Zamiast tradycyjnych ławek i tablicy — drewno, wkrętarki, liście i… jeże. W ramach projektu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej uczniowie klas IV i VI ze Szkoły Podstawowej we Wszeborach wzięli udział w nietypowej, ale niezwykle wartościowej lekcji pt. „Ekonomia społeczna dba o środowisko”. To spotkanie połączyło edukację ekologiczną z praktyczną nauką współdziałania i wrażliwości na potrzeby innych — także tych najmniejszych mieszkańców naszej planety.
Ekonomia społeczna — teoria, która działa
Zajęcia rozpoczęły się od rozmów o tym, czym właściwie jest ekonomia społeczna i jaką rolę odgrywa w życiu lokalnych społeczności. Uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie organizacje społeczne i podmioty ekonomii społecznej często stoją na straży wartości takich jak solidarność, troska o przyrodę, aktywizacja osób z niepełnosprawnościami czy ochrona lokalnego dziedzictwa.
W tej części spotkania młodzi uczestnicy zrozumieli, że ekologia i odpowiedzialność społeczna mogą iść w parze — a ich własne działania mogą mieć realny wpływ na środowisko.
Praktyczna lekcja: domki dla jeży
Po części teoretycznej przyszła pora na działanie. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do budowy domków dla jeży — małych, pożytecznych ssaków, które coraz częściej mają trudność ze znalezieniem bezpiecznego schronienia na zimę. Gotowe elementy do montażu przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostyninie. Tym samym lekcja stała się nie tylko ćwiczeniem z ekologii, ale także okazją do integracji z osobami z niepełnosprawnościami, których praca miała realne przełożenie na dalsze działania.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem składały domki, wiedząc, że staną się one ratunkiem dla zwierząt w trudnym zimowym okresie.
Upominek z przesłaniem
Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał wyjątkowy breloczek w kształcie jeża — symboliczne podziękowanie przygotowane przez Centrum Integracji Społecznej w Markach, prowadzone przez Fundację Otwarte Serce. Ten drobny upominek był nie tylko pamiątką z lekcji, ale i przypomnieniem, że warto działać wspólnie – z troską o innych i o środowisko.
To była lekcja, której nie da się zapomnieć — nie tylko dlatego, że dzieci same stworzyły coś pożytecznego, ale przede wszystkim dlatego, że zrozumiały, jak wiele mogą dać światu wokół siebie.
Więcej informacji z Gminy Dąbrówka
Dąbrówka – Prace na ul. Kościelnej
Dąbrówka planuje system monitoringu wizyjnego – ruszyły konsultacje z mieszkańcami
Nowe pokolenie gotowe do służby. Uroczyste ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Chajętach
Dąbrówka – Bezpłatne badania mammograficzne

