteresowaniach. Każdy nowy członek grupy jest mile widziany, bez względu na to, jak dużo czyta oraz jaki rodzaj literatury preferuje.

– Aktualne mamy około 40000 wolumenów, w tym książki obcojęzyczne. W języku angielskim dostępne są książki dla dzieci i beletrystyka. Ponadto w czytelni można skorzystać z prasy codziennej i czasopism m.in. takich jak Fokus, Wiedza i Życie, Kronika Mazowiecka, Poradnik Domowy. Nieco starsze numery czasopism można wypożyczyć do domu. W zasobach bibliotecznych jest też ponad 170 audiobooków i ten zbiór stale powiększamy. Najczęściej z audiobooków korzystają dzieci oraz osoby spędzające dużo czasu w samochodzie m.in. zawodowi kierowcy. – mówi Dorota Kaźmierska – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ząbkach, która w tej placówce pracuje ponad 20 lat.

Ważną częścią działalności placówki jest działalność edukacyjna, dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z lokalnymi szkołami i przedszkolami. Lekcje biblioteczne mają na celu przybliżyć  dzieciom świat książek, natomiast młodzieży szkolnej pracę bibliotekarzy oraz  sposób korzystania ze zbiorów biblioteki.
W miarę naszych możliwości w bibliotece organizowane są również spotkania autorskie. Gośćmi ząbkowskiej biblioteki byli m.in. Barbara Ciemska, Zofia Stanecka, Rafał Lasota, Grzegorz Kasdepke, Wiesław Drabik, Wioletta Piasecka,  Jerzy Kostowski, Jolanta Szwalbe czy Henryk Jerzy Chmielewski czyli  Papcio Chmiel.

Drzwi ząbkowskiej biblioteki są zawsze szeroko otwarte.  To miejsce przyjazne, przepełnione pełną ciepła, niemal rodzinną atmosferą. Miejsce,  gdzie można swobodnie porozmawiać z drugim człowiekiem, podyskutować o przeczytanych książkach, o tym co ważne dla miasta, ale też o zwykłych, życiowych, ludzkich problemach.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.