Grecka tragedia

Woody Allen nie zwalnia tempa. Na DVD ukazał się ?Sen Kasandry?, zaś już wkrótce w polskich kinach kolejna, tym razem zrealizowana w Hiszpanii, produkcja mistrza… Zawahałem się, gdyż chciałem napisać, że mistrza komedii, lecz w tym przypadku nie z komedią mamy do czynienia, choć wtręty czarnego humoru są tu odczuwalne. To nie nowość, że Allen odchodzi od głównego nurtu swojej twórczości. W jego bogatej filmografii możemy znaleźć kilka dramatów psychologicznych, zrodzonych z fascynacji kinem Bergmana czy nakręcone przed dwoma laty ?Wszystko gra?, będące raczej misternie skonstruowanym kryminałem.
Drogą tego ostatniego podąża Allen w swoim nowym filmie. Ponownie ekipa pod wodzą naczelnego neurotyka wśród reżyserów filmowych zawitała na mgliste wyspy. Allen zaangażował anglosaskich aktorów, i jak zwykle potrafił wyciągnąć z nich to, co najlepsze. McGregor, Wilkinson i szczególnie Farrell tworzą niesamowity tercet. Drugi punkt styczny między filmami to przynależność gatunkowa. Oba są bowiem kryminałami, choć w przypadku ?Snu Kasandry? intryga nie jest zbyt skomplikowana. Dwóch braci dokonuje morderstwa doskonałego. Jeden dopuszcza się zbrodni, żeby spłacić swoje hazardowe długi, drugi, żeby otrzymać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu. Co ciekawe, braci ?wynajmuje? ich wujek, któremu bardzo zależy na wyeliminowaniu swego niewygodnego wspólnika. Bracia zabijają i… Nie, nie, wcale nie oglądamy śledztwa policji ? intryga nabiera jednak rumieńców, ponieważ jednego z braci zaczynają prześladować wyrzuty sumienia.
Oczywiście po raz kolejny Allen odwołuje się do ?Zbrodni i kary? Dostojewskiego, właściwie powielając pewne wątki z książki rosyjskiego mistrza pióra. Całość zaś reżyser zgrabnie układa w wzorowaną na antyczną tragedię przypowieść o chciwości, zbrodni i jej konsekwencjach, łatwości dokonywania występków przeciwko ludzkiej naturze. Film ma swój rytm, niezłą atmosferę, świetne dialogi i mimo dość powolnej akcji, trzyma w napięciu. Allen w niezłej formie, ale nie spodziewajcie się komedii.

Sen Kasandry
Francja/ Wlk. Brytania/ USA 2007
Reż.: Woody Allen
Obsada: Colin Farrell, Ewan McGregor,
Tom Wilkinson

Marcin Pieńkowski