Historyczna umowa podpisana. Marecki „czteropak” zmieni układ komunikacyjny miasta

To jeden z najważniejszych momentów dla rozwoju Marek w ostatnich latach. 29 kwietnia, w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym, podpisano przełomową umowę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na budowę i utrzymanie tzw. „mareckiego czteropaku”. Projekt obejmuje kompleksową przebudowę i modernizację czterech kluczowych ciągów komunikacyjnych: ulic Karłowicza–Sobieskiego–Modrzewiowej, Granicznej, Lisa-Kuli oraz Mickiewicza.

To inwestycja o ogromnej skali, która ma realnie odmienić codzienne funkcjonowanie mieszkańców – zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów. Mowa nie o punktowych remontach, lecz o gruntownej przebudowie całej infrastruktury drogowej wraz z jej otoczeniem.

Burmistrz Marek, Jacek Orych, podkreśla, że realizacja tego projektu to efekt wieloletniej pracy i konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju miasta.

– Kiedy w 2014 roku obejmowałem funkcję burmistrza, wiedziałem, że budowa nowoczesnych Marek to maraton, a nie sprint. Po sukcesie MCER oraz rozbudowie placówek oświatowych przyszedł czas na kolejne wyzwanie. Dziś możemy powiedzieć jasno – dowozimy ten temat – mówi z satysfakcją.

Partnerem prywatnym została spółka MRB2, należąca do znanej grupy kapitałowej Mirbud – jednego z liderów rynku budowlanego w Polsce, specjalizującego się w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. To właśnie ta firma odpowiadać będzie nie tylko za budowę, ale również finansowanie oraz utrzymanie dróg przez kolejne 18 lat.

Zakres prac jest szeroki i obejmuje m.in. budowę nowoczesnej kanalizacji deszczowej, która nie tylko odprowadzi wody opadowe, ale również umożliwi podłączenie kolejnych ulic w przyszłości. Powstaną nowe, równe jezdnie przystosowane do ruchu autobusowego, chodniki dla pieszych oraz drogi rowerowe lub ciągi pieszo-rowerowe.

Nie zabraknie także nowoczesnego oświetlenia – stare lampy sodowe zostaną zastąpione energooszczędnymi oprawami LED, co poprawi widoczność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

– Gdyby chcieć zobrazować skalę tej inwestycji, można powiedzieć, że to tak, jakbyśmy od nowa budowali Aleję Marszałka Piłsudskiego – tłumaczy zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha.

Wybrana formuła PPP to rozwiązanie wciąż rzadko stosowane w samorządowych inwestycjach drogowych, ale dające szereg korzyści. Miasto nie ponosi kosztów od razu – spłata inwestycji rozpocznie się dopiero po jej zakończeniu, a przez blisko dwie dekady to wykonawca będzie odpowiadał za utrzymanie infrastruktury.

– To trochę jak kredyt hipoteczny z pełnym serwisem. Mamy pewność, że drogi będą w odpowiednim stanie przez lata, bo wykonawca odpowiada za każdą naprawę – wyjaśnia burmistrz Orych.

Przedstawiciele Mirbudu nie ukrywają, że projekt jest ambitny, ale deklarują pełne zaangażowanie i wysoką jakość realizacji.

– Postaramy się wykonać te drogi najlepiej jak potrafimy. Mamy duże doświadczenie i chcemy oddać mieszkańcom arterie, które będą służyć dłużej niż przez 18 lat. Jeśli chodzi o terminy – dołożymy starań, aby część ulic była gotowa szybciej niż zakładane 36 miesięcy – zapowiada Marek Gola, prezes MRB2.

Podpisanie umowy to dopiero początek, ale już dziś wiadomo, że „marecki czteropak” stanie się jednym z filarów rozwoju komunikacyjnego miasta. To inwestycja, która nie tylko poprawi komfort życia mieszkańców, ale również wpłynie na dalszy rozwój urbanistyczny Marek.

Więcej informacji z Marek

Marki - oferta pracy

Marki – oferta pracy

UM Marki ogłosił nabór kandydatek i kandydatów na dwa wolne stanowiska w Wydziale Aktywności Lokalnej CAF3 w Urzędzie Miasta Marki. Zapraszamy do zapoznania [...]
0 komentarzy
Marki - Duże elektroodpady odbierane bezpłatnie

Marki – Duże elektroodpady odbierane bezpłatnie

Jeśli masz w domu duży, zużyty sprzęt RTV lub AGD może być on odebrany bezpłatnie. Od kilku lat Urząd Miasta Marki współpracuje ze [...]
0 komentarzy

Mareckie obchody 106. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Rada Miasta Marki mają zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 106. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku 14 sierpnia [...]
0 komentarzy
Marki - Otwarty konkurs ofert w zakresie polityki społecznej

Marki – Otwarty konkurs ofert w zakresie polityki społecznej

Burmistrz Miasta Marki ogłosił otwarty konkurs ofert w zakresie polityki społecznej – zorganizowanie w 2026 r. dla mieszkańców miasta Marki różnorodnych zajęć. Konkurs [...]
0 komentarzy
Marki - Rozpoczęły się prace w ul. Telimeny

Marki – Rozpoczęły się prace w ul. Telimeny

Gruntówka, położona między Szpitalną i Leśną, zyska nową nawierzchnię. Rozpoczęły się prace związane z jej korytowaniem, a następnie ułożeniem destruktu. Końcowym akcentem będzie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.