Edward M. Urbanowski: Wreszcie coś innego!

edward urbanowski11

W sobotę 19 maja, Sojusz Lewicy Demokratycznej spotkał się w Warszawie na konwencji samorządowej. Co prawda, w mediach niewiele o tym wydarzeniu mówiono, niemniej było to ważne, polityczne wydarzenie o którym należy wspomnieć, gdyż ta partia – jak sądzę – znajdzie się w przyszłym roku w Sejmie.
Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący partii:
– SLD jest socjaldemokratyczną partią, która ma system wartości i walczy o sprawy socjalne; idziemy do wyborów samorządowych i rozpoczynamy walkę o elektorat utracony z naszej winy.
– Koniec z zakłamaną tezą, że wszystkie sprawy socjalne zabrał PiS, a związane z systemem wartości zabrała PO. Damy wam wszystko to, co daje wam PiS i nie zabierzemy wam tego, co PiS wam zabiera!
– Nigdy się nie zgodzimy, jako SLD, z tym, żeby ludzie, którzy byli aktywni zawodowo do 1990 roku, byli usuwani, żeby były im zabierane prawa nabyte, żeby byli obdzierani z honoru oraz z tego wszystkiego, co było dla nich najważniejsze i było ich dumą.
– Partia nie wstydzi się swoich postkomunistycznych korzeni, nie udaje, że jest nowoczesną socjaldemokracją stawiającą wyłącznie na przyszłość. Skoro problemem dla PiS nie są post PZPR-owcy w stylu posła Stanisława Piotrowicza, to dlaczego SLD miałoby się odcinać od swojej historii?
– Jeżeli w Polsce jest lepiej, to ludzie, obywatelki i obywatele mają mieć lepiej, ludzie mają korzystać z tego, że ich kraj jest bogaty, że w ich kraju jest więcej pieniędzy, a pieniądze te powinny być sprawiedliwie podzielone.
– Panie Jarosławie Kaczyński, jeśli pan myśli, że opiekunom osób niepełnosprawnych 500 złotych dodatku się nie należy, to niech się pan zaopiekuje kimś, dzieckiem albo osobą dorosłą. Karmi, poi, myje, pomaga i nie odchodzi choćby na sekundę, bo pan nie będzie wiedział czy taka osoba nie umrze.
– SLD, wbrew temu co się pisze, zawsze był za państwem świeckim. Episkopat nie może się wtrącać w bieżące zarządzanie państwem. Jeżeli nie może przekonać obywateli i obywatelek do swoich racji w kościołach, to nie może być tak, że dzwoni do Jarosława Kaczyńskiego. SLD nigdy nie będzie walczył z wiarą i wierzącymi!
– SLD, po wejściu do Sejmu, będzie zbierał podpisy pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezydenta Andrzeja Dudy za łamanie konstytucji. Sprawiedliwość ma dosięgnąć też innych. Ci, którzy uzależnili sądy od aparatu partyjnego – przyjdzie na was czas! Myśleliście, że ZSRR będzie zawsze i wszędzie? Że imperium rzymskie nie upadnie? Nie! Jak wejdziemy do Sejmu, to przyjdziemy po was!
– SLD będzie strażnikiem wolności, prawa i ładu konstytucyjnego.
– Będziemy gwarantem spraw socjalnych, m. in. bezpłatne przedszkola, żłobki, bezpłatna komunikacja dla uczniów, bon edukacyjny dla dzieci zaczynających edukację w wysokości 500 zł. Do tego profilaktyka zdrowotna, program in vitro, stały monitoring zanieczyszczeń powietrza w każdej gminie, sieć klubów seniora, bezpłatne przejazdy dla osób, które skończyły 65 lat, budownictwo komunalne dostosowane do potrzeb osób starszych, dostęp do lekarzy specjalistów.
– Chcielibyśmy, żeby najniższa emerytura, najniższa pensja i najniższa renta były takie same, żeby te trzy rzeczy były ze sobą związane, czyli żeby stworzyć taki program 500 plus dla starszego pokolenia po to, żeby ci ludzie mieli namiastkę godnego życia.
– Z tym idziemy do wyborów!

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.